• TARİH: 01.10.2020
Uyumaya Yardımcı 6 Yatak Odası Bitkisi

Uyumaya Yardımcı 6 Yatak Odası Bitkisi

Evdeki bitkiler, insan-çevre ilişkisini kurmanın yanı sıra, evin içindeki havanın kalitesini de arttırır ve fiziksel ve psikolojik olarak sizi rahatlatır. 24 erkek üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, ev içindeki bitkilerle etkileşim halinde bulunmak psikolojik ve fizyolojik stresi azaltıyor. Araştırmacılar bulgularında bu sonuçları otonom sinir sisteminin bastırılmasına ve sistolik kan basıncının düşmesine bağlıyorlar. Odanızda bulunan ve […]

Evdeki bitkiler, insan-çevre ilişkisini kurmanın yanı sıra, evin içindeki havanın kalitesini de arttırır ve fiziksel ve psikolojik olarak sizi rahatlatır. 24 erkek üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, ev içindeki bitkilerle etkileşim halinde bulunmak psikolojik ve fizyolojik stresi azaltıyor. Araştırmacılar bulgularında bu sonuçları otonom sinir sisteminin bastırılmasına ve sistolik kan basıncının düşmesine bağlıyorlar.

Odanızda bulunan ve hemen önünüzde çiçek açan bir bitki, sizin için hayal gücünün ötesinde bir başarıdır. İç mekan bitkilerinin size fayda sağladığı bir çok konu vardır ve uyku kalitenizi arttırmaları bunlardan sadece biridir. Besleyici bir diyetten, egzersizlere kadar her yolu denediyseniz, ancak yine de rahatsız edici uyku sorunundan kurtulamadıysanız, yatak odanıza bu bitkilerden bir tanesini yerleştirmeniz fayda sağlayabilir. Bu yazımızda uyku getiren oda bitkilerini paylaşıyoruz.

Uyumaya Yardımcı Bitkiler

1. Aloe Vera

aloe vera

Aloe vera, çeşitli faydaları sayesinde en yaygın yetiştirilen iç mekan bitkilerinden birisidir. Ek avantajlardan biri, daha iyi uyku için ideal çevre ortamını sağlamasıdır. NASA’ya göre karbondioksit, sağlıklı uykuyu bozabilecek çevresel faktörlerden biridir. Aloe vera, geceleri oksijen üreten bir bitkidir ve bu uyku kalitesini arttırmasının sebeplerinden birisidir. Doğru gıdayı yiyip verimli bir şekilde terliyorsanız, ancak uyuduğunuz ortam uygun değilse, rahat uyumak için harcadığınız tüm bu çabalarınız boşa gidebilir. Ancak odanıza Aloe vera bitkisini yerleştirirseniz, odanızın havası çok temiz olacaktır böylece daha rahat uyuyabileceksiniz.

2. Yasemin Çiçeği

yasemin çiçeği

Yasemin çiçekleri her zaman yaydıkları farklı kokularla bilinmektedir. Yasemin çiçeğinin sahip olduğu terapatik etkilere değinirsek, yasemin çiçeği yağının sinir sistemini canlandırdığı ve ruh halinizi şenlendirdiği gözleme dayalı olarak kanıtlanmıştır. Eğer hissizlik, depresyon ve kaygı sorunları çekiyorsanız, bu bitkiyi yatak odanızda yetiştirmeyi düşünün. Ruh halinizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda odanızı mis gibi kokularla doldurur ve sizi temiz bir uykuya sokar. Bu sizin için gün boyunca canlılığı ve psikolojik hazırlığı sağlayacak ve geceleri daha rahat uyumanızı sağlamak için uyku döngülerinizde ve vücut ritimlerinizde yavaş yavaş uyumu yakalamanıza yardımcı olacaktır.

3. Bambu Palmiyesi

bambu palmiyesi

Çevrenin kirli olduğunun farkındayız, çünkü bu kirlilik gün içerisinde oldukça belirgindir, bazen sesli olabilir ve sık sık da koklayabileceğimiz bir şekilde ortaya çıkar. Ancak daha da tehlikeli olanı kapalı ortam kirliliğidir. Birincisi biz buna maruz kalıyoruz ve ikincisi bunun farkında bile değiliz. İç mekan bitkilerinin mevzuya girdiği yer burasıdır. NASA tarafından yapılan araştırmalardan biri de, formaldehitin etkili kapalı ortam kirleticilerinden biri olduğunu ve bambu palmiyesinin bu formaldehitin çoğunu etkili bir şekilde emdiğini belirtiyor. İç mekan bitkileri söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken önemli bir faktör ışıktır. Tüm bitkiler bu çevre koşullarında yetişemez. Bununla birlikte, bambu palmiyesi ışığın yokluğunda ya da yoğun ışık olmayan ortamda bile yetişir. Bambu palmiyesi ev içinde kolayca yetiştirilebilir.

4. Limon Otu

limon otu

Limon otu nane ailesinden geliyor ve nane gibi görünüyor. Limon otu, aromaterapi alanında kullanımıyla popülerdir. Yapraklarındaki yağların özütü elde edilir ve aroma banyolarında olduğu gibi, masaj yağı olarak da kullanılır. Limon otu yağının kokusu stres, kaygı, panik, depresyon ve daha da önemlisi uykusuzluk gibi psikolojik sorunları en aza indirir. Ayrıca limon otu, daha iyi uykuyu sağladığı bilinen aromatik bitki çayları demlemek için de kullanılabilir. Limon otunu ev içinde yetiştirmenin yanı sıra, birkaç yaprağını alın ve yağını çıkarmak için ellerinizle ezin. Bu yağları avucunuzdan nefes alarak içinize çekin. Bu sizi anında rahatlatır ve gece boyunca kesintisiz olarak uyumanıza yardımcı olur.

5. Lavanta

lavanta çiçeği

Sonuçlar çabaya değse de, ev içerisinde lavanta yetiştirmek zor olabilir. İç mekanda yetişmeyelışacak daha a küçük lavanta bitkileri seçmeyi deneyin. Ayrıca bitkiyi maksimum güneş ışığının bulunduğu yere yerleştirin. Bitkinin yeterince güneş ışığı almadığını düşünüyorsanız alternatif olarak suni yüksek verimli florasan ışığı kullanabilirsiniz. Bu bitkinin çekici mavi çiçekleri görsel bir ikramdır ve bu bitkinin kokusu sizi etkili bir şekilde sakinleştirerek odayı baştan aşağıya doldurmaktadır. Lavanta, sakinleştirici özelliği nedeniyle aromaterapide yaygın olarak kullanılan bir başka bitkidir. Aynı zamanda kaslarınızı rahatlatır ve stresinizi azaltır. Ağrıyan bir vücut düzgün bir şekilde uyumana izin vermez. Yatak odasındaki bir lavanta bitkisi tüm bu ağrıları yok edecektir. İyi bir gece uykusundan sizi alıkoyan fiziksel ve psikolojik stresle mücadelede de yardımcı olacaktır.

6. Salon Sarmaşığı

salon sarmaşığı

Bambu palmiyesi gibi salon sarmaşığı da odanızdaki aşırı formaldehiti emmeye yardımcı olur. Formaldehitin uzun süreli solunması, burunda ve boğazda tahriş, bulantı ve gözlerde yanma hissi gibi belirtilere neden olabilir. Bununla birlikte bu tehlikeler yalnızca formaldehit aşırı miktarlarda mevcutsa ortaya çıkar. Kapalı ortamda sigara alışkanlıkları ve bazı zararlı kozmetiklerin kullanımı, formaldehitte artışa neden olabilecek faktörlerden sadece birkaçıdır. Salon sarmaşığının yetiştirilmesi formaldehitin yoğunluğunu azaltabilir ve iç hava kalitesini arttırmaya yardımcı olur. Bu da daha iyi bir uykuya katkıda bulunan en önemli faktörlerden birisidir. Salon sarmaşıklarının bakımı nispeten kolaydır, çünkü bu bitkiler düşük ışık seviyelerinde kolayca yetişebilirler ve fazla sulamaya ihtiyaç duymazlar. Ancak evde çocuklar veya evcil hayvanlar varsa, salon sarmaşığının yapraklarını yemek ölümcül olabilir, dikkatli olun.

Bu yazımızda sizlerle “uykuya yardımcı bitkiler hangileridir” diye merak edenler için uyku kalitenizi arttıracak bitkileri paylaştık. Yukarıda paylaştığımız bitkileri odanızın bir köşesine yerleştirerek, oda içerisindeki havayı temizleyebilir böylece daha rahat uyuyabilirsiniz. Hoşçakalın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro