• TARİH: 20.09.2020
Kadınlarda B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

Kadınlarda B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B12 vitamini hücre yaşlanmasının önüne geçen ve sinirlerin onarılmasına yardımcı olan bir vitamindir. B12 eksikliği sinir dokusunda ciddi hasara neden olabilir. B12 vitamini eksikliğinde bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında baş dönmesinden depresyona kadar birçok semptom vardır. Biz de bu yazımızda “kadınlarda B12 vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir” sorusunun yanıtını paylaşacağız. Kadınlarda B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri 1. […]

B12 vitamini hücre yaşlanmasının önüne geçen ve sinirlerin onarılmasına yardımcı olan bir vitamindir. B12 eksikliği sinir dokusunda ciddi hasara neden olabilir. B12 vitamini eksikliğinde bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında baş dönmesinden depresyona kadar birçok semptom vardır. Biz de bu yazımızda “kadınlarda B12 vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir” sorusunun yanıtını paylaşacağız.

Kadınlarda B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

1. Halsizlik

sürekli yorgun hissetmenin nedenleri

Halsiz hissetmek, kadınlarda B12 eksikliğinin en büyük işaretlerinden bir tanesidir. Halsizlik, vitamin eksikliğinden başka birçok hastalığın belirtisi olabilir. Eğer son zamanlarda halsiz hissetmeye başladıysanız, B12 vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

2. Yorgunluk

Çok az fiziksel aktiviteyle bile kolayca yoruluyorsanız, B12 eksikliğinden muzdarip olma ihtimaliniz vardır. Kısa bir yürüyüş veya egzersiz yaptıktan sonra bile yorgunluk hissediyorsanız, bir doktordan randevu almanız sizin için en iyisi olacaktır.

3. Baş Dönmesi

Baş dönmesini çoğu nedenden ötürü yaşayabilirsiniz. Kadınlarda B12 vitamini eksikliğinin en bariz belirtilerinden bir tanesi de baş dönmesidir. B12 vitamini eksikliği yaşayanlar merdivenlerden inip çıkarken de baş dönmesi hissedebilirler. Ayrıca koltuktan aniden kalkarken bir anlık baş dönmesinin nedeni de B12 vitamini eksikliği olabilir.

4. Kalp Çarpıntısı

kalp krizi riskini 5 adımda azaltın

Kalbiniz normal atış hızınızdan daha hızlı atıyorsa, B12 eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Kalp atışı dengesizliği biçok kalp hastalığının belirtisi de olabilir. Kalp çarpıntısı yaşıyorsanız kardiyoloji bölümünden randevu almanız tavsiye edilir.

5. Ciltte Solukluk

B12 eksikliği olan kişiler genellikle kırmızı kan hücrelerinin olmamasından dolayı soluk bir cilde sahip olurlar. Cildinizde solgunluk yaşamaya başladıysanız, cildiye doktorundan randevu almanız sizin için iyi olabilir.

6. Ruh Hali Değişiklikleri

depresyon

B-12 vitamini zihin sağlığı için çok önemlidir ve eksikliği durumunda bireyin ruh halini etkileyebilir, bu da anksiyete ve hatta depresyona neden olabilir. Bunun nedeni B12’nin serotonin ve dopamin gibi “iyi hissettiren” kimyasalların üretilmesinde rol almasıdır. Serotonin ve dopamin eksikliğinde depresyon ortaya çıkabilir. Ek olarak, B-12 eksikliği durumunda beyindeki nöronlar için mevcut olan oksijen miktarının azaldığı bilinmektedir. Beyinde yeterli miktarda oksijen olmadığında, nöronlar vücudunuzdan sinyal gönderemez ve bu durum ruh hali değişikliklerine ve hatta depresyona neden olabilir.

Bu yazımızda kadınlarda B12 eksikliğinin belirtilerini paylaştık. Kadınlarda B12 eksikliğinin birçok belirtisi vardır. Eğer B12 eksikliği konusunda şüpheleriniz varsa, bir doktordan randevu almanız sizin için en iyisi olacaktır. Hoşçakalın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro