• TARİH: 20.09.2020
Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Önlenir?

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Önlenir?

Koltuk altında aşırı terleme, lekeli giysiler, pis koku, kaygı ve hatta toplumsal izolasyona neden olan utanç verici bir sorundur. Bazı durumlarda, koltukaltında terleme, antiperspirantların (ter önleyiciler) doğru uygulanması ve kullanılması ile kolayca kontrol edilebilir. Bununla birlikte, aşırı terleme sizi 6 aydan daha fazla etkilediyse, doktorunuz sizin için hiperhidroz (aşırı terleme) terimini kullanabilir. Reçetesiz antiperspirantlar koltuk altı […]

Koltuk altında aşırı terleme, lekeli giysiler, pis koku, kaygı ve hatta toplumsal izolasyona neden olan utanç verici bir sorundur. Bazı durumlarda, koltukaltında terleme, antiperspirantların (ter önleyiciler) doğru uygulanması ve kullanılması ile kolayca kontrol edilebilir. Bununla birlikte, aşırı terleme sizi 6 aydan daha fazla etkilediyse, doktorunuz sizin için hiperhidroz (aşırı terleme) terimini kullanabilir. Reçetesiz antiperspirantlar koltuk altı terlemesini azaltmıyorsa, doktorunuz, reçeteli terleme önleyiciler, ilaçlar, botox enjeksiyonları, terlemeyi azaltmak veya durdurmak için diğer prosedürler veya ameliyatlar gibi diğer tedavi seçeneklerini önerebilir.

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Önlenir?

1. Adım: Antiperspirant Kullanın

Deodorantlar, koltuk altı terlemesi ile birlikte açığa çıkan kokuyu kontrol altına alırken, terlemeyi azaltmaz veya durdurmazlar. Aldığınız ürünün kesinlikle antiperspirant olduğundan emin olun ve tercihen antiperspirant deodorant tercih edebilirsiniz. Antiperspirantlar, koltuk altlarındaki ter bezlerini geçici olarak bloke ederek vücudunuzun ter akışını azaltmasına veya durdurmasını sağlar ve terleme işlemini durdurur.

2. Adım: Antiperspirantı Doğru Kullanın

Ürünü doğru kullandığınızdan emin olun. Amerikan Dermatoloji Akademisi, antiperspirantın geceleri kuru cilde uygulanmasını öneriyor. Çoğu kişi geceleri daha az terlediğinden, koltuk altı ürününü uyumadan önce uygulamak, aktif bileşenlerin gözenekleri tıkamasını ve sabaha karşı uyanmadan önce koltuk altı terlemesinin sonlanmasını sağlar. Uyandıktan sonra banyo yapsanız bile, bu aktif maddeler en az 24 saat çalışır.

3. Adım: Daha Etkili Ürünler Deneyin

Kullandığınız antiperspirant, terleme durdurmaya yaramıyorsa, klinik güçlü bir ürün deneyin. Bu ürünler, genellikle alüminyum bazlı bir bileşik olan yüksek miktarda aktif bileşen içerir. Bu da işe yaramazsa, reçeteli antiperspirant kullanmak için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Bu güçlü ürünler, daha fazla cilt tahrişine neden olabileceği için kullanma talimatlarını izlemeyi unutmayın.

4. Adım: Teri Azaltan Kıyafetler Giyin

Hava sirkülasyonunu arttırmak ve cildinizi kuru tutmak için pamuk veya ipek gibi doğal liflerden yapılmış giysiler giyin. Egzersiz yaparken, nemi cildinizden uzak tutan, terleme ve kokuyu azaltmak için tasarlanmış olan sentetik kumaşları seçin. Ayrıca, teri emmek için yapılmış koltuk altı astarı veya ter emici kıyafetler kullanmayı düşünün.

5. Adım: Cerrahi Müdahale

Terleme sorununuz hala devam ediyorsa, doktorunuzla diğer seçenekler hakkında konuşun. Botox enjeksiyonları ter bezlerini aktive eden kimyasal maddeyi bloke ederek aşırı terlemeyi birkaç ay içinde kontrol edebilir. Göreceli olarak yeni, noninvaziv bir mikrodalga teknolojisi de mevcuttur, bu da kalıcı bir çözüm sunarak, ter bezlerinin lokal olarak tahrip edilmesine neden olur. Bu tedaviler işe yaramazsa, doktorunuz terlemeyi geçici olarak önleyen ilaçları reçeteye yazabilir veya ter bezlerini çıkaran veya terlemeyi kontrol eden sinirleri hedef alan bir cerrahiyi önerebilir.

Uyarılar

Aşırı terleme sinir bozucu bir sorundur ve etkilenen herkeste ciddi stres ve kaygı yaratır. Bir dermatoloğa danışın. Bu uzman, bu durumu yönetmenize yardımcı olmak için mevcut çeşitli tedavi seçenekleri hakkında sizleri bilgilendirecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro