Sarı Kantaronun 9 Bilinmeyen Yan Etkisi – Kadınlar ve Moda

Sarı Kantaronun 9 Bilinmeyen Yan Etkisi

Sarı Kantaronun 9 Bilinmeyen Yan Etkisi

Üzerinde yazan '% 100 orijinal' doğal ibaresi, herhangi bir bitkisel ürünü popüler kılan unsurdur. Bu etiketi belirli bir ürünün (ilaçlar veya başka şeylerin) üzerine koyun ve popülerlik kazanmasını izleyin. Aynı şey sarı kantaron için de geçerli.

Acaba "doğal ürünler", sandığınız kadar güvenli mi? Hadi beraber bakalım.

Söz konusu olan sarı kantaron çiçeği gibi diğer doğal bitkiler de çekici olmasına rağmen, kullanımı her zaman güvenlik radarının altındadır. Her eczanede ve mağazada bulunan potansiyel olarak zararlı bazı bitkiler hayatınızı riske atmaktadır.

Sarı kantaronun yan etkileri özellikle antidepresanlar halinde kullanıldığında yaygındır. Klinik ve Deneysel Farmakoloji ve Fizyoloji bölümünde yayınlanan bir araştırmaya göre, sarı kantaronun öngörülmemiş ve kontrolsüz bir dozajı çok fazla yan etkiye sahip olabilir. Sarı kantaronun yan etkilerine bir göz atın:

Sarı Kantaronun Yan Etkileri

1. İlaç Tedavinize Engel Olabilir

ilaç içen kadın

Bu bitki ile ilgili ilk ve öncelikli endişe, çeşitli ilaçlarla olan etkileşimidir.

Sarı kantaron, vücudu bazı kimyasallardan mahrum bırakarak, kanı daha hızlı temizlemeye yardımcı olan bazı kimyasal enzimler üretmesi için teşvik ediyor. Enzim indüksiyonu olarak adlandırılan bu süreç, kullandığınız ilaçların etkisini sıfırlar. Bu bitki, fluoksetin gibi gerekli hormon serotoninin geri alımını engeller.

Ne yazık ki, sarı kantaron diğer yaygın ilaçların da işe yaramasına engel oluyor. Sarı kantaronun, antidepresanlar, oral kontraseptifler, antikoagülanlar, felç ilaçları, kalp ve kanser ilaçları ile etkileşime girdiği bilinmektedir.

Not: Sarı kantaron ameliyat sırasında kullanılan ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, ameliyattan en az bir hafta önce kullanımını durdurmanız önerilir.

Önleme Yöntemi: Özellikle antidepresan, oral kontraseptif, felç ilaçları vb. kullanıyorsanız, sarı kantaron kullanmaktan kaçının. İhtiyaç halinde, herhangi bir uygulamadan önce doktorunuza danışın.

2. Kan Basıncını Arttırabilir

Sarı kantaron, Monoamin Oksidaz (MAO) ve Selektif Serotonin Geri Alım İnhibitörleri (SSRI'lar) ile karıştırıldığında, sonucu inme ile sonuçlanan yüksek bir kan basıncına neden olabilir. Bu ilacın aşırı dozajı serotonin sendromuna bile yol açabilir.

Önleme Yöntemi: Kan basıncı tedavisi görüyorsanız veya yüksek tansiyon düzeyleri ile ilgili sorunlarınız varsa, lütfen bu ilacı kullanmaktan kaçının.

3. Gebe ve Emziren Kadınlar Tarafından Kullanılmamalı

Hamile bayanlar ve emziren anneler sarı kantaron kullanmaktan kaçınmalıdır.

Beyin nörokimyası ve hormonal dengesi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle, sarı kantaronun dozajının bebekte olumsuz etki göstermesi olasıdır.

Önleme Yöntemi: Hamileyseniz veya emziriyorsanız, bu ilacı kullanmaktan kaçının.

4. Işığa Duyarlı Olan İnsanlar Kullanmamalı

güneş kremi süren kadın

Bu bitki, etkisini yoğunlaştırabileceğinden dolayı, ışığa duyarlı olanlar tarafından kullanılmaktan kaçınılmalıdır.

Sarı kantaron kullanımı, sizi güneş ışığına karşı aşırı duyarlı yapar. Bu duruma bilimsel olarak fotodermatit adı verilir. Sülfa ilaçları, piroksikam (anti-inflamatuar bir ilaç), omeprazol (Prilosec) ve lansoprazol (Prevasit) gibi güneş hassasiyetini artırdığı bilinen ilaçlarla birlikte bu otu kullandığınızda sorun daha da artar. Ayrıca, sarı kantaronun uzun süre kullanımı da güneşe bağlı katarakt riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

Önleme Yöntemi: Duyarlı bir cilde sahip insanlar bu ilacı kullanmaktan kaçınmalıdır. İdeal olarak, güneşe maruz kaldıkça önlem alın (güneş kremi kullanmak gibi). Ayrıca koyu tonlu yataklardan ve güneş lambalarından da tamamen uzak durmalısınız.

5. Şiddetli Depresyon Tedavisinde Kullanılmamalı

Depresyon tedavisinde kullanımı yaygın olsa da, durum oldukça ciddi ise sarı kantaron kullanılmamalıdır. Depresyonunuz günlük yaşamınıza karışmaya başladığında veya intihar düşünceleri yaşıyorsanız bu geçerlidir. Mani riski, şiddetli depresyonla mücadele edenlerde oldukça yüksektir ve sebeplerinden birisi de sarı kantarondur.

Doğru yöntem, mucize yaratması için bu bitkiye güvenmek yerine derhal bir doktora görünmek ve doğru teşhisi bulmaktır.

Önleme Yöntemi: Eğer kronik depresyondan muzdaripseniz, yapmanız gereken ilk şey bir danışmana veya doktora gitmektir. Şiddetli depresyon vakaları için ilaç almak yardımcı olmayabilir hatta bunun yerine daha da zararlı olabilir. 

6. Doğum Kontrol Haplarını Etkisizleştirebilir

Doğum kontrol hapı kullananlar sarı kantaron kullanmaktan tamamen kaçınmalıdır. Sarı kantaron ve doğum kontrol haplarını kullanan kadınlarda aşırı miktarda kanama ve mide bulantısı meydana gelmiştir. Ayrıca bu bitki, oral hapları etkisiz hale getirir ve bu da istenmeyen gebeliklere neden olabilir.

Önleme Yöntemi: Eğer kontraseptif kullanıyorsanız, etkisiz hale getirebileceğinden dolayı sarı kantarondan kaçının.

7. Zihinsel Bozuklukları Daha da Kötüleştirebilir

Sarı kantaron, metilfenidat ile birlikte alındığında, ADD ve DEHB semptomlarını daha da kötüleştirdiği bilinmektedir. Düzenli kullanımı, şizofreni hastalarında psikoz riskinin artmasına da neden olur. Ayrıca, alzheimer hastalığının kurbanı olan kişilerde demansa etki edebilir.

Ayrıca, bipolar bozukluğunuz varsa bu bitki özellikle zararlıdır.

Önleme Yöntemi: ADD veya ADHD hastası iseniz, sarı kantaron kullanmaktan uzak durun; çünkü durumu daha da kötüleştirebilir.

8. Aşırı Saç Dökülmesine Neden Olabilir

saç dökülmesi

Sarı kantaronun düzenli olarak kullanılmasının, tıpkı diğer antidepresanlar gibi aşırı saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir.

Önleme Yöntemi: Saçınız inceliyorsa ve herhangi bir nedenden ötürü saç dökülmesi yaşıyorsanız, sarı kantarondan kaçının ve derhal doktorunuza danışın.

9. Doku Reddine Neden Olabilir

Sarı kantaron kullanılması organ nakli yapılanlar için son derece tehlikeli olabilir.

Birçok vakada, bu bitki ile birlite ilaç tedavisi, siklosporin (bağışıklık bastırıcı) plazma seviyelerinde ciddi bir düşüşe neden olmuş ve doku reddine neden olmuştur.

Önleme Yöntemi: En iyi çözüm, doktorunuza danışın ve bu bitkiyi almadan önce dozajınızı belirleyin.

Bunlar sarı kantaronun yan etkileri ile ilgiliydi, şimdi sarı kantaron kullanırken kaçınmanız gereken gıdalara bakalım.

Sarı Kantaron Kullanırken Kaçınılması Gereken Gıdalar

Uzmanlar, önlem almanın, sarı kantaron gibi bitkisel ilaçlar söz konusu olduğunda doğru tedaviden daha iyi olduğunu söylüyorlar.

Sarı kantaron tüketirken aşağıdaki yiyecek ve içecek maddelerinden tamamen kaçınmanız gerekir:

 • Kahve / çay
 • Çikolata
 • Şarap
 • Bira
 • Bakla
 • Salam
 • Turşu yemekleri
 • Yoğurt
 • Peynir
 • Fazla olgunlaşmış avokado

Social Media Share:

TOGETHER FOR A LOOK

Can you share with us your comment?

 • MOST READ
 • NEW
 • COMMENT