• TARİH: 21.09.2020
Menopoz Doğal Yollarla Nasıl Geciktirilir?

Menopoz Doğal Yollarla Nasıl Geciktirilir?

Menopozu geciktirmek her kadın tarafından istenen bir olgudur. Menopozu doğal yollarla geciktirmek için bir dizi doğal ve sağlıklı yol vardır. Bu yazımızda “menopoz nasıl geciktirilir” diyenler için menopozu geciktirmek için doğal ve kanıtlanmış yolları paylaşacağız. Menopoz, kadınlarda yumurta oluşumunun ve kadınlık hormonlarının salgılanmasının azalması ve bir müddet sonra tamamen sona ermesi demektir. Menopozun belirtileri arasında; adet düzensiliği, sıcak basması […]

Menopozu geciktirmek her kadın tarafından istenen bir olgudur. Menopozu doğal yollarla geciktirmek için bir dizi doğal ve sağlıklı yol vardır. Bu yazımızda “menopoz nasıl geciktirilir” diyenler için menopozu geciktirmek için doğal ve kanıtlanmış yolları paylaşacağız.

Menopoz, kadınlarda yumurta oluşumunun ve kadınlık hormonlarının salgılanmasının azalması ve bir müddet sonra tamamen sona ermesi demektir. Menopozun belirtileri arasında; adet düzensiliği, sıcak basması ve ruh hali değişimleri gibi durumlar vardır. Ancak iyi olan birşey var ki menapozu ertelemenin bazı yolları vardır. İşte sizin için hazırladığımız menopozun nasıl geciktirileceği hakkında ipuçları:

Menopoz Nasıl Geciktirilir?

1. Sigarayı Bırakın

Erken menopozu geciktirmek için sigarayı bırakın. Sigara kullanımı, kan dolaşımını kısıtlarken bu sınırlamayı telafi etmek için de kan basıncının yükselmesine neden olur. Sigara içmek aynı zamanda yumurtalıklarda bulunan yumurtaları erken yaşlandırarak üreme organlarını da etkiler.

2. Doğru Beslenin

Soya ve tam tahıl gibi fitoöstrojen içeren gıdaları tüketin. Menopoz, östrojen hormonu çarpıcı bir şekilde azaldığında belirgin hale gelmektedir. Fitoöstrojenlerin tüketilmesiyle vücuttaki östrojen düzeyleri korunarak doğal hormon üretimi canlanır ve menopoz riski önemli ölçüde azalır.

3. Düzenli Egzersiz Yapın

egzersiz spor koşu

Kan akışı ve bağışıklık sistemini normal tutmak için düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersiz yoluyla çalışan vücut fonksiyonları, vücudun hormon üretimini doğal olarak arttırır. Böylece östrojen üretimi ve serotonin seviyeleri normalden daha uzun bir süre normal düzeylerde kalır.

4. Bol Antioksidanlı Gıdalar Tüketin

Menopoz, yaşlanmanızın bir işaretidir. Başka bir deyişle menopoz yaşamınızdaki bir dönüm noktasıdır. Çilek, zeytinyağı, brokoli, biber vb. gibi antioksidanlar açısından zengin gıdaları tüketerek menopozu geciktirebilirsiniz. Vücudunuzdan toksinleri atın ve yaşlanma belirtilerini de mümkün olduğunca erteleyin.

4. Kendinizle Barışık Olun

Vücudunuzun değişimlerini kucaklayın. Erken menopozu başarıyla geciktirdiğiniz halde menopozun belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Ara sıra yaşanan sıcak basması ya da ruh hali değişimleri yüzünden utanmayın. Bu değişikliklerin kadın olmanın bir parçası olduğunu ve birçok yararla birlikte yeni bir hayat evresine girdiğinizi fark edin.

Bu yazımızda sizlerle “menopoz nasıl geciktirilir” sorusunun cevabını paylaştık. Menopoz her kadının bir gün yaşayacağı doğal bir olgudur. Yukarıda paylaştığımız yöntemleri takip ederek menopozu belli bir süre geciktirebilirsiniz. Hoşçakalın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro