• TARİH: 21.09.2020
Hamilelikte Stres Bebeği Etkiler Mi?

Hamilelikte Stres Bebeği Etkiler Mi?

Stres, çoğu durumda olumsuz etkilere neden olabilecek bir durumdur. Hamilelik sırasında çeşitli sebeplerden stres yaşamanın anneye ve bebeğe olumsuz etkileri olabilir. Bebeğinizin anne karnında sağlıklı gelişmesini sağlamak için stresten uzak durmalısınız. Stres sırasında diğer birçok hormonla beraber kortizol hormonu yükselişe geçer. Normal durumlarda, artan bu hormonlar stres azaldığında herhangi bir zarara neden olmaz. Ancak stres devam ederse, artan […]

Stres, çoğu durumda olumsuz etkilere neden olabilecek bir durumdur. Hamilelik sırasında çeşitli sebeplerden stres yaşamanın anneye ve bebeğe olumsuz etkileri olabilir. Bebeğinizin anne karnında sağlıklı gelişmesini sağlamak için stresten uzak durmalısınız.

Stres sırasında diğer birçok hormonla beraber kortizol hormonu yükselişe geçer. Normal durumlarda, artan bu hormonlar stres azaldığında herhangi bir zarara neden olmaz. Ancak stres devam ederse, artan bu hormonlar vücudunuza zarar verebilir ve bu durum bebeğinizi etkileyebilir. İşte sizler için hazırladığımız hamilelikte stresin bebeğe etkileri:

Hamilelikte Stresin Bebeğe Etkileri

1.Erken Doğum

Çoğu durumda stres yaşamak hamile kadınlarda erken doğuma neden olabilir. 

2. Düşük Doğum Ağırlığı

Gebelik sırasında stresin diğer bir etkisi de düşük doğum ağırlığıdır. Hamilelik sırasında stres yaşayan anne adayları, gebelik sırasında yeterince kilo alamayabilir ve bu durum doğmamış bebeğin ağırlığını da etkiler.

3. Uyku Bozuklukları

uyku

Yapılan araştırmalara göre, gebelik sırasında kronik stres yaşayan kadınların doğurduğu bebeklerin uyku bozukluğuna sahip olma ihtimali normal kadınlarınkinden daha yüksektir.

4. Davranış Sorunları

Hamilelik sırasında aşırı stres yaşayan kadınlardan doğan bebekler davranışsal sorunlardan muzdarip olabilirler.

5. Beyin Gelişimi

Gebelik sırasında stres yaşamak, anne karnındaki bebeğin beyin kimyasını değiştirebilir ve bu durum doğacak çocuğun hayatının ilerleyen dönemlerinde nörolojik sorunlara neden olabilir.

Hamilelikte Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Hamileyken günlük yaşam stresleri aynı şekilde devam eder. Stresli çalışma hayatı, yoğun trafik ve daha birçok sebep strese neden olabilir. Neyse ki gebelik sırasında stresle başa çıkabilir ve minimum düzeyde tutabilirsiniz. İşte size yardımcı olabilecek bazı kolay ipuçları:

1. Doğru ve Düzenli Beslenme

Stres, yemek yeme konusunda sıkıntı yaratabilir. Ancak stres yüzünden yemek yemezseniz kısır döngüye kapılabilirsiniz. Kötü beslenme alışkanlıkları, abur cubur yemek ve düzensiz beslenme alışkanlıkları daha fazla stres yaratabilir. Bu yüzden doğru bir öğün programına sadık kalmaya çalışın. 

2. Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak stresin büyük bir düşmanıdır. Sağlıklı bir hamilelik yapmak istiyorsanız düzenli olarak egzersiz yapın. Yürüyüş, yüzme ve yoga da dahil olmak üzere gebelik dostu egzersizleri yapın.

3. Bir Hobi Edinin

Hamilelik sırasında stresli yaşamdan kaçınmak için bir hobi edinin. Hobi edinmek, hayata pozitif bakmak ve stres atmak için harika bir yoldur.

4. Yakınlarınızla Konuşun

Bir sorununuz varsa bunu arkadaşlarınızda veya akrabalarınızla konuşun. Problemlerinizi arkadaşlarınız veya ailenizle paylaşmak stres önleme konusunda çok yardımcı olabilir.

5. Sevdiğiniz Şeyleri Yapın

Arkadaşlarınızla konuşmak, kitap okumak, film izlemek, müzik dinlemek… Mutlu ve huzurlu olmak için ne gerekiyorsa onu yapın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro