Sabah Yürüyüşünün 10 Muhteşem Faydası

Sabah Yürüyüşünün 10 Muhteşem Faydası

Sabah yapacağınız 30 dakikalık bir yürüyüş hayatınızı değiştirebilir! Özellikle de şeker hastalığı, obezite, kalp hastalığı gibi hastalıklardan muzdarip olmanız durumunda. Sabahın taze havası, sinirlerinizi yatıştırmaya, ruh halinizi düzeltmeye ve günün geri kalanında sizi enerjik ve pozitif tutmaya yardımcı olur. Sadece bir çift yürüyüş ayakkabısı alın ve yakınlardaki parkta yürüyüşe çıkın. Çünkü 30 dakikalık bir sabah yürüyüşü […]

Sabah yapacağınız 30 dakikalık bir yürüyüş hayatınızı değiştirebilir! Özellikle de şeker hastalığı, obezite, kalp hastalığı gibi hastalıklardan muzdarip olmanız durumunda. Sabahın taze havası, sinirlerinizi yatıştırmaya, ruh halinizi düzeltmeye ve günün geri kalanında sizi enerjik ve pozitif tutmaya yardımcı olur. Sadece bir çift yürüyüş ayakkabısı alın ve yakınlardaki parkta yürüyüşe çıkın. Çünkü 30 dakikalık bir sabah yürüyüşü 2 saatlik jimnastik yapmaya eşdeğerdir! Ama sabahları yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir? Bu konuda bilimin söyledikleri şunlar:

Neden Sabahları Yürüyüş Yapmalıyız?

Sabah saatlerinde havadaki kirlilik seviyesi en azdır. Temiz havada bol miktarda oksijen vardır. Oksijen soluduğunuzda, hava hücrelere gider ve bu da vücut fonksiyonlarının iyi çalışmasını sağlar. Vücudunuz düzgün bir şekilde oksijen solursa, çeşitli hastalıklara yakalanma riskiniz azalır.

İkincisi, sabah havada bol miktarda negatif iyon olur. Soluduğunuz havada ne kadar negatif iyon varsa o kadar iyidir. Havadaki bu negatif iyonlar, kendinizi rahat hissetmenize ve rahat bir zihine sahip olmanıza yardımcı olur. Aslında, ormana, kumsala veya şelaleye gittiğinizde, hava daha serin ve daha tazedir, çünkü bu bölgelerde hava negatif iyonlar bakımından zengindir. Bu yüzden tatilden döndükten sonra kendimizi daha iyi hissediyoruz. Sabah yürüyüş ve mümkün olduğunca hava soluma alışkanlığını kazanmak iyi olmaz mıydı?

Sabah Yürüyüşünün 10 Faydası

Sabah yürüyüşünün birçok faydası vardır. İşte sizler için hazırladığımız sabah yürüyüşünün faydaları:

1. Diyabet Riskini Azaltır

Diyabet günümüzde en yaygın hastalıklardan biridir. Ancak sabahları yürürseniz bu metabolizma bozukluğu sorununu yumuşatabilirsiniz. Araştırmaya göre, 30 dakikalık bir sabah yürüyüşü, kan şekeri kontrolünü sağlamanın yanı sıra Tip II diyabetin insülin tedavisinde yardımcı olabilir. Kaslardaki hücrelerin daha fazla glikoz tüketmesine ve vücudun gerekli olmayan yağlarını yakmasına yardımcı olur. Bu da şeker hastalarına büyük yarar sağlar.

2. Kalbi Güçlendirir

Kalp problemleri yaşıyorsanız, koşu yapmak iyi bir fikir olmayabilir. Ama yürüyüş yapabilirsiniz! Yapılan araştırmalara göre tempolu yürüyüş kalp hastalığı ve inme riskini azaltabileceği tespit edilmiştir. Çalışmalar, her sabah 30 dakikalık yürüyüşlerin kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Sabahları yürüdüğünüzde kalbinizi güçlendirebilir ve kan basıncınızı kontrol edebilirsiniz. Sabah yürüyüşleri ayrıca triasilgliserol düzeylerini düşürebilir ve hipertansiyonu önleyebilir.

3. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Obezite, birçok ölüm ve hastalığın başlıca nedenlerinden biridir. Ve obez olmanın temel nedeni, yaşadığınız yaşam biçimidir. Kilo vermeniz gerektiğini düşünüyorsanız veya doktorunuz kilo vermenizi önerirse, yürüyüş yaparak işe başlayabilirsiniz. Günde 30 ila 40 dakika arasında tempolu bir yürüyüş hızlı bir şekilde kalori yakmaya yardımcı olur. Uzmanlar, doğru beslenerek ve egzersizlerle birlikte yürüyüş yaparak sağlıklı bir biçimde kilo verebileceğinizi söylüyor.

4. Felci Önler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, tempolu sabah yürüyüşü yapmak, kalbi güçlü ve sağlıklı tutmada yardımcı olur. Yapılan bir araştırmaya göre, haftada beş kez sabah yarım saat yürümek, inme riskini azaltmada yardımcı oluyor. Ek olarak, sabah yürüyüşlerini de içeren düzenli bir fitness programı uygulayan kişilerin felçle uğraşma risklerinin, fiziksel olarak aktif olmayan insanlara göre %40 oranında daha az olduğu tespit edildi.

5. Kolesterolü Kontrol Eder

Vücudu sağlıklı tutmak için belli miktarda kolestrol gerekir. Bununla birlikte, aşırı kolesterol durumunda kalp problemleri yaşama riski daha fazladır. Aynı zamanda düşük miktarda kolesterol de zararlı olabilir. Aktif bir yaşam tarzını takiben sabahları yürüyüş yapmak, vücudunuzdaki kolesterol düzeyini ayarlamak için mükemmel bir yoldur.

6. Depresyondan Kurtarır

On kişiden biri depresyondan muzdariptir ve bu ciddiye alınmayacak bir şey değildir. Depresyon birçok başka rahatsızlığa neden olur ve yetişkinlerde ve hatta gençlerde çöküntüye kadar gidebilir. Ancak iyi haber şu ki, ayağa kalkabilir ve kısa bir yürüyüş yaparsanız, başınızdaki şeytanları yavaş yavaş ezebilirsiniz. Bunun nedeni, yürürken vücudun doğal ağrı kesicisi endorfinlerin vücut boyunca düzgün akmasıdır. Araştırmalara göre, depresyondan muzdarip hastalar her gün 35-60 dakika boyunca hızlı yürüyüş yaparlarsa, ruhsal durumlarında önemli bir iyileşme kaydedebilirler. Bilimsel bir makalede, haftada 200 dakikalık yürüyüşün sizi daha enerjik ve pozitif hissettirdiğini doğrulandı.

7. Kanseri Önler ve Kanserle Savaşır

Uzmanlara göre, sabah yürüyüşleri farklı türlerde kanserlerin ortaya çıkmasını engelliyor. Çoğu insan soluk veya yoğun yaşam tarzları nedeniyle kanser olmakta. Çeşitli çalışmalar, yürüyüşün yumurtalık, göğüs, böbrek ve rahim ağzı kanserlerinin önlenmesine yardımcı olduğunu doğrulamıştır. Aslında yürüme, kanser hastalarında daha rahat uyumayı da sağlar. Kansere karşı güvende olduğunuzdan emin olmak için her gün sabah yürüyüşü yapın ve bedeninizi ve zihninizi sağlıklı tutun.

8. Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Yürümek gibi düzenli egzersizlerin hafızayı korumaya ve düşünme becerilerini geliştirmeye yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Sabah yürüyüşleri vücudunuzu gençleştirmekten daha fazlasını yapıyor. Yürürken beyindeki oksijen ve kan dolaşımı hızlanır bu da zihinsel uyanıklık ve hafızada artışı sağlar. Beyninizin her zaman düzgün çalışmasını sağlamak için her sabah düzenli yürüyüş yapın.

9. Düşük Yapma Riskini Düşürür

Hamileler, özellikle sabahları yüzme ve düzenli yürüme gibi egzersizler yapmaktan büyük fayda sağlayabilirler. Hamilelikte düzensiz hormon seviyeleri yüzünden vücut şeklinde değişiklikler oluşur. Yürüyüş yapmak bu değişiklikleri düzeltmeye yardımcı olur. Yürüyüş yapmak aynı zamanda hamile kadınlar arasında oldukça yaygın olan gebelik diyabetini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca düşüğe neden olan rahim kasılmalarına karşı da koruma sağlar.

10. Yorgunluğu Alır

Sabah hareketli bir yürüyüş sizi gençleştirir ve canlandırır. Yorgunluğu hafifletir ve enerji düzeyinizi arttırır, böylece gün boyunca enerjik hissetmenizi sağlar. Üstelik yürüyüş yapmak, kanser hastalarının bile yorgunluğunu azaltır.

Sabah yürüyüşü, güne başlamak için harika bir yoldur. Sabah yürüyüş yapmayı bir alışkanlık haline getirdiğinizde, kendinizi daha iyi hissetmeye başlar ve yavaş yavaş aktifleşirsiniz. Bu nedenle bu sabah yürüyüşe başlayın ve sağlığa doğru yürüyün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat