• TARİH: 20.09.2020
Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte burun tıkanıklığı sıkça görülen bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre hamile kadınların yaklaşık %30’u burun tıkanıklığı yaşamaktadır. Hamilelikte burun tıkanıklığının en büyük nedeni hamilelik nezlesidir. Ancak başka nedenlerden dolayı da burun tıkanıklığı ortaya çıkabilir. Biz de bu yazımızda hamilelikte burun tıkanıklığının nedenleri ve tedavi yollarını paylaşıyoruz. Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Nedenleri Burun tıkanıklığı çoğu durumda tehlikesizdir. […]

Hamilelikte burun tıkanıklığı sıkça görülen bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre hamile kadınların yaklaşık %30’u burun tıkanıklığı yaşamaktadır. Hamilelikte burun tıkanıklığının en büyük nedeni hamilelik nezlesidir. Ancak başka nedenlerden dolayı da burun tıkanıklığı ortaya çıkabilir. Biz de bu yazımızda hamilelikte burun tıkanıklığının nedenleri ve tedavi yollarını paylaşıyoruz.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Nedenleri

hamilelik

Burun tıkanıklığı çoğu durumda tehlikesizdir. Burun tıkanıklığının nedenleri aşağıdaki durumlar olabilir:

  • Hamilelikte burun tıkanıklığına öksürük, hapşırma, hafif ağrı, boğaz ağrısı veya ateş eşlik ediyorsa, soğuk algınlığı veya enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.
  • Burun tıkanıklığının yanı sıra ateş, baş ağrısı, sarı veya yeşil burun akıntısı, yüz ağrısı (kafayı eğince artan), koklama yeteneğinde azalma veya üst çene ağrısı yaşıyorsanız, sinüzite yakalanmış olabilirsiniz.
  • Burun tıkanıklığının yanında sulu burun akıntısı, hapşırma ve göz, boğaz, burun veya kulak kaşıntısı yaşıyorsanız, bir şeye alerjiniz olabilir.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Tedavi Yolları

Hamilelikte burun tıkanıklığını tedavi etmek için birçok yol vardır. İşte burun tıkanıklığını tedavi etmek için evde uygulayabileceğiniz yöntemler:

1. Buhar Solumak

Kaynattığınız sudan yükselen dumanları içinize çekmeyi deneyebilirsiniz. Böylece burun tıkanıklığınız açılır ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

2. Hava Nemlendirici Kullanın

Oda içerisine alacağınız bir hava nemlendirici odanın havasını nemlendirir ve oda içindeki havanın kalitesini arttırır. Ancak hava nemlendiriciyi düzenli temizlediğinizden emin olmalısınız. Çünkü zamanla bakterilenme meydana gelebilir.

3. Tuzlu Su veya Burun Spreyi

Burun spreyleri tuzlu su içerir. Eğer evinizde varsa burun spreyi ile, yoksa sadece tuzlu su karışımıyla burnunuzu kolayca açabilirsiniz.

3. Egzersiz Yapın

ağırlık egzersizi

Hafif egzersizler ve tempolu yürüyüş burnunuzu açmanıza yardımcı olabilir. Daha iyi bir hava akışı ve daha kaliteli bir uyku için düzenli olarak kardiyovasküler egzersizleri yapabilirsiniz.

4. Bol Su İçin

Sadece burun tıkanıklığını azaltmakla kalmayıp aynı zamanda karnınızda büyümekte olan bebeğinizi sağlıklı tuttuğu için bol miktarda su içmeyi ihmal etmeyin. Susuzluğu önlemek için kafein ve kafeinli içecekleri kesin.

5. C Vitaminli Gıdalar Tüketin

Burun sağlığı için C vitamini bakımından zengin gıdaları tüketin. Kivi, domates, portakal ve biber bol miktarda C vitamini içeren meyveler gıdalardan bazılarıdır.

6. Zencefil Çayı İçin

Güne balla hazırlanmış sıcak zencefil çayı ile başlayın. Zencefil çayı burnu temizler ve sabahları ihtiyaç duyduğunuz miktarda sıvı sağlar.

Bu yazımızda hamilelikte burun tıkanıklığı nedenleri ve evde tedavi yollarını paylaştık. Eğer sizde hamilelikte burun tıkanıklığı yaşıyorsanız, yukarıda paylaştığımız yöntemleri uygulayarak bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. Hoşçakalın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro