• TARİH: 05.08.2020
Yeni Doğan Bebeğe Su Verilir Mi?

Yeni Doğan Bebeğe Su Verilir Mi?

Yeni doğum yapmış kadınların kafası "yeni doğal bebeğe su verilir mi?" sorusu ile karışık olabilir. Genel bir cevap vermek gerekirse yeni doğan bebekler özel durumlar haricinde su içmezler. Yeni doğan bebeğe su vermek beslenmelerini bozabilir veya hatta ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Anne sütünün içeriğindeki besinler, bebeğin gereksinim duyduğu su dahil tüm ihtiyaçları karşılayacaktır. Yeni Doğan […]

Yeni doğum yapmış kadınların kafası "yeni doğal bebeğe su verilir mi?" sorusu ile karışık olabilir. Genel bir cevap vermek gerekirse yeni doğan bebekler özel durumlar haricinde su içmezler. Yeni doğan bebeğe su vermek beslenmelerini bozabilir veya hatta ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Anne sütünün içeriğindeki besinler, bebeğin gereksinim duyduğu su dahil tüm ihtiyaçları karşılayacaktır.

Yeni Doğan Bebeğe Su Vermek

süt içen bebek

Yeni doğan bebeğe su vermek bebeği su zehirlenmesi riski altına sokabilir. Bebeğe çok fazla su içirmek zehirlenmeye, nöbetlere ve hatta komaya bile neden olabilir.

Yeni doğan bebeğinize su vermeniz bebeğin iştahını da oldukça etkiler. Bebeklerin küçük bir midesi vardır ve midenin suyla doldurulması, bebeğinizin tüketebileceği mama veya anne sütü miktarını büyük miktarda azaltır. Ayrıca yeni doğan bebeğe su içirmek bebeğin anne sütünden elde edeceği yararları da azaltır.

Bebek Mamasına Su Karıştırılır Mı?

Bebek mamasına su karıştırılmamalıdır. Su karıştırılan bebek mamasının seyrelerek besin değerleri düşer ve bebeğinizi su zehirlenmesi riski altına sokabilir.

Sıcak havalarda veya hasta olduğunda bebeğinizin terlemesinden endişe edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda bebeğinize verdiğiniz anne sütü veya bebek maması miktarını arttırmanız önerilir. Ancak bu durumlarda mamaya su karıştırmanız önerilmez. 

Bebeklere Ne Zaman Su Verilmeye Başlanmalı?

Katı gıdalar vermeye başlamadan önce bebeğinize su vermekten kaçınmanız önerilmektedir. Anne sütü tüketen bebekler su içmeye fazla ihtiyaç duymazlar. 6.aya kadar bebeğinize su vermenize gerek yoktur. 6.aydan sonra bebeğinize günde 30-100 ml su verebilirsiniz. 1 yaşındaki bebeğe su verme konusunda ise rahat olabilirsiniz. Bebeğinize su içirmek konusunda çocuk doktorunuzun önerilerine her zaman uyduğunuzdan emin olun.

Bebeğin Su İhtiyacını Karşıladığı Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin vücudunda yeteri kadar su olup olmadığını anlamak için bezini kontrol edin. Bez iyice ıslanmışsa bebeğiniz su yokluğu çekmiyor demektir. Ayrıca hergün 7 tane bez ıslatıyorsa yeterli miktarda su tüketiyor demektir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat