Tarhun Otunun Mucize Faydaları

Tarhun Otunun Mucize Faydaları

Tarhun otu birçok mucize faydası olan doğal bir bitkidir. Fransız ve Rus olmak üzere iki çeşidi bulunan tarhun otu, tansiyonu dengelemekten tutun da diş ağrısını azaltmaya kadar birçok doğal etki sağlamaktadır. Tarhun otundan daha fazla yararlanmak için buzdolabınızda tarhun depolayabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan tarhun otunun faydalarına geçelim. İşte tarhun otunun faydaları: Tarhun Otunun Mucize Faydaları […]

Tarhun otu birçok mucize faydası olan doğal bir bitkidir. Fransız ve Rus olmak üzere iki çeşidi bulunan tarhun otu, tansiyonu dengelemekten tutun da diş ağrısını azaltmaya kadar birçok doğal etki sağlamaktadır. Tarhun otundan daha fazla yararlanmak için buzdolabınızda tarhun depolayabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan tarhun otunun faydalarına geçelim. İşte tarhun otunun faydaları:

Tarhun Otunun Mucize Faydaları

tarhun otu

1. Aspirin Alternatifi

Yapılan bir araştırmaya göre, tarhun otunun önemli analjezik etkilere sahip olduğu bulundu. Ek olarak tarhun anti-inflamatuar etkilere de sahiptir, bu sebeple artirit ve fibromiyalji gibi ağrı bozukluklarının tedavisinde mükemmel bir seçimdir. Yapılan araştırmalar, şekerin ağrı ve iltihaplanmaya neden olan pek çok sağlık değerini olumsuzca arttırdığını, ancak tarhun yağının şekerin yanında tüketildiğinde bu seviyelerin düştüğü gözlemlenmiştir.

2. Tansiyon Düzenleyici

Ünlü botanikçi ve felsefe doktoru James Duke’ye göre, tarhun otu yüksek tansiyonu düşürmekle bağlantılı altı farklı bileşik içeriyor. Tüksek tansiyonunuz varsa tarhun otu kullanmaktan çekinmeyin.

3. Diş Ağrısı Dindirici

Eski Yunanlılar, tarhon çiğnemenin ağzı uyuşturduğunu buldukları zaman dişleri tedavi etmek için bu bitkiyi kullanmaya başladılar. Tarhon, ağıza uyuşma hissi vererek diş ağrısı için doğal bir tedavi seçeneği sunmaktadır. Bu amaçla tarhunu ölçülü bir şekilde diş ağrısını dindirmek için kullanabilirsiniz.

4. Diyabet Tedavisi

Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan heyecan verici araştırmalar, tarhun özütünün kan şekerinin düzenlenmesinde rol oynayan insülinin pankreas tarafından salınımını uyarttığını gösteriyor. Bu yeni araştırma, diyabet hastalarına alternatif tedaviler için yeni umutlar veriyor.

5. Enerji Verici

İlk yüzyılda Roman yazar Pliny, tarhunun uzun yolculuklarda yorgunluğu önlediğini kaydetti. Bu iddiayı araştıran herhangi bir araştırma hakkında bilgi sahibi değiliz, ancak düşünmeye değer.

Mutfakta taze tarhun, sebze veya balık yemeklerinde, beyaz soslarda, hafif peynirlerde kullanılabilir. Kuruduğunda tıbbi özelliklerini kaybettiğinden, taze tarhun kullanmak en iyisidir. Neyse ki taze tarhunu sirke içine koyarak (elma sirkesi en iyisidir) yararlarını kolayca içinde muhafaza edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle tarhun otunun mucizevi 5 yararını paylaştık. Her ne olursa olsun herhangi bir bitkisel tedavi kullanmadan önce doktorunuza danışmakta fayda var. Kullandıktan sonra tarhunun mucizevi etkilerine şahit olacaksınız. Tarhun otu ile sağlıklı kalın, zinde kalın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat