• TARİH: 20.09.2020
Saç Bakımında Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Saç Bakımında Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

İnsanlar binlerce yıldır saç bakımı için zeytinyağını kullanmıştır. Zeytinyağının parlaklık, vücut yumuşaklığı ve esneklik sağladığı iddia ediliyor. Bunun nedeni zeytinyağının birincil kimyasal elementlerden oleik asit, palmitik asit ve skualen içermesidir. Bunların hepsi nemlendirici niteliktedir yani nemlendirme özellikleri vardır. Ayrıca birçok zeytinyağlı şampuanının ve saç kreminin nemlendirici özelliği vardır. İşte zeytinyağının saç bakımında kullanımı ve yararları: Zeytinyağı Nasıl Krem […]

İnsanlar binlerce yıldır saç bakımı için zeytinyağını kullanmıştır. Zeytinyağının parlaklık, vücut yumuşaklığı ve esneklik sağladığı iddia ediliyor. Bunun nedeni zeytinyağının birincil kimyasal elementlerden oleik asit, palmitik asit ve skualen içermesidir. Bunların hepsi nemlendirici niteliktedir yani nemlendirme özellikleri vardır. Ayrıca birçok zeytinyağlı şampuanının ve saç kreminin nemlendirici özelliği vardır.

İşte zeytinyağının saç bakımında kullanımı ve yararları:

Zeytinyağı Nasıl Krem Olarak Kullanılır?

1. Adım: Zeytinyağı Miktarı

Uygulamayı kolaylaştırmak için zeytinyağını ısıtın. Yağı uygulamadan önce saçlarınızı geniş dişli bir tarakla tarayın. Bu, daha sonradan saçlarınızı taramayı daha kolay hale getirecektir. Ne kadar zeytinyağı kullanacağınız; saçınızı ne kadar nemlendireceğinize ve neresini nemlendirmek istediğinize bağlıdır.  Saçınızın sadece bir kısmını nemlendirmek istiyorsanız bir çorba kaşığı zeytinyağından fazlası gerekmez. Ancak bütün kafanızı nemlendirecekseniz, en azından 1/4 su bardağı zeytinyağına ihtiyacınız olacak.

2. Adım: Masaj Yaparak Uygulama

Yağı birkaç dakika boyunca saçlarınızın derinlerine masaj yaparak uygulayın. Ayrıca kuru bir saç deriniz varsa, zeytinyağıyla saç derinize de masaj yapabilirsiniz. En etkili uygulamayı yapmak için saçınıza bir duş bonesi takın ve saçınızdaki yağın 15 dakika veya daha fazla bir süre boyunca ısınmasına izin verin.

3. Adım: Saçınızı Durulama

Sonuçları görmek için saçlarınızı şampuanla titizlikle kurutun. Ne kadar uyguladığınıza bağlı olarak iki kez şampuan kullanmanız  gerekebilir.

Zeytinyağı ile bakım ile ilgili zararlı hiçbir şey yoktur. Saçlarınız, her gün nemlendirici tedavi gerektirecek kadar kuru olmadığı sürece, en iyi sonuç için haftada bir veya daha az sıklıkla kullanın.

Zeytinyağını Kimler Kullanmalı?

Kalın Saçlılar

Zeytinyağı kuru ve kalın saçlar için çok yararlıdır. Bunu öne süren kişiler, zeytinyağının saçları nemli ve güçlü tutabileceğini söylüyor. Zeytinyağı ince saçlara baskı yapma eğilimindedir. Yağlı saçlar ve saç derileri, böyle basit bir tedaviye ihtiyaç duymazlar. Yağlı saçlar için daha başka tedaviler gerekmektedir.

Yıpranmış Saçlılar

Yumuşatıcı, perma veya beyazlatıcı kullanılarak yoğun biçimde yıpranmış saçlar, özellikte ekstra nemden oldukça yarar sağlar. Saçınıza yaptığınız herhangi bir uygulamadan sonra, zeytinyağı kullanmadan en az 72 saat bekleyin. Eğer beyazlatılmış saçlarda zeytinyağı kullanıyorsanız, yağın yeşil iz bırakmadığından emin olmak için saç tellerine dikkat edin.

Kırılmış Saçlılar

Zeytinyağı, saçınızın kırılmış veya yanmış uçlarını yumuşatmaya yardımcı olabilir. Zeytinyağını, hasar görmüş saç uçlarınızın son 5 cm’sine uygulayın. Sadece saç uçlarına uygulasanız da, zeytinyağı giysilerinize bulaşmayacak şekilde saçlarınızı toplayın. Tedaviyi saçınızın tamamına uygulamak istiyorsanız, kafa derisinden başlayın ve saç uçlarına kadar masaj yapın.

Zeytinyağının Saça Diğer Faydaları

Bit Tedavisi

Zeytinyağı, bitlerin giderilmesinde yardımcı olabilir, ancak diğer yağ ve ilaçlara kıyasla daha etkili değildir. Özel bir tarak kullanmanız ve canlı ve ölü bitlerin hepsinden kurtulduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

Kepek

Kepek sorununu tedavi etmeye çalışıyorsanız, kepeğin mantar da dahil olmak üzere birçok nedeni olduğunu unutmayın. Bildiğimiz kadarıyla, kepek için herhangi bir kesin tedavi yoktur ancak zeytinyağı kullanmak kepekleri azaltacaktır. Kuru kafa derinize zeytinyağıyla masaj yapın ve kepekleri ayıklayın. Zeytinyağını saçınızda bırakın ve ekstra etki için bir duş bonesi ile örtün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro