• TARİH: 20.09.2020
Yeşil Çay Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Yeşil Çay Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Yeşil çay siyah çayla aynı bitkiden üretilmektedir ancak farklı bir biçimde kurutulur. Çin'de ve Japonya'da ve diğer ülkelerde giderek daha popüler bir hale gelmektedir. Yeşil çay genellikle sağlığı iyileştiren bir çay türü ve yüksek kolesterol gibi durumlar için doğal bir tedavi olarak önerilmektedir. Yeşil çay migren de dahil olmak üzere bazı baş ağrılarının tedavisinde de yardımcı olabilir. Ancak ne yazık […]

Yeşil çay siyah çayla aynı bitkiden üretilmektedir ancak farklı bir biçimde kurutulur. Çin'de ve Japonya'da ve diğer ülkelerde giderek daha popüler bir hale gelmektedir. Yeşil çay genellikle sağlığı iyileştiren bir çay türü ve yüksek kolesterol gibi durumlar için doğal bir tedavi olarak önerilmektedir. Yeşil çay migren de dahil olmak üzere bazı baş ağrılarının tedavisinde de yardımcı olabilir. Ancak ne yazık ki, yeşil çay baş ağrısı için tetikleyici de olabilir.

Yeşil Çay ve Kafein

Yeşil çayın ana aktif maddesi, hem rahatlatıcı hem de baş ağrısına neden olması açısından kafeindir. Yeşil çayda, yaklaşık 150 ml başına 8 ile 36 miligram kafein bulunmaktadır. Bu oran, 150 ml başına 25 ile 110 miligram kafein içeren siyah çaydan önemli derecede düşük. Karşılaştırma yapmak isterseniz, 150 ml filtre kahve de 106 ile 164 miligram kafein içeriyor.

Kafein ve Ağrı Kesiciler

Kafein, aspirin ve parasetamol gibi ağrı kesicilerle birlikte anılır çünkü kafeinin varlığı ağrı kesinin etkisi arttırır. Cleveland Clinic'e göre, kafein, ağrı kesicinin yüzde 40 daha fazla etkili olmasına yardımcı oluyor. Bu etki sayesinde alınması gereken ilacın dozajının daha az alınabileceğine ve böylece ilacın yan etkilerinin de azalacağına dikkat çekiliyor. Ek olarak kafein, ilaçların daha çabuk etkisini göstermesine yardım ederek hastanın daha çabuk rahat hissetmesini sağlıyor. Kafein tüketerek ve daha az ilaç kullanarak hasta, ilacın potansiyel yan etkilerini ve ilacın alışkanlık veya bağımlılık yapma riskini azaltır.

Damar Büzüşmesi

Yeşil çaydaki kafeinin baş ağrısını hafiflettiği bir diğer yöntem damar büzüşmesidir.  Migren başlamadan hemen önce, baştaki kan damarları genişlemeye başlar. Diğer yandan da kafein kan damarlarının daralmasını sağlar. Böylece, içerisinde ölçülü dozajlı kafein bulunan bir fincan yeşil çay baş ağrısını durdurabilir.

Yeşil Çayın Neden Olduğu Baş Ağrısı

Yeşil çay, bazı insanlar için baş ağrılarını hafifletmesine rağmen başka insanlarda baş ağrısı tetikleyebilir. Kafein bazen migreni doğrudan tetikler. Bununla birlikte, bir kişi uzunca bir düzenli kullanım sonrasında kafein tüketmeyi bıraktığında, vücuttaki kafein azalmasından dolayı sıklıkla baş ağrısı ortaya çıkar. Bu nedenle çok sık baş ağrısı çeken insanlar için her gün kafein tüketilmemesi öneriliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro