Yer Fıstığı Zayıflatır Mı? – Kadınlar ve Moda

Yer Fıstığı Zayıflatır Mı?

Yer Fıstığı Zayıflatır Mı?

Yer fıstığı, zengin bir yağ ve kalori kaynağıdır. Böyle olduğu halde kilo kaybına nasıl yardımcı olabilir? Zihninizdeki şu anki soru bu olabilir ancak yer fıstığı kilo vermenize yardım ediyor. 2008 yılında yapılan bir araştırmada, az miktarda yenirse yer fıstığının kilo almaya neden olmadığı tespit edilmiştir. 2010 yılında yapılan bir araştırmada, yer fıstığı yiyenlerin yemeyenlerden daha hızlı kilo verdiği bulunmuştur. 

  • Yer fıstığı, besin maddeleri ve lif bakımından oldukça zengindir, ayrıca protein ve kalp açısından sağlıklı yağları içerir. Lif ve proteinler tokluk hissini arttırarak fazla kalori alımını önler. Protein, normalden daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur.
  • Yer fıstığı metabolizmayı arttırır. Yer fıstığı ve fıstık ezmesi tüketdikten sonra kalori harcamalarının 19 hafta boyunca normal değerden %11 daha fazla olduğu gözlemlendi.
  • Fıstıklarda bulunan sağlıklı yağ da tokluk sağlar.
  • Yer fıstığı, düşük glisemik indeks sayesinde kan şekeri seviyelerini dengeler. Düşük glisemik indeksli gıdalar yavaşça sindirilen ve bir kerede salmak yerine glikozu yavaş yavaş kan içine salan gıdalardır.

Yer Fıstığının Olumsuz Etkileri

yer fıstığı

Artık yer fıstığının doğru ve yeterli tüketimi ile kilo verebileceğimizi biliyoruz. Ancak yer fıstığının olumsuz tarafı var mı? Fıstık ve fıstık ezmesinin yağ ve kalori bakımından zengin olduklarını zaten biliyoruz. Yani, fazla tüketmek fazla kilo almak demektir. Bu durumda kilo vermek yerine kilonuz artacaktır. 100 gram yer fıstığı; 44 gram yağ, 16 gram karbonhidrat içeriyor ve 567 kalori almanıza yol açıyor. Bu nedenle sadece birkaç tane yemeye özen gösterin. Ayrıca tuzlu olduğu için fazla tüketilmesi kan basıncını etkileyebilir ve bu da kalp hastalığı riskini arttırır. Ayrıca yer fıstığına alerjiniz varsa yer fıstığı yemeyi bırakın.

Kilo Vermek İçin Günlük Kaç Tane Yer Fıstığı Yenilmeli?

Günde kaç tane yer fıstığı tüketeceğiniz genellikle kilo kaybı hedefleri ve günlük kaloriye ihtiyacınıza bağlıdır. Bununla birlikte, bir erkek günde en az 1500 kalori alması gerekirken bir kadın günde 1200 kaloriden daha fazla kalori almalıdır. Genel olarak sağlıklı kilo vermek isteyen bir birey günde 14 gramdan fazla yer fıstığı tüketmemelidir. Fıstıkları avuçla yemeyin ve tartmak için dijital bir mutfak terazisi kullanın.

Social Media Share:

TOGETHER FOR A LOOK

Can you share with us your comment?

  • MOST READ
  • NEW
  • COMMENT