• TARİH: 01.10.2020
Kolay Doğum Yapmanın 10 Yolu

Kolay Doğum Yapmanın 10 Yolu

Hamile kadınların çoğu kolay doğum yapmanın yollarını merak etmektedir. Her ne olursa olsun doğum yapmak, her kadının hayatı boyunca en az bir kere başına gelecek bir olaydır. Bebeğinizin anne karnından çıkıp kucağınıza verileceği olan bu büyük gün bazı kadınlar için oldukça zor olabilir. Bu yüzden daha kolay bir doğum yapabilmeniz için yapmanız gerekenleri sizin için sıraladık: […]

Hamile kadınların çoğu kolay doğum yapmanın yollarını merak etmektedir. Her ne olursa olsun doğum yapmak, her kadının hayatı boyunca en az bir kere başına gelecek bir olaydır. Bebeğinizin anne karnından çıkıp kucağınıza verileceği olan bu büyük gün bazı kadınlar için oldukça zor olabilir. Bu yüzden daha kolay bir doğum yapabilmeniz için yapmanız gerekenleri sizin için sıraladık:

Kolay Doğum Yapmanın 10 Yolu

hamilelik

1. Formda Kalın

Formda ve fit olan gebe kadınların doğum sancıları daha kısa sürmektedir. Formda olmak dayanıklılığı arttırır ve doğum süresini azımsanamayacak kadar azaltır. Hamilelik sırasında yürümek, yüzmek veya doğum öncesi egzersizlerini yapmak (doktorunuzdan onay aldıktan sonra) formda kalmanıza yardımcı olabilir.

2. Doğum Öncesi Eğitimleri Alın

Doğumdan önce doğum aşamalarına kendinizi aşina tutmak, daha az endişeli hissetmenize yardımcı olarak daha kolay bir doğum yapmanıza yardımcı olur. İyi bir doğum öncesi eğitimi için araştırma yapın. Küçük sınıflara (on çiftten az) ve sertifikalı bir eğitmene sahip olan bir kurum arayın.

3. İyi Bir Doğum Koçu Bulun

Eşiniz muhtemelen hamilelik boyunca yanınızda olacaktır, ancak ek yardımlar almak kolay bir doğum için yardımcı olabilir. Bir araştırmaya göre, doğum koçu (hamile anneyi ve eşini desteklemeye yönelik eğitilmiş bir kişi) tarafından sürekli bakım yapılan kadınların sezeryan ihtiyacı %50 azaldı ve ağrı kesicilerine gereksinim duyma oranı %30 azaldı. Ve ek olarak doğum koçu ile yapılan doğumlar ortalama %25 daha kısa sürdü. Doğum koçu konusunda doktorunuzla görüşebilirsiniz.

4. Sakin Kalmaya Çalışın

İlk kez doğum yapmak ortalama 12-14 saat sürer. Kasılmalar başlayınca (önce belinizde veya alt karınınızda hissedeceksiniz) sakin olmaya çalışın. Daha doğumun başında endişelenmeye başladıysanız, kasılmaları sayıyorsanız ve her acı hissettiğinizde nefes alıyorsanız kendinizi yıpratırsınız. Doğumdan önce sürekli sizi rahatlatacak faaliyetler yapın. Sizi rahatlatan her şey doğumun hızlanmasına yardımcı olacaktır.

5. Atıştırmaları Dikkatli Tüketin

Hamileliğin erken evrelerinde hafif atıştırmalıklar tüketmek enerji seviyenizi korumanıza yardımcı olacaktır. Ancak yağlı ve sindirimi zor gıdalardan kaçının çünkü çok dolu bir mide, daha sonraki doğum evrelerinde bulantı hissetmenize ve kusmanıza yol açabilir. Doğum sırasında kasılmalar ve hızlı solunum yapmak da hızlı bir şekilde sıvı kaybına neden olabilir. Evde doğum sancısı başladığında, temiz sıvılar için ve hastaneye geldiğinizde sussuz hissettiğiniz zaman bakıcılara haber verin.

6. Doğum Öncesinde Duş Alın

Sancılar vücudunuzun her yerindeki kasları gerginleştirebilir ve bu da daha fazla rahatsızlık yaratır. Sıcak bir duş yapmak bu etkiyi azaltmaya yardımcı olur. Masaj gibi bir rahatlama için, sırtınızın küçük bir kısmına veya kasılmaların en yoğun olduğu bölgeye doğru duş başlığını tutun. Duş almak doğum sancısının her aşamasında iyi gelecektir.

7. Eşinize Masaj Yaptırın

Bir araştırmaya göre, doğum sancısı sırasında eşlerine masaj yaptıran kadınların doğum sırasında, masaj yaptırmayanlardan daha az ağrı ve endişe hissettikleri tespit edilmiştir.  Örneğin, doğum sancısının ilk saatlerinde omuz veya boyun masajı yaptırmak, beyne gönderilen ağrı mesajlarını yumuşatır.

8. Doğum Sırasında Uzanmayın

Doğum sancısı sırasında çoğunlukla dik olarak kalmak, yer çekiminin yararınıza olmasını sağlayacaktır: Rahim ağzına baskı yapan bebeğin başı, rahim ağzının genişlemesine yardımcı olacaktır. Ayakta durmak, diz çökmek veya çömelmek gibi çeşitli pozisyonları denemek de rahatsızlığı hafifletebilir. Hareket etmek, bebeğinizin kafasının geçmesine izin vererek pelvisinizi genişletmeye yardımcı olur.

9. İlaçlara Açık Olun

Doğum sancısı sırasında gerginleşiyorsanız, omurilikten yapılacak epidural anestezi kaslarınızı gevşeterek rahim ağzınızın genişlemesini hızlandırabilir. İlaçların az bir kısmı bebeğinize ulaşır zira ilaçlar plasentaya ulaşmadan kırılır. Anestezi ilaçları ağrıyı tamamen ortadan kaldırmaz, ancak ağrının algılanmasını değiştirir.

10. Nefes Almayı Sürdürün

Düzenli nefes almak yalnızca kasılmalar sırasında doğuma odaklanmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda şiddetli kramplar arasında yavaş nefes alarak dinlenmenize ve rahatlamanıza yardımcı olur. Doğum sırasında, günlük hayatınızda size yardımcı olan herhangi bir rahatlama yolunu deneyin. Derin nefes almak, en sevdiğiniz yeri düşünmek veya müzik dinlemek.

Her şeyden önce şunu unutmayın: doğum sancısı ve doğumla ilgili pek az kesinlik olsa da, güvenebileceğiniz bir şey vardır: Her doğum sancısı sonunda bitecektir. Bu sancılar yeni bir hayatın başlangıcını işaret ediyor. Bu nedenle en zorlu doğum bile muhtemelen yapacağınız en değerli iş olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro