Uyumaya Yardımcı Olan 6 Yatak Odası Bitkisi – Kadınlar ve Moda

Uyumaya Yardımcı Olan 6 Yatak Odası Bitkisi

Uyumaya Yardımcı Olan 6 Yatak Odası Bitkisi

Evde bulunan bitkiler, insan-çevre ilişkisini kurmanın yanı sıra, evin içindeki havanın kalitesini de arttırır ve fiziksel ve psikolojik iyilik halini teşvik eder. Bu, sağlıklı ve dopdolu bir hayat için bir kısayol gibi gelmiyor mu? 24 erkek üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, ev içindeki bitkilerle etkileşim halinde bulunmak, psikolojik ve fizyolojik stresi azaltmıştır. Araştırmacılar, bulgularında bu başarıyı otonom sinir sisteminin bastırılmasına ve sistolik kan basıncının düşmesine bağladılar.

Odanızda yaşayan ve hemen önünüzde çiçek açan bir canlı, sizin için hayal gücünün ötesinde bir başarıdır. İç mekan bitkilerinin size fayda sağladığı bir çok konu vardır ve uyku kalitenizi arttırmaları bunlardan sadece biridir. Besleyici bir diyetten, egzersizlere ve haplara kadar her yolu denediyseniz, ancak yine de rahatsız edici uyku sorunundan kurtulamadıysanız, yatak odanızda bu bitkilerden birini yetiştirmeyi denemeniz fayda sağlayabilir.

Uyumaya Yardımcı Bitkiler

1. Aloe Vera

aloe vera

Aloe vera, çeşitli faydaları sayesinde en yaygın yetiştirilen iç mekan bitkilerinden birisidir. Ek avantajlardan biri, daha iyi uyku için bir çevre ortamı sağlamasıdır. NASA'ya göre, karbondioksit, sağlıklı uykuyu bozabilecek çevresel faktörlerden biridir. Aloe vera, geceleri oksijen üreten bir bitkidir ve bu uyku kalitesini arttırmasının sebeplerinden birisidir. Doğru gıdayı yiyip verimli bir şekilde terliyorsanız, ancak uyuduğunuz ortam uygun değilse, rahat uyumak için harcadığınız tüm bu çabalarınız boşa gidebilir ve bütün gece boyunca oraya buraya dönmeye ve sürekli uyanmaya devam edersiniz. Doğru bir şekilde beslenmeye devam ederken, Aloe Vera geri kalanı sizin için yapacaktır.

2. Yasemin Çiçeği

yasemin çiçeği

Yasemin çiçekleri her zaman yaydıkları farklı kokularla ilişkilendirilmiştir. Yaz akşamı ve açan yasemin çiçekleri, sıcak akşam melteminde cıvıl cıvıl bir sahne. Bunun estetik kısmı bu. Yasemin'in sahip olduğu terapatik etkilere değinirsek, yasemin esans yağının sinir sistemini canlandırdığı ve ruh halinizi şenlendirdiği gözleme dayalı olarak kanıtlanmıştır. Eğer hissizlik, depresyon ve kaygı sorunları çekiyorsanız, bu bitkiyi yatak odanızda yetiştirmeyi düşünün. Ruh halinizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda odanızı mis gibi kokularla doldurur ve sizi temiz bir uykuya sokar. Bu, sizin için gün boyunca artmış canlılığı ve psikolojik hazırlığı sağlayacak ve geceleri daha iyi uyumanızı sağlamak için uyku döngülerinizde ve vücut ritimlerinizde yavaş yavaş uyum sağlayacaktır.

3. Bambu Palmiyesi

bambu palmiyesi

Çevrenin kirli olduğunun farkındayız, çünkü bu kirlilik gün içerisinde oldukça belirgindir, bazen sesli olabilir ve sık sık da koklayabileceğimiz bir şekilde ortaya çıkar. Ancak daha da tehlikeli olanı kapalı ortam kirliliğidir. Birincisi biz buna maruz kalıyoruz ve ikincisi bunun farkında bile değiliz. İç mekan bitkilerinin mevzuya girdiği yer burasıdır. NASA tarafından yapılan araştırmalardan biri de, formaldehitin etkili kapalı ortam kirleticilerinden biri olduğunu ve bambu palmiyesinin bu formaldehitin çoğunu etkili bir şekilde emdiğini belirtiyor. İç mekan bitkileri söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken önemli bir faktör ışıktır. Tüm bitkiler bu çevre koşullarında yetişemez. Bununla birlikte, bambu palmiyesi ışığın yokluğunda ya da yoğun ışık olmayan ortamda bile yetişir. Bu, bambu palmiyesini evin içinde yetiştirmeyi kolaylaştırır.

4. Limon Otu

limon otu

Limon otu nane ailesinden geliyor ve nane gibi görünüyor. Limon otu, aromaterapi alanında kullanımıyla popülerdir. Yapraklarındaki yağlar ekstrakte edilir ve aroma banyoları için olduğu gibi, masaj yağı olarak da kullanılır. Yağın kokusu stres, kaygı, panik, depresyon ve daha da önemlisi uykusuzluk gibi psikolojik sorunları en aza indirir. Ayrıca, limon otu, daha iyi uykuyu teşvik ettiği bilinen aromatik bir bitki çay demlemek için de kullanılabilir. Limon otunu ev içinde yetiştirmenin yanı sıra, birkaç yaprağını alın ve yağını çıkarmak için ellerinizle ezin. Bu yağları avucunuzdan nefes alarak içinize çekin. Bu, sizi anında rahatlatır ve gece boyunca kesintisiz olarak uyumanıza yardımcı olur.

5. Lavanta

lavanta çiçeği

Sonuçlar çabaya değse de, ev içerisinde lavanta yetiştirmek zor olabilir. İç mekanda yetişmeye alışacak daha küçük lavanta bitkileri seçmeyi deneyin. Ayrıca, bitkiyi maksimum güneş ışığının bulunduğu yere yerleştirin. Bitkinin yeterince güneş ışığı almadığını düşünüyorsanız alternatif olarak suni yüksek verimli florasan ışığı kullanabilirsiniz. Bu bitkinin çekici mavi çiçekleri görsel bir ikramdır ve bu bitkinin kokusu sizi etkili bir şekilde sakinleştirerek odayı baştan aşağıya doldurmaktadır. Lavanta, sakinleştirici özelliği nedeniyle aromaterapide yaygın olarak kullanılan bir başka bitkidir. Aynı zamanda kaslarınızı rahatlatır ve stresinizi azaltır. Ağrıyan bir vücut düzgün bir şekilde uyumana izin vermez. Yatak odasındaki bir lavanta bitkisi tüm bu ağrıların peşine düşecektir. İyi bir gece uykusundan sizi alıkoyan fiziksel ve psikolojik stresle mücadelede yardımcı olacaktır.

6. Salon Sarmaşığı

salon sarmaşığı

Bambu palmiyesi gibi salon sarmaşığı da odanızdaki aşırı formaldehiti emmeye yardımcı olur. Formaldehitin uzun süreli solunması, burunda ve boğazda tahriş, bulantı ve gözlerde yanma hissi gibi komplikasyonlara neden olabilir. Bununla birlikte, bu tehlikeler yalnızca formaldehit aşırı miktarlarda mevcutsa ortaya çıkar. Kapalı ortamda sigara alışkanlıkları ve bazı zararlı kozmetiklerin kullanımı, bu kapalı alan kirleticisinde bir artışa neden olabilecek nedenlerden sadece birkaçıdır. Salon sarmaşığının yetiştirilmesi formaldehitin yoğunluğunu azaltabilir ve iç hava kalitesini iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, daha iyi bir uykuya katkıda bulunan en önemli faktörlerden birisidir. Bu bitkilerin bakımı nispeten kolaydır, çünkü bu bitkiler düşük ışık seviyelerinde yetişebilirler ve fazla sulamaya ihtiyaç duymazlar. Ancak evde çocuklar veya evcil hayvanlar varsa, bu bitkinin zehirli yapraklarını yemek ölümcül olabilir, dikkatli olun.

Bu yazdıklarımız, iç mekanlarda kolayca yetişen ve biraz ihmale ve düşük ışık koşullarına tolerans gösterebilen 6 bitkidir. Bu bitkilerin bakımının çok zor olmadığı gerçeğinin yanı sıra, çiçek yetiştirme yeteneği verilmiş insanlar için bir bonus olan bu bitkiler, aynı zamanda sizi sakin ve rahat bir ortamda ağırlıyorlar. Bu saydığımız bitkilerin hepsini toprağa ekin ve uykusuz geceleri sonsuza dek unutun. Daha iyi uyumanızda yardımcı olan diğer iç mekan bitkilerinden yetiştiriyor musunuz? Aşağıda yorum kutusunda açıklama yapın ve bizi bilgilendirin.

Social Media Share:

TOGETHER FOR A LOOK

1 Comment

Can you share with us your comment?

  • MOST READ
  • NEW
  • COMMENT