Hamilelikte Parmak Uyuşması: Nedenleri ve Tedavisi – Kadınlar ve Moda

Hamilelikte Parmak Uyuşması: Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Parmak Uyuşması: Nedenleri ve Tedavisi

Hamile kadınlar hamilelik dönemlerinde yoğun stres altında kalabilirler. Hormonlar bebeğinizin gelişimine yardımcı olurken sizi de bebeğinizin bakımı için hazırlar. Ancak bu hormonlar vücudun ve beynin normalden farklı şekilde çalışmasına neden olur. Hamile kadınlar, karınlarındaki bebekten dolayı fiziksel değişikliklerin yanı sıra vücut ağırlığındaki değişime bağlı olarak fiziksel stres de aşarlar. Birlikte ele alındığında bu değişiklikler parmak uyuşmasına neden olabilir.

Hamilelikte Parmak Uyuşmasının Sebepleri

1. Hormonal Sebepler

Hamilelik sırasında parmakların uyuşması veya karıncalanması büyük oranda hormonlardan kaynaklanmaktadır. Gebeliğin sonlarına doğru serbest bırakılan ve pelvis açıklığını arttıran relaxin hormonu diğer eklemlerin de gevşemesine neden olur. Bu da omuz ve kollarda sinir sıkışmasına yol açarak uyuşukluğa neden olabilir. Ayrıca erken gebelik hormonları kadınlarda karpal tünel sendromuna neden olan su tutulmasına neden olur ve bu durum sonucunda parmak uyuşması ortaya çıkabilir.

2. Fiziksel Sebepler

Gebelik sırasında sadece hormonal değişiklikler değil, annenin vücudunda da değişiklikler meydana gelir. Bebek anne karnında büyüdükçe annenin vücudunun önüne baskı yapar. Bu durum annenin duruşunu etkileyebilir ve boyun ve omuzları etkileyecek şekilde sırt ve boyundaki kaslarını normal dizilişlerinden dışarı çıkarabilir. Yani sinir sıkışması ve parmak uyuşması hamileliğe bağlı fiziksel değişimlerin bir sonucu olabilir.

Hamilelikte Parmak Uyuşması Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte parmaklarda karıncalanma ve uyuşukluğu önlemek zor olsa da, uyuşukluğu hafifletmek için birkaç çözüm yolu vardır. Uzmanlar bileklerin üzerine yatılmamasını ve karpal tünel sendromu sonucu parmak uyuşukluğunun şiddetlenmesini önlemek için gün boyunca yeterli miktarda sıvı alınmasını öneriyorlar. 

Hafif uyuşma ve ellerde ve parmaklarda karıncalanma normal olmakla birlikte belirtiler şiddetliyse, aniden ortaya çıktıysa veya zamanla ciddi biçimde kötüleşirse bir doktoruyla görüşmek en iyisidir. Bunlar bir hasarın işareti veya potansiyel olarak ciddi bir durumun belirtisi olabilirler. Ayrıca gebe kadınlar gebelik sırasında herhangi bir tıbbi ilaç kullanmadan önce de hekimleriyle görüşmelidirler.

Social Media Share:

TOGETHER FOR A LOOK

Can you share with us your comment?

  • MOST READ
  • NEW
  • COMMENT