• TARİH: 30.09.2020
Hamilelikte Süt İçmek Gerekli Mi?

Hamilelikte Süt İçmek Gerekli Mi?

Hamile annelere sıklıkla verilen tavsiyelerden birisi yeterli miktarda süt içmektir. Hamilelik sırasında kalsiyum alımı çok önemlidir. Kalsiyum bebeklerde sadece kemiklerinin büyümesinde ve gelişimine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda anneyi de sağlıklı tutar. Yeterli kalsiyum gebelik sırasında anneyi rahatsız edebilecek eklem ağrılarını da hafifletir. Hamilelikte süt içerek kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bazen laktoz intoleransı olan kadınlar bile bebekleri sağlıklı […]

Hamile annelere sıklıkla verilen tavsiyelerden birisi yeterli miktarda süt içmektir. Hamilelik sırasında kalsiyum alımı çok önemlidir. Kalsiyum bebeklerde sadece kemiklerinin büyümesinde ve gelişimine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda anneyi de sağlıklı tutar. Yeterli kalsiyum gebelik sırasında anneyi rahatsız edebilecek eklem ağrılarını da hafifletir. Hamilelikte süt içerek kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bazen laktoz intoleransı olan kadınlar bile bebekleri sağlıklı olsun diye süt içmeye mecbur edilir. Ancak hamilelik sırasında kalsiyum almak için illaki süt içmeniz gerekmemektedir.

Hamilelikte Süt İçmek

Gebelik süresince süt ürünlerini tüketmek çok önemlidir. Süt ürünleri kalsiyumun yanı sıra hem anne hem de bebek için yararlı olan bir dizi makro ve mikro besin maddesi içerirler. Hamile kadınlar kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için günde yaklaşık 1200 mg kalsiyumuna ihtiyacı duyarlar. Ancak hergün bu miktarın karşılanamayabileceği ihtimali olduğundan, doktorlar kalsiyum takviyelerini önerirler. Ancak takviyelerin yanında günde en azından üç kere süt veya süt ürünleri tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. Yapılan araştırmalara göre hamile kadınlar günde en az üç bardak süt içmelidir. Süt içemiyorsanız yoğurt, peynir, ayran gibi diğer süt ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Hamileler İçin Süt Dışında Kalsiyum Kaynakları

Hamile kadınlar laktoz intoleransı durumunda süt tüketemeyebilirler. Bununla birlikte laktoz intoleransı olan kadınların bir kısmı peynir veya lor gibi diğer süt ürünlerini tüketebilirler. Fakat süt ve süt ürünleri kalsiyum alımını sağlayan tek gıdalar değillerdir. Süt ürünleri tüketemeyenler susam, ıspanak gibi kalsiyum bakımından zengin gıdaları tüketerek kalsiyum elde edebilirler. Ayrıca tere, brokoli, pekmez, kahvaltılık gevrekler, bamya, kuru fasulye, badem, incir, portakal, balık, roka ve karalahana gibi gıdalar da bol kalsiyum içerir. Süt ve süt ürünlerine alerjiniz varsa bu gıdaları tüketerek ihtiyacınız olan kalsiyumu kolaylıkla alabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle hamilelikte süt içmek gerekli midir konusundaki bilgilerimizi paylaştık. Özet geçmek gerekirse kalsiyum almak için tek kaynak süt değildir. Süt yerine diğer kalsiyum kaynaklarını tüketerek gereken kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hamilelikte süt içmek hakkında başka endişeleriniz varsa, doktorunuzla görüşmekten asla çekinmeyin. Hoşçakalın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro