• TARİH: 21.09.2020
Spor Yaparken Ayak Bileği Ağrısı

Spor Yaparken Ayak Bileği Ağrısı

Spor yapmak özellikle el ve ayak bölgelerini yormaktadır ancak ayak bilekleri de spordan etkilenmektedir. Ayak bileği, vücudunuzun ağırlığını, koşarken, zıplarken ve spor yaparken destekler. Sonuç olarak zaman zaman zorlanmadan dolayı ayak bileği ağrısı yaşayabilirsiniz. Tedavi edilmezse, ayak bileği ağrısı kronik bir durum haline gelebilir. Spor yapmanız sebebiyle ayak bileği ağrısı çekiyorsanız daima doktorunuza danışın. Spor yapmanın sonucunda […]

Spor yapmak özellikle el ve ayak bölgelerini yormaktadır ancak ayak bilekleri de spordan etkilenmektedir. Ayak bileği, vücudunuzun ağırlığını, koşarken, zıplarken ve spor yaparken destekler. Sonuç olarak zaman zaman zorlanmadan dolayı ayak bileği ağrısı yaşayabilirsiniz. Tedavi edilmezse, ayak bileği ağrısı kronik bir durum haline gelebilir. Spor yapmanız sebebiyle ayak bileği ağrısı çekiyorsanız daima doktorunuza danışın.

Spor yapmanın sonucunda çok çeşitli ayak bileği ağrıları oluşabilir. Ayak bileklerinizi bükme, döndürme veya doğal olmayan bir konumda hareket ettirdiyseniz, burkulma, kemik kırığı veya eklem çıkığı meydana gelebilir. Eğer egzersiz yaparken ve dinlenirken ağrınız daha belirgin oluyorsa, ciddi derecede bir sorun olabilir. Eğer ayak bileklerinizi çok yoruyorsanız, ağrı yavaş yavaş gelişir ve tendinit, bursit veya stres kırığı gibi durumlar oluşabilir. Ayrıca daha önceden yaşadığınız ayak bileği tedavisinin yanlış yapılması nedeniyle de ayak bileği ağrısı yaşayabilirsiniz.

Spor Yaparken Ayak Bileği Ağrısının Nedenleri

Ağır bir sakatlanmanın sonuçları çok belirgindir. Ancak ayak bileğinin yorulması nedeniyle ortaya çıkan ağrının ne zaman ve nasıl başladığını hatırlayamayabilirsiniz. Ayak bileğinin zorlanma sebebiyle ağrımaya başlaması kademeli olarak gelişir ve genellikle ayak bileğinde ağrı ve şişlik yaratan tendon iltihabının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Aşırı egzersiz veya spor yapmak, uygun olmayan ayakkabıları giymek, eğitim hataları ve uygunsuz egzersiz yöntemleri ayak bileği ağrısına neden olabilir.

Ayak Bileği Ağrısının Tedavisi

Ayak bileği ağrısı göz ardı edilmemelidir. Eğer ayak bileği ağrısı yaşıyorsanız spor yapmayı bırakın ve tedavi arayın. Bilek ağrısı için en yaygın tedavi RICE yöntemidir. Bu yöntem, ağrıyan ayak bileğinizin dinlenmesini sağlar; günde 4-5 kez 20 dakika boyunca ayak bileğinize buz uygulamak, şişmeyi rahatlatmak için sıkıştırma bandajı kullanmak ve ağrıyan ayak bileğini kalbin üzerine kaldırmak RICE yönteminin adımlarıdır. Doktorlar ayak bileğinizi gerginleştirmek ve güçlendirmek için anti-inflamatuar ilaçlar veya fizik tedavi de önerebilir. Daha ciddi ayak bileği ağrıları için 4-6 hafta boyunca çoğunlukla koltuk değnekleri ile birlikte alçı veya yürüme botu kullanılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro