Hamilelikte Süt İçmek Gerekli Mi? | Kadınlar ve Moda

Hamilelikte Süt İçmek Gerekli Mi?

Hamilelikte Süt İçmek Gerekli Mi?

Hamilelik sırasında kalsiyum alımı çok önemlidir. Kalsiyum bebeklerde sadece kemiklerinin büyümesinde ve gelişimine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda anneyi de sağlıklı tutar. Yeterli kalsiyum gebelik sırasında anneyi rahatsız edebilecek eklem ağrılarını da hafifletir. Hamile annelere sıklıkla verilen tavsiyelerden birisi yeterli miktarda süt içmektir. Bazen laktoz intoleransı olan kadınlar bile bebekleri sağlıklı olsun diye süt içmeye mecbur edilir. Ancak hamilelik sırasında kalsiyum almak için illaki süt içmeniz gerekmemektedir.

Hamilelikte Süt İçmek

Gebelik süresince süt ürünlerini tüketmek çok önemlidir. Süt ürünleri kalsiyumun yanı sıra hem anne hem de bebek için yararlı olan bir dizi makro ve mikro besin maddesi içerirler. Hamile kadınlar kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için günde yaklaşık 1200 mg kalsiyumuna ihtiyacı duyarlar. Ancak hergün bu miktarın karşılanamayabileceği ihtimali olduğundan, doktorlar kalsiyum takviyelerini önerirler. Ancak takviyelerin yanında günde en azından üç kere süt veya süt ürünleri tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. Yapılan araştırmalara göre hamile kadınlar günde en az üç bardak süt içmelidir. Süt içemiyorsanız yoğurt, peynir, ayran gibi diğer süt ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Hamileler İçin Süt Dışında Kalsiyum Kaynakları

Hamile kadınlar laktoz intoleransı durumunda süt tüketemeyebilirler. Bununla birlikte laktoz intoleransı olan kadınların bir kısmı peynir veya lor gibi diğer süt ürünlerini tüketebilirler. Fakat süt ve süt ürünleri, kalsiyum alımına yardımcı olan tek gıdalar değillerdir. Süt ürünleri tüketemeyenler susam, ıspanak gibi kalsiyum bakımından zengin gıdaları tüketerek kalsiyum elde edebilirler.

Social Media Share:

TOGETHER FOR A LOOK

Can you share with us your comment?

  • MOST READ
  • NEW
  • COMMENT