• TARİH: 21.09.2020
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Almak

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Almak

Obezite, Türkiye'de ve dünyada çok hızlı bir şekilde yayılan global bir sorundur. Bu duruma karşı doktorlar sorunu çeşitli yöntem ve araçlarla tedavi etmek için uğraşıyorlar. Son yıllarda tüp mide ameliyatı çok uygulanan bir tedavi. Ancak yapılan araştırmalara göre, tüp mide ameliyatı geçiren insanların yaklaşık yarısı 5 yıl sonra önemli kilo artışı yaşadıklarını belirttiler. Her ne olursa olsun […]

Obezite, Türkiye'de ve dünyada çok hızlı bir şekilde yayılan global bir sorundur. Bu duruma karşı doktorlar sorunu çeşitli yöntem ve araçlarla tedavi etmek için uğraşıyorlar. Son yıllarda tüp mide ameliyatı çok uygulanan bir tedavi. Ancak yapılan araştırmalara göre, tüp mide ameliyatı geçiren insanların yaklaşık yarısı 5 yıl sonra önemli kilo artışı yaşadıklarını belirttiler. Her ne olursa olsun tüp mide ameliyatı Türkiye'de hızla yayılmaktadır ve popüler bir zayıflama ameliyatı haline gelmektedir.

Tüp mide ameliyatında hastanın midesinin çoğu kesilir ve orijinal boyutunun dörtte biri kadar tüp benzeri bir yapıya dönüştürülür. Böylece bu ameliyat sayesinde kilo vermenin yanı sıra, kişinin diyabet, yüksek kolesterol ve hipertansiyon gibi risklerinin azaldığı gözlemlenmiştir. Önceki araştırmalar da tüp mide ameliyatının genç hastaların %90'ında kısa vadeli kilo kaybı için etkili olduğunu göstermiştir. Ancak yeni araştırmalar, tek başına tüp mide ameliyatının uzun vadede obez hastalara fayda sağlamayacağını söylemektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Almak

Tüp mide ameliyatı gibi cerrahi ameliyatlar geri döndürülemezdir ve etkileri de kesin olarak kalıcı değildir. Araştırmalara göre, tüp mide ameliyatından sonraki ilk yıl kilo kaybı %77 iken 5 yıl sonra bu oranın %56'ya düştüğü saptanmıştır. Ayrıca diyabet hastalığının remisyonu (azalması) ameliyattan 1 yıl sonra %51 gibi bir oranda umut verici olsa da, 5 yıl sonra bu oran yalnızca %20'ye düşmüştür. Bununla birlikte, hipertansiyonun remisyonu da ilk yıldan beşinci yıla kadar değişmeden %46 oranında sabit kalmaktadır.

Tüm bu bulgulara rağmen doktorlar, tüp mide ameliyatının şu an için obeziteye karşı mevcut en iyi silah olduğunu ancak bunun "tek deva" olarak algılanmaması gerektiğini belirtmektedirler. Çoğu kişiye göre tüp mide ameliyatından sonraki ilk yıl genellikle balayı dönemi gibidir. Bu dönemde yeni alışkanlıklar kazanılmalıdır. Doğru bir diyet, düzenli egzersiz ve sigarayı bırakmak gibi alışkanlıklar buna dahildir.

Tüp mide ameliyatı obezite için tek başına bir tedavi değildir. Obez hastalar, kilo kaybında süreklilik sağlamak için ameliyatla birlikte yaşam ve davranış değişiklikleri de yapmalıdır. Hasta bu davranış değişikliklerini yapmazsa verilen kilo muhtemelen geri alınacaktır. Tüp mide ameliyatı, diğer tüm seçenekleri denemiş ve tükenmiş olan insanlar için yararlı olsa da, obeziteye yol açan faktörlerin önlenmesinin en az ameliyat kadar önemli olduğu anlaşılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro