• TARİH: 20.09.2020
Somon Balığının Sağlığa 10 Faydası

Somon Balığının Sağlığa 10 Faydası

Sağlığınız kötüye doğru gitmeye başladığında, vücudunuz belirtiler vermeye başlar. Baş ağrısı, kilo alma, saç dökülmesi, cilt problemleri vb. göz ardı edilmemelidir. Şeker yer gibi sürekli hap yutmak yerine, somon balığı yemenizi öneriyoruz. Çünkü somon dünyadaki en sağlıklı besinlerdendir. Amerikan Kalp Derneği, birkaç hastalığın ve semptomlarının riskini azaltmaya yardımcı olan omega-3, protein, vitamin ve mineral bakımından zengin […]

Sağlığınız kötüye doğru gitmeye başladığında, vücudunuz belirtiler vermeye başlar. Baş ağrısı, kilo alma, saç dökülmesi, cilt problemleri vb. göz ardı edilmemelidir. Şeker yer gibi sürekli hap yutmak yerine, somon balığı yemenizi öneriyoruz. Çünkü somon dünyadaki en sağlıklı besinlerdendir. Amerikan Kalp Derneği, birkaç hastalığın ve semptomlarının riskini azaltmaya yardımcı olan omega-3, protein, vitamin ve mineral bakımından zengin olduğu için haftada en az iki porsiyon somon balığı yenmesi önerisinde bulunur. İşte sağlığınızı güçlendirmek için somon yemenizin 10 faydası:

Somon Balığının Sağlığa 10 Faydası

1. Kalp İçin Yararlıdır

Somon balığının, omega-3 bakımından zengin olduğu aşikardır. Omega-3 yağ asitleri, çoklu doymamış yağ asitleri olup, bunlar birden çok çift bağa sahiptir. EPA ve DHA, somonda bulunan iki omega-3 yağ asidi türüdür. Bunlar, LDL düzeylerini düşürerek ve yağ asitlerinin indirgenmesini arttırarak, trigliserid düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Bu da damarlarda plak oluşumunu önler ve sizi kalp-damar hastalıkları ve inmeden koruyabilir.

2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Somon ayrıca içerisindeki omega-3 yağ asitleri ile birlikte mükemmel bir protein kaynağıdır. Proteinler sindirimi zor olan ve dolayısıyla daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayarak daha az yemek yemenizi sağlayan bir besindir. Omega-3 yağ asitleri, yağ asidi oksidasyonunu arttırarak, iltihap ile başlayan kilo artışını azaltmaya, iştahı bastırmaya, kan dolaşımını iyileştirmeye, metabolizmayı güçlendirmeye ve yağ birikimini azaltmaya yardımcı olur. Somonu doğru bir şekilde tüketirseniz, ince ve düzgün bir vücuda kavuşabilirsiniz.

3. İltihabı Azaltır

İltihab oldukça tehlikelidir. Kilo artışı, eklem ağrısı, gastrik ülser ve felce bile neden olabilir. Somon'da bulunan omega-3 yağ asitleri olan EPA ve DHA, yerel hormonları düzenler. Bu da, migren, artrit, sedef hastalığı, ülseratif kolit, multiple skleroz, crohn hastalığı, iltihaba bağlı obezite vb. hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

4. Beyin Performansını Artırır

Somonda bulunan omega-3 yağ asitleri beyninizin düzgün çalışması için önemlidir. Bu çoklu doymamış yağ asitleri doğal olarak nöroprotektiftir. Dahası, EPA ve DHA, beyin gelişim evrelerinde nörit büyümesini arttırmaya yardımcı olur. Omega-3 yağ asitlerinin yaşlı kadınlarda bilişsel işlevleri arttırdığı da bilinmektedir. Dolayısıyla beyin fonksiyonlarınızı arttırmak ve omega-3 yağ asitlerinin faydalarından yararlanmak için gerekli miktarda somon tüketmeniz akıllıca olur.

5. Kanserle Savaşır

Kanser, vücuttaki omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin dengesizliğinden dolayı toksik birikim, iltihap ve kontrolsüz hücre çoğalmasına neden olabilir. Sofranıza somon eklemek, omega-3 yağ asitlerinin seviyesini arttırarak vücuttaki iltihaplanmayı ve toksikliği azaltabilir. Aslında birçok araştırma, somon balığının içerisinde bulunan EPA ve DHA'nın kanseri tedavi etmek ve meme kanserinin ilerlemesini önlemek için kullanılabileceğini kanıtladı. Ayrıca somon balığı, kemoterapi kaynaklı kas kaybını önlemeye de yardımcı olabilir.

6. Çocuklarda DEHB'yi Önler

Omega-3 yağ asitleri olan DHA ve EPA, vücutta önemli fakat farklı roller oynarlar. DHA, doğum öncesi ve doğum sonrası beyin gelişiminden sorumlu iken EPA, ruh halini ve davranışları kontrol etmeye yardımcı olur. Araştırmacılar DHA ve EPA'nın belli şekillerde uygulanmasının çocuklarda DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabileceğini buldu. Ayrıca otistik ve disleksik çocuklar için de yararlı olduğu bulunmuştur.

7. Mükemmel Bir Protein Kaynağıdır

Sadece 1/4 su bardağı somon yemek, size vücudunuzun yapı taşı olan proteinden 13 g kazandırabilir. Somon esansiyel amino asitler ve yağsız proteinler açısından mükemmel bir kaynaktır. Bunlar, daha düzgün bir vücuda sahip olmak, kas gücünüzü artırmak, saç dökülmesini önlemek, iştahı bastırmak ve cilt, saç ve tırnak sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

8. Saç Dökülmesini Önler

Somon balığı, omega-3 yağ asitleri, protein, B12 vitamini ve demir bakımından zengindir. Bu besinler kafa derisi sağlığınızı iyileştirir, follikülleri besler, saç büyümesini teşvik ederek ve saçlarınızın cansız görünmesini önleyerek saç dökülmesini önler. Yani saçınıza iyi bakmak istiyorsanız somon tüketmek zorundasınız. Bununla birlikte, somon balığını sık tüketmiyorsanız, saç dökülmesini önlemek için balık yağı takviyeleri almalısınız.

9. Cilt Sağlığınızı İyileştirir

Yaşlandıkça ince çizgiler, koyu lekeler ve çiller ortaya çıkmaya başlar. Aslında birçok genç kadın, sivilceye yatkın yağlı veya kuru cilde sahiptir. Cildinizin sağlığını iyileştirmek istiyorsanız somon balığı özellikle önerilir. Omega-3 yağ asitleri, protein ve D vitamini, hücrelerinizin kollajen, keratin ve melanin üretmesine yardımcı olur. Bunlar cildinizin nemini tutmasına yardımcı olur, böylece kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır. Astaksantin, bakterileri ve toksik oksijen radikallerini temizlemeye ve cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olur ve böylece sivilce ve koyu lekeleri azaltır.

10. Ruh Halinizi İyileştirir

Evet, somon da ruh halinizi düzeltmeye yardımcı olabilir. Somonda bulunan omega-3 yağ asitleri, duygusal sağlığınıza destek vermeye yardımcı olur. Bazı beyin hücrelerinin neredeyse % 30'u DHA'dan oluşuyor ve bilim adamları, depresyondan muzdarip kişilerin omega-3 seviyelerinin normalden daha düşük olduğunu doğruluyor. Tek bir bardak somon yiyerek, 2 g omega kazanbilirsiniz; bu da hüzünden uzaklaşıp sizi neşelendirebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro