• TARİH: 01.10.2020
Sarı Kantaronun 15 Şaşırtıcı Faydası

Sarı Kantaronun 15 Şaşırtıcı Faydası

Sarı kantaron birçok faydaya sahip olan doğal bir bitkidir. Her ne kadar birçok yan etkiye sahip olsa da, doğru kullanımı ile birlikte sarı kantaronun yararlarından faydalanabilirsiniz. İnsanın giderek depresyona girmesine neden olan pek çok sebep var. Doğa bunun için de bir çözüm getiriyor. Sarı kantaron çiçeği! Narin bir bitkinin bunalımları yenebilmenize nasıl yardım edebileceğini ve […]

Sarı kantaron birçok faydaya sahip olan doğal bir bitkidir. Her ne kadar birçok yan etkiye sahip olsa da, doğru kullanımı ile birlikte sarı kantaronun yararlarından faydalanabilirsiniz. İnsanın giderek depresyona girmesine neden olan pek çok sebep var. Doğa bunun için de bir çözüm getiriyor. Sarı kantaron çiçeği! Narin bir bitkinin bunalımları yenebilmenize nasıl yardım edebileceğini ve karanlık bulutların arasından çok fazla çaba harcamadan nasıl kurtulabileceğinizi anlatıyoruz. Yazıya geçmeden önce sarı kantaronun yan etkilerine de bir göz atın: Sarı Kantaronun 9 Yan Etkisi

Sarı Kantaron Nedir?

sarı kantaron

Bilimsel İsmi-Hypericum perforatum
Kökeni-Doğu Avrupa
Diğer İsimleri-Amber, Demon Chaser, Goatweed

Sarı kantaronun, Roma döneminde askerlerin tüm zihinsel bozuklukları için kullanılmasına kadar giden uzun bir geçmişi var. Sarı kantaron Ortaçağ’da krallar ve bitki bilimciler tarafından “sihirli iksir” olarak adlandırılmıştır. Aslında birçok kültür, vücut üzerindeki kötü ruhların etkisinden kurtulmak için bu bitkiyi kullanmıştır.

Sarı kantaron tamamen güvenli midir? Şu anda sarı kantaron, Avrupa, Rusya, Güneydoğu Asya, Çin ve ABD’de kullanılan en popüler bitkilerden bir tanesidir. Aslen depresyon ve anksiyete tedavisinde reçetesiz olarak kullanılmaktadır.

Sarı kantaronun özleri tek aktif bileşik olan hypericin içerir. İçeriğindeki başka bir unsur olan hyperforin de antidepresan olarak çalışır. Sarı kantaronun içeriğinde birçok tıbbi faydaya sahip olan flavonoid, antioksidan ve tanen gibi diğer bileşenleri de vardır. Bu aktif kimyasal bileşikler vücudun fiziksel, hormonal ve kimyasal davranışları üzerinde önemli etkilere sahiptir.

Sarı kantaron çiğ, tentür, kapsül ve yağ gibi neredeyse tüm biçimlerde satılmaktadır ve hepsinin kendi özel kullanım şekilleri vardır.

Şimdiye kadar anlattığımız herşey bu sihirli bitkinin fiziksel ve kimyasal özellikleriyle ilgiliydi. Sarı kantaronun inanılmaz faydalarını öğrenmek için bir sonraki bölüme atlayalım.

Neden Sarı Kantaron Kullanmalısınız?

Sarı Kantaronun Faydaları

Kişinin psikolojik davranışları üzerindeki etkisi ile ünlü olmasına rağmen, sarı kantaron cilt ve güzellik sektöründe de özel bir yere sahiptir. İşte sarı kantaronun fiziksel yararlar:

1. Cildi İyileştirir

vücut problemi

Minör kesiklerden ötürü cilt yaralanmaları, yanmalar ve cilt tahrişleri ve benzeri birçok cilt problem sarı kantaron yağı ile iyileştirilebilir. Bu sorunları tedavi etmek için kremler de mevcuttur, ancak yara izi bırakmamak için sarı kantaron yağı en iyisidir. Bu bitkinin antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri, cildi tahriş edici cilt rahatsızlıklarından kurtulmaya yardımcı olmaktadır.

2. Depresyon Tedavisi

Depresyon insanı bunaltır, muzdarip kişinin normal ve mutlu bir yaşam sürmesine engel olur. Bu psikolojik sorunu tedavi etmek için kullanılan çoğu anti-depresan yanında bir çok yan etki de getirir. Böyle bir senaryoda doğru tedaviyi bulmak için doğaya dönmek daha mantıklıdır değil mi? Avrupa ülkelerinde yapılan deneyler ve araştırmalar, sarı kantaronun kimyasal madde yüklü anti-depresanlara karşı büyük bir alternatif olduğunu bulmuştur. Sarı kantaron hafif ila orta dereceli depresyon tedavisinde kullanılabilir. Diğer pek çok antidepresandan daha az yan etkisi vardır ve zaten sarı kantaronu ABD gibi ülkelerde bu kadar popüler kılan şey budur. Ancak akut depresyondan muzdarip olmanız durumunda, kendi kendinize ilaç kullanmadan önce her zaman bir doktordan tıbbi tavsiye almanın daha iyi olduğunu unutmamak önemlidir.

3. Anksiyete Kontrolü

Kaygı bugünün dünyasında yeni bir sorun değildir. Önemli olaylar, yaşamı değiştiren kararlar, psikolojik dengesizlikler birçok durumda kaygı oluşturabilir. Bu durum birçok kişi için, özellikle de orta yaşlı ve yaşlı insanlar için hayati tehlike oluşturabilir. Genç yetişkinler ve gençler de kaygı sorunundan kurtulmuş değillerdir.

Bazı araştırmalar sarı kantaronun kaygı sorunundan kurtarabileceğini belirtmektedir. Sarı kantaronun anksiyeteyi iyileştirme yeteneğinin görülmesine rağmen araştırmalar hala başlangıç aşamasındadır.

4. Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB) Kontrol Altında Tutar

Obsesif Kompülsif Bozukluk veya OKB’den muzdarip kişiler genellikle kaygıdan da şikayetçidir. Sarı kantaron, az da olsa OKB belirtilerinden bir miktar iyileşme gösteriyor.

5. Kulak Ağrısını Hafifletir

kulak ağrısı

Kulak ağrısına neden olan kulak enfeksiyonları (otitis media) sarı kantaron kullanımı ile iyileştirilebilir. 100 çocuğu kapsayan bir araştırmada, sarımsak, sarı kantaron, calendula ve sığırkuyruğu karışımının kulak ağrısını dindirmeye yönelik etkin bir bitkisel karışım olarak kullanılabileceğini kanıtladı.

6. Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olur

Sigara içmek kötü bir alışkanlıktır ve bunu neredeyse herkes bilir. Sarı kantaronun en umut verici kullanımlarından birisi de sigarayı bırakmak için kullanılabilme özelliğidir. Sigara alışkanlığından kurtulmak isteyen tüm sigara tiryakilerine bir umut ışığı vermek için araştırmalar devam ediyor.

7. Menopoz Duygudurum Salınımlarını Kontrol Eder

Premenstrüel sendrom korkunç, fakat menopozal ruh hali salınımları (MMS) daha da korkunç. Bir kadının cinsel sağlığının bu safhası çok zordur, çünkü zihinsel olarak ona zarar verebilir.

Sarı kantaron her iki dengesizlik için de popüler bir tedavi yöntemidir. Kimyasal bileşimi ile menopoza giren bir kadında hormonal dengesizlikleri azalttığı, bu sayede ruh hali değişimlerini, kramp şiddetini, tahrişi, depresyonu ve bunaltı kaygısını azalttığı görülmüştür.

8. Antiviral Özellikler

Son yıllardaki araştırmalar, sarı kantaronun belirli antiviral özellikleri içerdiğini göstermiştir. Bu özel bitkinin yeni keşfedilen özelliklerinin, AIDS, hepatit (A ve B) ve birkaç başka ciddi viral durumun önlenmesi ve tedavisinde yararlı olduğu görülmüştür.

Ancak burada sorun dozajdır. Çalışmalara göre, antiviral özelliklerin etkili bir şekilde işe yaraması için yüksek dozaj gereklidir ve bu ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu bitkiden mutlu bir çözüm bulmak için ek araştırmalar halen devam etmektedir.

9.Hormonal Dengeyi Oluşturmada Yararlıdır

Dengesiz bir hormonal düzey; akne, hiper / hipo-tiroidizm ve kilo alma / verme gibi bir dizi sağlık ve cilt sorununa neden olabilir. Bu büyülü bitkiyi ölçülü bir şekilde kullanmanız hormonal dalgalanmaları kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Sarı kantarondaki aktif bileşikler vücut sisteminizdeki hormonal düzenlemeler üzerinde güçlü etkilere sahiptir ve onları kontrol altında tutar. Sarı kantaron tiroid bezinin hormonal sekresyonunu düzenleyerek hipotiroidi ve hipertiroidi kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

10. Eklem Ağrılarını Hafifletir

eklem ağrıları

Sarı kantaronun güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri, şiddetli sancı, gut ve kas spazmları için mükemmel bir çözüm haline gelmiştir. Yatıştırıcı doğası problemi içeriden iyileştirir, böylece sizi birkaç gün içinde daha iyi hissettirir.

Sadece iki hafta boyunca günde bir veya iki kez ağrıyan bacaklara ve eklemlere sarı kantaron yağı ile masaj yapın ve kendinizi rahatlatın.

11. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Tansiyonunuzda dalgalanmaların kurbanı mısınız? Sarı kantaron kapsülleri size yardımcı olabilir. Daha önce de açıklandığı gibi sarı kantaron antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir ve kalp üzerindeki baskıyı azaltarak kardiyovasküler sistemdeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Bu da yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

12. Gebelik Ağrılarını Azaltır

İnsan vücudunda alt karın ve hemoroit gibi hamilelik sırasında aylar boyunca acı çektiren çeşitli bölgeler bulunur. Etkilenen bölgelerde sarı kantaron yağının düzenli olarak uygulaması ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Etkili antienflamatuar özelliklerin yanı sıra, sarı kantaron cildiniz üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve bu nedenle hızlı bir iyileşme sürecine yardımcı olabilir.

13. Anti-Kanserojen Özellikleri Vardır

Birçok çalışma, sarı kantaron takviyelerinin düzenli kullanılmasıyla löseminin yanı sıra kanserin de önlenebileceğini kanıtladı.

14. Parkinson Hastalığının Tedavisine Yardımcı Olur

Sarı kantaron, dopamin miktarını artırmada olan etkinliği ile parkinson hastalığını tedavi etmek için güvenilir bir çözümdür. Birçok araştırma, bu zihinsel durumun arkasındaki nedenlerden birinin dopamin disfonksiyonu olduğunu düşündürmektedir. Bu durumu çözüme kavuşturmak için günde bir fincan sarı kantaron çayı veya günlük 300 mg’lık bir kapsül kullanılması önerilir.

15. Sinüs Sıkışmasına Müdahale Eder

Sarı kantaronun antibiyotik ve antiviral özellikleri, sinüs ve balgam tıkanıklığı, kronik öksürük, grip ve bronşitin tedavisinde yardımcı olabilir. Tüm bu sorunlardan kurtulmak için tek ihtiyacınız olan her yemekten sonra bir fincan sarı kantaron çayı yudumlamak.

Not

Anti-depresanların kullanımı ile gelen yan etkiler kadar geniş olmasa da, sarı kantaron bitkisi bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Deri alerjisi
 • Mide bozukluğu
 • Baş ağrısı
 • Cinsel / erektil disfonksiyon
 • Huzursuzluk
 • Baş dönmesi
 • Ağız kuruluğu
 • Saç dökülmesi

Uzun süreli kullanım sonucu aşırı terleme ve sarsıntı, ateş, mide bulantısı, halüsinasyonlar, kas koordinasyonu kaybı, konfüzyon vb. belirtiler sarı kantaronun yan etkilerinden bazılarıdır.

Not: Sarı kantaronu asla herhangi bir reçetesiz ilaçla karıştırmayın. Sarı kantaron da dahil olmak üzere alternatif tıp ürünlerini kullanmaya başlamadan önce daima doktorunuza danışın. Doktorunuzdan onay aldığınızda sarı kantaron kullanabilir ve bu bitkinin sunduğu çeşitli yararların tadını çıkarabilirsiniz.

Bu yazımızda “sarı kantaronun faydaları nelerdir?” diye merak edenler için uzun bir cevap hazırladık. Sarı kantaron birçok yararı bulunan bir bitkidir. Ancak kullanmadan önce doktorunuza danışmanız daha sağlıklı olacaktır. Hoşçakalın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro