• TARİH: 01.10.2020
Kalp Krizi Riskini 5 Adımda Azaltın

Kalp Krizi Riskini 5 Adımda Azaltın

Her yıl kalp krizi nedeniyle çok sayıda insan ölüyor ve aynı zamanda ülkemizde erkekler ve kadınlar arasında bir numaralı ölüm nedeni. Kalp hastalıklarının çeşitli biçimleri vardır ve bunların arasında en yaygın olanı kalp krizine neden olan koroner kalp hastalığıdır. Bu sebeple kalp krizi riskini azaltmak için doğal ve sağlıklı yöntemleri uygulamak önem kazanıyor. Yüksek tansiyon, […]

Her yıl kalp krizi nedeniyle çok sayıda insan ölüyor ve aynı zamanda ülkemizde erkekler ve kadınlar arasında bir numaralı ölüm nedeni. Kalp hastalıklarının çeşitli biçimleri vardır ve bunların arasında en yaygın olanı kalp krizine neden olan koroner kalp hastalığıdır. Bu sebeple kalp krizi riskini azaltmak için doğal ve sağlıklı yöntemleri uygulamak önem kazanıyor.

Yüksek tansiyon, zayıf beslenme, yüksek kolestrol gibi kalp krizine neden olan çeşitli nedenler vardır. Kalp krizinin yaş, kalıtım ve cinsiyet gibi nedenlerini tabii ki değiştiremezsiniz, ancak kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltabilen birçok yaşam tarzı değişikliğine gidebilirsiniz.

Kalp Krizi Riskini Azaltmak İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri

1. Sigarayı Bırakın

Kullandığınız tütünün türü ne olursa olsun sigarayı bırakın. Tütünün içerdiği kimyasallar kan damarlarına zarar verir ve bu da arterlerin daralmasına ve böylece kalp krizine neden olur. Sigara, tütün tüketmenin en yaygın biçimlerinden biridir ve kan basıncını ve kan pıhtılaşmasını olumsuz yönde etkiler. Bu sebepke sigara içmeyin. Sigarayı bırakırsanız, kardiyovasküler hastalıkların riskinin azaldığından emin olabilirsiniz.

2. Dengeli ve Düzenli Beslenin

Sağlıklı beslenme, kalp hastalıklarının riskini azaltabilecek en önemli faktörlerden biridir. Beslenmemiz, diyabet, kalp krizi, kolesterol ve kan şekeri üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Besleyici ve sağlıklı bir beslenme, bu hastalıkları kesinlikle durduracaktır. Mineraller, vitaminler, lifler ve diğer ihtiyaç duyulan besinler bakımından zengin sofralar kurun. Bir sürü meyve ve sebze tüketin. Vejeteryan olmak da kalp krizi riskini azaltır. Kızarmış yiyecekler, paketlenmiş gıdalar, fırın ürünleri ve trans yağlı yiyeceklerden kaçının.

3. Düzenli Egzersiz Yapın

egzersiz spor koşu

Ev ve iş arasında gidip gelirken egzersiz yapmak için zaman ayırmak gerçekten zor ancak düzenli egzersizin önemi göz ardı edilemez. Egzersiz sadece kalp için değil aynı zamanda genel sağlık için de önemlidir. Günde 30-40 dakika düzenli egzersiz yapmak, kan basıncı seviyelerinizi, kan şekeri seviyenizi ve kilonuzu kontrol altında tutarak kalp krizi riskini azaltır. Yürüyüş, bisiklet, aerobik veya istediğiniz diğer egzersiz türlerini yapabilirsiniz.

4. Stresi Kontrol Edin

Stresin, kalp ve sağlığın en büyük düşmanlarından biri olarak düşünülür. Eğer stres altındaysanız, bu durum kan basıncınızı, şeker seviyenizi, kilonuzu ve diğer sağlık faktörlerini olumsuz şekilde etkileyerek kalp krizi riskini arttıracaktır. Yeterli uyku, meditasyon, nefes egzersizleri ve yoga yaparak stresi kontrol altında tutmaya ve azaltmaya çalışın.

5. Alkol Alımını Sınırlayın

Çok fazla alkol almak kalp krizi riskini arttırır. Çok fazla miktarda tüketilmesi kan basıncının artmasına, obezitenin ortaya çıkmasına ve inme ve kalp krizi riskine yol açar. Öte yandan, az miktarda alkol alan kişilerin sigara içenlere kıyasla daha az kalp krizi riski taşıdıkları tespit edilmiştir.

Yukarıda verilenlerin yanı sıra, çeşitli kalp hastalıklarının riskini azaltmaya yardımcı olabilecek, kolestrolü düşürme, sağlıklı kiloyu koruma ve şeker düzeyini kontrol altında tutma gibi birçok yaşam tarzı değişikliği de yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro