• TARİH: 20.09.2020
Kalori Vermek İçin 7 Kolay Yol

Kalori Vermek İçin 7 Kolay Yol

Çoğu kilolu insan kalori vermek, yani kilo kaybetmek ister. Kalori vermek için birçok yol vardır fakat bünyesi kaldırmayacak olanlar için bu yolların çoğu oldukça zordur. Ancak zor yolların yanı sıra, kolay yollar da vardır. Burdaki önerileri uygulamanın sonuçları hemen ortaya çıkmayacak, ancak üzerinizde sürekli değişiklikler yapacak. Gün boyunca aşırı kaloriden kaçınmanız için sizin için 10 yol hazırladık. […]

Çoğu kilolu insan kalori vermek, yani kilo kaybetmek ister. Kalori vermek için birçok yol vardır fakat bünyesi kaldırmayacak olanlar için bu yolların çoğu oldukça zordur. Ancak zor yolların yanı sıra, kolay yollar da vardır. Burdaki önerileri uygulamanın sonuçları hemen ortaya çıkmayacak, ancak üzerinizde sürekli değişiklikler yapacak. Gün boyunca aşırı kaloriden kaçınmanız için sizin için 10 yol hazırladık.

Kalori Vermek İçin 7 Kolay Yol

1. Çayınızı Veya Kahvenizi Sade İçin

Public Health dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, kahvelerini sade içen kişiler, bardaklarına krema, şeker ve diğer ekstraları ekleyenlere kıyasla, günde yaklaşık 69 kalori daha az tüketiyor. Çay içenler için ise, çayın içine birşey katmamak, günde yaklaşık 43 kalori kurtarmanızı sağlar.

2. Kahvaltıda Daha Fazla Lif Tüketin

Diyetisyen Kristi King, "Yüksek lifli kahvaltılık tahıl seçerseniz, daha tok hissedeceksiniz ve daha az yemek yiyeceksiniz" diyor. 2015'de yayınlanan bir araştırmaya göre, öğle yemeğinde yulaf ezmesi yiyen katılımcılar, şekerli mısır gevreği yiyenlere kıyasla % 31 daha az kalori tüketmiştir.

3. Gün Boyunca Protein Yiyin

Fıstık, çekirdek, yağsız et, soya ve süt tüketerek protein kazanmak, öğleden sonra aç hissetmenizi ve şekerin tatlı cazibesine kapılmanızı engelleyebilir. Araştırmalar da bunu destekliyor: Beslenme ve Diyetetik Akademisi Dergisi'nde yayınlanan 2016 yılındaki bir inceleme, yüksek proteinli yemeklerin, tokluk üzerine düşük proteinli yemeklerden daha etkili olduğunu tespit etti.

4. Acıkmadan Önce Ne Yiyeceğinize Karar Verin

Eğer dışarıdan yemek sipariş edecekseniz, acıkmadan önce karar verin. Journal of Marketing Research'de yayınlanan 2016 yılındaki bir araştırmaya göre, acıkmadan en az bir saat önce ne yiyeceğine karar veren kişiler, acıktıklarında karar verenlere kıyasla daha az yemek sipariş ediyorlar. Ne yiyeceğinize karar vermek için acıkana kadar beklemek, daha çok yemek sipariş etmenize yol açacaktır.

5. Mutfağınızı Temiz Tutun

Cornell Üniversitesi Gıda ve Marka Laboratuarı'ndaki araştırmacılar, çevrenizdeki her şeyin dağınık olduğunu hissedince, diyetinizi kontrol altında tutmanın önceliğinin azaldığını söylüyorlar.  Environment and Behavior'da yayınlanan bir araştırmada , dağınık bir mutfakta 10 dakika zaman harcayan kadınların, temiz ve düzenli olduklarındakinden iki kat daha fazla kurabiye yediği ve ortalama olarak 53 kalori daha aldıkları tespit edilmiştir.

6. Daha Çok Evde Yemek Yapın

Public Health Nutrition dergisinde 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, haftada altı veya yedi kez evde akşam yemeği pişiren kişilerin, haftada bir kez pişirilenlerden yaklaşık 150 kalori daha az tükettiği tespit edildi. Evde yemek pişirenler, daha sağlıklı seçimler yapma eğilimindeydi ve evde yemek yedikleri akşamdan sonraki akşam daha az kalori tüketiyorlardı.

7. TV'nin önünde yemek yemeyin

Televizyon izlerken akşam yemeği (veya daha da kötüsü bir paket cipsi) yemek, porsiyon boyutlarına dikkat etmediğimiz için sadece aşırı kalori almamızla kalmaz, ayrıca beyin yemek yediğimizi tam olarak algılayamayabilir ve kısa süre sonra açlık hissini tetikleyebilir. Ayrıca JAMA İç Hastalıkları Araştırma Merkezi'nin 2014 çalışması, aksiyon filmi izleyenlerin, talk show izleyenlerden daha fazla kalori tükettiklerini bulmuştur. Çünkü aksiyon film izleyenler, filme daha çok konsantre oldukları için ne kadar yiyeceklerini hesap edemediler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro