Keratin Saç Bakımının Zararları ve Yan Etkileri

Keratin Saç Bakımının Zararları ve Yan Etkileri

Keratin saç bakımı, saçlarınızı düzleştiren ve yumuşatan bir saç düzeltme işlemidir. Medya ve magazin dünyasında keratin bakımı hakkında çok fazla bilgi kirliliği var. Keratin bakımı saçları daha pürüzsüz, daha düzgün bir hale getiriyor ancak maalesef bu tür bir tedaviyle birlikte gelebilecek sağlık riskleri ve yan etkiler tüketici tarafından bilinmiyor. Keratin saç bakımına girmeden önce zararlarını ve yan etkilerini öğrenmek sizin […]

Keratin saç bakımı, saçlarınızı düzleştiren ve yumuşatan bir saç düzeltme işlemidir. Medya ve magazin dünyasında keratin bakımı hakkında çok fazla bilgi kirliliği var. Keratin bakımı saçları daha pürüzsüz, daha düzgün bir hale getiriyor ancak maalesef bu tür bir tedaviyle birlikte gelebilecek sağlık riskleri ve yan etkiler tüketici tarafından bilinmiyor. Keratin saç bakımına girmeden önce zararlarını ve yan etkilerini öğrenmek sizin için faydalı olacaktır. İşte sizler için hazırladığımız keratin saç bakımının zararları ve yan etkileri:

Keratin Bakımı Nedir?

Keratin saçta doğal olarak bulunan bir proteindir. Keratin bakımı, kuaförün keratin ve formaldehiti karıştırmasıyla elde ettiği bir karışımı saça uygulamasıyla gerçekleştirilir. Keratin bakımını isterseniz kuaförde isterseniz de evinizde kendi başınıza yapabilirsiniz.

Keratin bakımı saçları yumuşak ve pürüzsüz bir hale getirir. Ancak pek yaygın olarak bilinmese de, keratin bakımının insan sağlığına ve vücuduna birtakım zararları vardır.

Keratin Bakımının Zararları

Solunan yada deri yoluyla emilen formaldehit; cildin, gözlerin, burnun ve akciğerlerin tahrişi ve baş dönmesi gibi bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Kısa süreli maruz kalmalar bile astım benzeri belirtilere neden olabilirken, uzun süreli maruz kalma kalıcı merkezi sinir sistemi hasarına ve sürekli akciğer sorunlarına neden olabilir.

Formaldehitsiz keratin bakımı yapılsa bile aşağıdaki sorunlardan ötürü keratin bakımının yan etkileri ortaya çıkabilir:

  • Formaldehit içermediğini iddia eden bazı keratin bakım ürünleri test edildiğinde önemli oranda formaldehit içerdikleri tespit edilmiştir.
  • Formaldehit içermeyen saç yumuşatma ürünleri ısı uygulaması sırasında parçalandıklarında formaldehit oluşturan bileşenler içerir.
  • Gerçekten formaldehit içermeyen ürünler saçları düzeltmek için pek fazla bir işe yaramaz ve tüketicileri memnun etmez.
  • Düşük seviyede formaldehit içeren ürünler diğerleri kadar zararlı olmasa da sağlık için risk taşımaktadırlar.

Günümüzden formaldehitten kaçınmak kolay değildir. Halıdan, ev temizlik malzemelerine kadar geniş bir ürün yelpazesinde kullanılır. Giysiler ve çoğu diğer tekstil ürünlerine (havlu, çarşaf ve perde) genellikle nakliye ve depolama sırasında temiz görünmelerini sağlamak için formaldehit uygulanır. Formaldehit birçok kozmetik ürününde, sabun, losyon, hatta rimel ve göz astarında bile bir bileşen olarak kullanılır.

%0.1 veya daha fazla formaldehite maruz kalan insanların önlem alması öngörülmektedir. Ancak özellikle Brezilya bakım ürünleri %12 gibi korkunç oranlarda formaldehit içermektedir. Bu sebeple keratinin bakımında kullanılan ürünler de dahil olmak üzere birçok bakım ürününden kaçınmanız sağlığınız için iyi olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat