Kombu Çayı Nedir, Yararları ve Zararları Nelerdir?

Kombu Çayı Nedir, Yararları ve Zararları Nelerdir?

Çinliler tarafından “Ebedi Sağlık İksiri” olarak adlandırılan ve 2000 yıllık bir geçmişe sahip olan kombu çayı, kalbinize, beyninize ve özellikle de bağırsaklarınıza kadar uzanan muazzam faydalara sahip bir çaydır. Peki bu antik içecek bu etkileri yaratmayı nasıl başarıyor? Üretimindeki fermantasyon süreci nedeniyle, kombu çayı çok sayıda sağlıklı bakteri içerir. Bu bakteriler sindirim sisteminizi düzenler ve bağışıklık […]

Çinliler tarafından “Ebedi Sağlık İksiri” olarak adlandırılan ve 2000 yıllık bir geçmişe sahip olan kombu çayı, kalbinize, beyninize ve özellikle de bağırsaklarınıza kadar uzanan muazzam faydalara sahip bir çaydır. Peki bu antik içecek bu etkileri yaratmayı nasıl başarıyor? Üretimindeki fermantasyon süreci nedeniyle, kombu çayı çok sayıda sağlıklı bakteri içerir. Bu bakteriler sindirim sisteminizi düzenler ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir, ayrıca enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele eder.

Bağışıklık sisteminizin yüzde 80’i bağırsağınızda bulunduğundan ve sindirim sistemi nörolojik sistemin en büyük ikinci kısmı olduğundan, bağırsağın “ikinci beyin” olarak adlandırılması şaşırtıcı değildir. Her gün kombu çayı içmek bağışıklık sisteminizi korumanıza yardımcı olur, bu da genel sağlığınızın üst düzeyde kalmasını sağlar.

Kombu Çayı Nedir?

Uzakdoğu’nun gözde çayı olan kombu çayı, siyah çay ve şeker içeren mayalanmış bir içecektir. İçeriğinde sirke, B vitamini, enzimler ve probiyotikler vardır, ayrıca yüksek asit yoğunluğuna sahiptir.

Kombu Çayının Besin Değerleri

İnsanlar yiyecek içecek tüketirken fazla kalori almak hakkında endişelenirler. İşte sizler için hazırladığımız 450 ml kombu çayının yaklaşık besin değerleri ve kalorisi:

  • 60 kalori
  • 20 miligram sodyum
  • 14 gram karbonhidrat
  • 4 gram şeker

Kombu Çayının Yararları

İşte sizler için hazırladığımız kombu çayının sağlığa yararları:

1. Probiyotikler Bakımından Zengindir

Probiyotikler bağırsağınıza sağlıklı bakteriler sağlar. Bu bakteriler, sindirim bozuklukları, iltihap gibi sorunlara yardımcı olur ve hatta kilo vermenizi sağlayabilir. Bu nedenle, kombu çayı gibi probiyotikleri yemek planınıza eklemek, sağlığınızı pek çok yönden daha iyi duruma getirebilir.

2. Bol Antioksidan İçerir

Antioksidanlar hücrelerinize zarar verebilecek serbest moleküllerle savaşır. Kombu çayı gibi doğal içeceklerden gelen antioksidanlar, antioksidan takviyelerine göre kat ve kat daha yararlıdır.

3. Zararlı Bakterileri Yok Eder

Kombunun fermantasyonu sırasında üretilen ana maddelerden biri asetik asittir. Asetik asit zararlı mikroorganizmaları yok eder. Siyah veya yeşil çaydan yapılan kombu çayı, özellikle enfeksiyona neden olan bakterilere ve Candida mantarına karşı güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir.

4. Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

kalp krizi riskini 5 adımda azaltın

Kalp hastalığı dünyada en sık karşılaşılan ölüm nedenidir. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, kombu çayının kalp hastalığının nedenlerini yok ederek kalp sorunlarından uzak tuttuğu tespit edilmiştir.

5. Tip 2 Diyabeti Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Tip 2 diyabet dünya çapında 300 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir. Son bilimsel çalışmalar, kombu çayının karbonhidratların sindirimini yavaşlattığını ve kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü bulmuştur.

Yeşil çayın kan şekeri düzeylerini düşürdüğü göz önüne alınarak, yeşil çaydan yapılan kombu çayının daha da faydalı olacağı düşünülmektedir

Nitekim, yaklaşık 300.000 kişiye yapılan bir inceleme çalışmasında, yeşil çay içenlerin diyabete yakalanma riskinin %18’den daha düşük olduğu bulunmuştur.

6. Kansere Karşı Korur

Kanser en yaygın ölümcül hastalıklardan biridir. Hücre mutasyonu ve kontrolsüz büyüme ile ortaya çıkar.

Yapılan çalışmalarında, kombu çayı yüksek polifenol ve antioksidan yoğunluğundan dolayı kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını önüyor.

Bununla birlikte, polifenollerin gen mutasyonunu ve kanser hücrelerinin büyümesini engellediği, aynı zamanda kanserli hücrelerin yok olmasını da teşvik ettiği düşünülmektedir. Bu nedenle çay içenlerinin çeşitli kanser türlerine yakalanma risklerinin çok daha düşük olduğunu görmek şaşırtıcı değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat