Tarhun Otunun 5 Mucize Faydası | Kadınlar ve Moda

Tarhun Otunun 5 Mucize Faydası

Tarhun Otunun 5 Mucize Faydası

Tarhun otunun birçok iyileştirici özelliklerinden öğrendikten sonra, buzdolabınızda taze tarhun bulundurmak isteyebilirsiniz. Tarhun otu hafif şekilde anason veya meyan kökü tadına sahip, çimene benzeyen bir ottur. Fransız ve Rus olmak üzere iki ana çeşidi vardır; Her ikisinin de yaprakları yiyeceklerde veya ilaçlarda kullanılabilir, ancak Fransız çeşitleri daha iyi bir tada sahiptir.

1. Aspirin Alternatifi

Yapılan bir araştırmaya göre, tarhun otunun, önemli analjezik etkilere sahip olduğu bulundu. Ek olarak, bu bitki anti-inflamatuar etkilere de sahiptir, bu da artirit ve fibromiyalji gibi ağrı bozukluklarının tedavisinde mükemmel bir seçimdir. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinde yapılan araştırmalar, şekerin ağrı ve iltihaplanma için pek çok sağlık değerini olumsuzca arttırdığını; ancak tarhun özütünün, şekerin yanında tüketildiğinde, bu seviyelerin düştüğü gözlemlenmiştir. İkinci çalışmada, suda tarhonun bir infüzyonu (çay) kullanıldı. Bir çorba kaşığı taze tarhonu bir bardak kaynar suya ekleyin ve 10 dakika boyunca demleyin. Süzgeçten geçirin ve günde üç kere için.

2. Kan Basıncı Normalleştirici

Ünlü botanikçi ve felsefe doktoru James Duke'ye göre, tarhun otu, yüksek tansiyonu düşürmekle bağlantılı altı farklı bileşik içeriyor.

3. Diş Ağrısı Dindirici

Eski Yunanlılar, tarhon çiğnemenin ağzı uyuşturduğunu buldukları zaman, dişleri tedavi etmek için bu bitkiyi kullanmaya başladılar. Tarragon, öjenol olarak bilinen güçlü bir anestezi bileşiği içerdiğinden günümüz araştırmaları, eski Yunanlıların, tarhun hakkında neyi bilindiğini doğrulamaktadır: Tarhon, ağızda uyuşma hissi yaratarak diş ağrısı için doğal bir tedavi sunmaktadır. Bu amaçla onu ölçülü bir şekilde diş ağrısını dindirmek için kullanabilirsiniz.

4. Antidiyabetik Potansiyeli

Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan heyecan verici araştırmalar, tarhun özütünün, kan şekerinin düzenlenmesinde rol oynayan insülinin, pankreas tarafından salınımını uyarttığını gösteriyor. Bu yeni araştırma, diyabet hastalarına alternatif tedaviler için yeni umutlar veriyor.

5. Enerji Destekleyici

 İlk yüzyılda Roman yazar Pliny, tarhunun, uzun yolculuklarda yorgunluğu önlediğini kaydetti. Bu iddiayı araştıran herhangi bir araştırma hakkında bilgi sahibi değiliz, ancak düşünmeye değer.

Mutfakta taze tarhun, sebze veya balık yemeklerinde, beyaz soslarda, hafif peynirlerde veya sütten arındırılmış peynirlerde kullanılabilir. Kuruduğunda çoğu tıbbi özelliklerini kaybettiğinden, taze tarhun kullanmak en iyisidir. Neyse ki, taze tarhunu sirke içine koyarak (elma sirkesi en iyisidir), tıbbi yararlarını kolayca içinde muhafaza edebilirsiniz.

Social Media Share:

TOGETHER FOR A LOOK

1 Comment

Can you share with us your comment?

  • MOST READ
  • NEW
  • COMMENT