• TARİH: 20.09.2020
Hamilelikte Parmak Uyuşması: Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Parmak Uyuşması: Nedenleri ve Tedavisi

Hamile kadınlar zaman zaman parmak uyuşması yaşayabilirler. Hamilelikte parmak uyuşmasının en büyük sebebi hormon dengesizliğidir. Ayrıca stres de hamilelikte parmak uyuşmasına sebebiyet vermektedir. Bu yazımızda sizlerle hamilelikte parmak uyuşmasının nedenlerini ve doğal tedavi yollarını paylaşacağız. Hormonlar bebeğinizin gelişimine yardımcı olurken sizi de bebeğinizin bakımı için hazırlar. Ancak bu hormonlar vücudun ve beynin normalden farklı şekilde […]

Hamile kadınlar zaman zaman parmak uyuşması yaşayabilirler. Hamilelikte parmak uyuşmasının en büyük sebebi hormon dengesizliğidir. Ayrıca stres de hamilelikte parmak uyuşmasına sebebiyet vermektedir. Bu yazımızda sizlerle hamilelikte parmak uyuşmasının nedenlerini ve doğal tedavi yollarını paylaşacağız.

Hormonlar bebeğinizin gelişimine yardımcı olurken sizi de bebeğinizin bakımı için hazırlar. Ancak bu hormonlar vücudun ve beynin normalden farklı şekilde çalışmasına neden olur. Hamile kadınlar karınlarındaki bebekten dolayı fiziksel değişikliklerin yanı sıra vücut ağırlığındaki değişime bağlı olarak fiziksel stres de aşarlar. Birlikte ele alındığında bu değişiklikler parmak uyuşmasına neden olabilir. İşte sizler için hazırladığımız hamilelikte parmak uyuşmasının nedenleri ve tedavi yolları:

Hamilelikte Parmak Uyuşmasının Nedenleri

1. Hormonal Sebepler

Hamilelik sırasında parmakların uyuşması veya karıncalanması büyük oranda hormonlardan kaynaklanmaktadır. Gebeliğin sonlarına doğru serbest bırakılan ve pelvis açıklığını arttıran relaxin hormonu diğer eklemlerin de gevşemesine neden olur. Bu da omuz ve kollarda sinir sıkışmasına yol açarak uyuşukluğa neden olabilir. Ayrıca erken gebelik hormonları kadınlarda karpal tünel sendromuna neden olan su tutulmasına neden olur ve bu durum sonucunda parmak uyuşması ortaya çıkabilir.

2. Fiziksel Sebepler

Hamilelik sırasında sadece hormonal değişiklikler değil, fiziksel değişiklikler de meydana gelir. Bebek, anne karnında büyüdükçe annenin vücudunun önüne baskı yapar. Bu durum annenin duruşunu etkileyebilir ve boyun ve omuzları etkileyecek şekilde sırt ve boyun kaslarını normal dizilişlerinden dışarı çıkarabilir. Yani sinir sıkışması ve parmak uyuşması hamileliğe bağlı fiziksel değişimlerin bir sonucu olabilir.

Hamilelikte Parmak Uyuşması Nasıl Tedavi Edilir?

dış gebelikten sonra hamile kalınır mı

Hamilelikte parmaklarda karıncalanma ve uyuşukluğu önlemek için genel bir tedavi yöntemi yoktur ancak uyuşukluğu hafifletmek için birkaç çözüm yolu vardır. Uzmanlar, geceleyin bileklerin üzerine yatılmamasını ve karpal tünel sendromu sonucu parmak uyuşukluğunun şiddetlenmesini önlemek için gün boyunca yeterli miktarda sıvı alınmasını öneriyorlar.

Hafif uyuşma ve ellerde ve parmaklarda karıncalanma normal olmakla birlikte belirtiler şiddetliyse, aniden ortaya çıktıysa veya zamanla ciddi biçimde kötüleşirse bir doktoruyla görüşmek en iyisidir. Bunlar bir hasarın işareti veya potansiyel olarak ciddi bir durumun belirtisi olabilirler. Ayrıca hamile kadınlar parmak uyuşması için herhangi bir tıbbi ilaç kullanmadan önce de doktordan bilgi almalılar.

Bu yazımızda sizlerle hamilelikte parmak uyuşmasının nedenleri ve tedavi seçeneklerini paylaştık. Her zaman söylendiği gibi, hamilelikte herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmayın. Çünkü hamilelikte ilaçların yan etkileri doğrudan karnınızdaki bebeği etkileyebilir. Bu durumdan kaçınmak için doktorun bilgisi dışında ilaç kullanmamaya çalışın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro