• TARİH: 20.09.2020
Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

Kırmızı pancar, gözlerden kalbe kadar vücudun bütün organları için faydalı bir besindir. Büyük bir antioksidan deposu olan kırmızı pancar, tansiyonu dengelemenize ve kanser ile savaşmanıza yardımcı olur, ayrıca bağışıklığı da güçlendirir. Kırmızı pancar tüketmek beyin ve kemik sağlığı için de önemlidir. Bu yazımızda “kırmızı pancarın faydaları nelerdir” diyenler için kırmızı pancarın eşsiz faydalarını paylaşıyoruz. Kırmızı […]

Kırmızı pancar, gözlerden kalbe kadar vücudun bütün organları için faydalı bir besindir. Büyük bir antioksidan deposu olan kırmızı pancar, tansiyonu dengelemenize ve kanser ile savaşmanıza yardımcı olur, ayrıca bağışıklığı da güçlendirir. Kırmızı pancar tüketmek beyin ve kemik sağlığı için de önemlidir. Bu yazımızda “kırmızı pancarın faydaları nelerdir” diyenler için kırmızı pancarın eşsiz faydalarını paylaşıyoruz.

Kırmızı Pancarın Faydaları

1. Tansiyonu Düşürür

Kırmızı pancar suyu, içeriğindeki nitratlar sayesinde yüksek tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olur. Nitrat, kan damarlarını rahatlatmaya ve genişletmeye, kan akışını arttırmaya ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Bir araştırmaya göre, 1 bardak pancar suyu kan basıncını 4-5 puan düşürmüştür.

2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

tüp mide ameliyatı sonrası kilo almak

Pancarların içeriğinde kilo vermeye yardımcı çeşitli besinler vardır. Pancarların kalorisi düşüktür ve su bakımından zengindir. Yapılan araştırmalara göre, meyve ve sebzeler gibi düşük kalorili yiyecekleri daha çok tüketmek zayıflamayı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca düşük kalorili olmasına rağmen pancar orta seviyelerde protein ve lif içeriyor. Bunlar hem sağlıklı bir kiloya kavuşmak hem de o kiloyu sürdürmek için 2 önemli besindir. Pancardaki lif, iştahı azaltarak ve tokluk hissini arttırarak zayıflamaya yardımcı olur, ayrıca toplam kalori alımını azaltır.

3. Beyni Geliştirir

Zihinsel ve bilişsel işlevler doğal olarak yaş ilerledikçe azalır. Bu azalma ileride zihinsel problemlere yol açabilir. Beyindeki kan akışı ve oksijendeki azalma bu düşüşü hızlandırabilir. İlginç bir şekilde, pancardaki nitrat, beyindeki kan akışını arttırarak zihinsel ve bilişsel işlevleri geliştirebilir.

Pancarın, özellikle karar verme gibi düşüncelerle ilgili bir alan olan beynin frontal lobuna giden kan akışını düzenlediği gözlemlenmiştir.

4. Kanseri Önleyebilir

Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile ortaya çıkan ciddi ve potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır. Pancar, antioksidan içeriği ile kanseri önleme konusunda yardımcı olabilir. Pancar özünün hayvanlardaki tümör hücrelerinin bölünmesini ve büyümesini azalttığı gözlemlenmiştir.

İnsan hücreleri kullanılarak yapılan bir çalışmada, betalain pigmenti bakımından zengin olan pancar özünün prostat ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini azalttığını bulmuştur.

5. Sindirimi Düzenler

Lif, sindirim sistemi için vazgeçilmez besinlerden birisidir. Kırmızı pancar içeriğinde bulunan zengin lif kaynaklarıyla sindirim sistemini düzenlemek ve sindirimi kolaylaştırmak için faydalı bir yiyecektir. Pancarlarda bulunan betainin de sindirime yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Bu yazımızda sizlerle “kırmızı pancarın faydaları nelerdir?” konusunda bildiklerimizi paylaştık. Kırmızı pancar daha sayamadığımız birçok faydaya sahip olan bir yiyecektir. Daha sağlıklı olmak ve bağışıklığınızı güçlendirmek istiyorsanız, bol bol kırmızı pancar tüketmeyi ihmal etmeyin. Hoşçakalın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro