• TARİH: 25.09.2020
Hamilelikte Kavun Yemenin 11 Faydası

Hamilelikte Kavun Yemenin 11 Faydası

Hamilelikte kavun yemenin birçok faydası vardır. Kavunun içeriğindeki bol miktarda vitamin ve mineraller hamile kadınların ihtiyaç duyduğu besinlerin önemli bir bölümünü karşılar. Hamile bir kadının vücudu normalden daha fazla yiyecek ihtiyacı duyar. Bu dönemde tüketilen gıdaların miktarı ve kalitesi dikkatle düşünülmelidir. Bunların hepsi dikkate alındığında gebelik sırasında en faydalı meyvelerden birisi de kavundur. Kavun sadece karnı doyurmakla kalmıyor […]

Hamilelikte kavun yemenin birçok faydası vardır. Kavunun içeriğindeki bol miktarda vitamin ve mineraller hamile kadınların ihtiyaç duyduğu besinlerin önemli bir bölümünü karşılar. Hamile bir kadının vücudu normalden daha fazla yiyecek ihtiyacı duyar. Bu dönemde tüketilen gıdaların miktarı ve kalitesi dikkatle düşünülmelidir. Bunların hepsi dikkate alındığında gebelik sırasında en faydalı meyvelerden birisi de kavundur.

Kavun sadece karnı doyurmakla kalmıyor aynı zamanda çok iyi bir tada da sahiptir. Kavunun içeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Kavun tüketerek; gebelikte çok önemli olan A , B, C Vitaminleri, Potasyum ve Folik Asit gibi sağlıklı besin maddelerini kazanabilirsiniz. İşte kavunun hamilelikteki faydaları:

Hamilelikte Kavun Yemenin 11 Faydası

1. Fetüsteki Anormallikleri Önler

Kavun, yüksek miktarda folik asit içerir. Folik asit doğmamış bir bebeğin erken gelişmesinde önemli rol oynayan bir vitamindir. Ayrıca kavun, vücudun dokularında gelişmeye yardımcı olan çinko içerir. Araştırmalar, hamile bir kadın önerilen miktarda folik asit ve çinko tükettiği zaman, fetustaki nöral tüp kusuru olasılığının % 50'ye kadar düşebileceğini gösteriyor.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

500 gram kavun tüketmek, hamile bir kadının günde ihtiyaç duyduğu minimum C vitamini miktarını karşılayacaktır. C vitamini, hem anne hem de henüz doğmamış bebek için hastalık ve enfeksiyonla mücadelede bağışıklığın gelişmesinde önemli rol oynar.

3. Anemiyi Önler

Kavunların gebelikte anemiyi önlemede çok önemlidir. Kavunun içerisindeki yüksek miktarda C vitamini, demirin sindirimine yardımcı olur. Demir hamilelikte hayati önem taşır çünkü sadece kırmızı kan hücrelerini değil, aynı zamanda plasenta dokularını oluşturur. Hamilelik sırasında anemiden muzdarip olan kadınların erken doğum ve bebek ölümleri yaşaması muhtemeldir.

4. Tansiyon Seviyesini Korur

Kavun, vücudun hücrelerindeki sıvı ve elektrolit dengesini kontrol etmeye yardımcı olan iyi bir potasyum kaynağıdır ve bu da kan basıncını korur. Hamilelik sırasında sürekli yüksek kan basıncı seviyesi, bazı komplikasyonlara veya erken doğuma neden olabilir.

5. Bacak Kramplarını Önler

Hamile kadınlar genellikle bacak krampları yaşar. Bacak krampları potasyum eksikliğinin bir işareti olabilir. Gebe kadınların günde 4.100 mg potasyuma ihtiyacı vardır ve bir kilogram kavun tüketmek bu miktarı karşılayabilir.

6. Bebeğin Beyin, Kemik, Diş, Kas ve Sinir Sistemini Geliştirir

süt içen bebek

Kavun içerisinde bolca B vitamini bulunur. Tiamin (B1 Vitamini) beyin gelişimini teşvik eder. Riboflavin bebeğin kemik ve kaslarının gelişmesine yardımcı olur. B6 vitamini, beyin ve sinir sistemi gelişimini arttıran yeni kırmızı kan hücreleri oluşmasına yardımcı olur. Kavun içerisinde Kalsiyum da bulunur ve Kalsiyum kemiklerin ve dişlerin oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca kavun, sinir sistemi ve kemikler için önemli olan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini içerir.

7. Bebeğin Gözlerini Güçlendirir ve Cilt Hücresi Artışını Sağlar

Kavunun içeriğindeki A vitamini, doğmamış bebeğin gözlerini geliştirmede önemli bir rol oynar. Aynı zamanda doğumdan sonra da bebeğin bağışıklık sistemini destekleyen cilt hücresi üretimini arttırır.

8. Doku İyileşmesini Hızlandırır

A vitamini, vücudun karaciğer ve yağ hücrelerinde depolanan bir vitamindir. Hamilelik sırasında yeterli miktarda A vitamini tüketildiğinde, doğumdan sonra annenin zarar görmüş dokuları daha hızlı bir şekilde iyileşir.

9. Enerji Sağlar

Gebelik sırasında hamile kadınların vücudu iki kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Karbonhidrat ve protein içerdiğinden kavun tüketmek iyi bir enerji kaynağıdır. Karbonhidratlar, vücuda enerji sağlamada proteinlerden daha hızlıdır. Ancak proteinler karbonhidratlardan daha uzun süre enerji sağlayabilir.

10. Cildi Nemlendirir

Gebe kadınlar vücut bakım ürünleri kullanmayı azaltmalıdır çünkü kimyasal maddeler bebek üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Kimyasal nemlendiriciler yerine kavun gibi doğal nemlendiricilere yönelin. Kavun, 177 gram başına 159 gram su içeriyor. Bu oran cildi nemlendirmek için yeterlidir.

11. Sindirimde Yardımcı Olur

Kavun, çözünür ve çözünmez liflerden içerdiği için sindirim için iyi bir gıdadır. Çözünür lifler kan şekerini dengeler ve kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcı olur, çözünmeyen lifler ise kabızlık veya diğer sindirim problemlerini önlemeye yardımcı olur. Kabızlık, hamilelikte yaygın bir problemdir. Diyet lifi olarak da bilinen çözünmeyen bir lif, bağırsak hareketlerini azaltabilir veya kontrol edebilir; bu da kabızlığı önler. 

Hamile olmak, her kadın için harika bir deneyimdir. Düzenli egzersiz ve yeterli uyku dışında, sağlıklı beslenme de güzel bir gebelik sağlar. Hamileliğiniz sırasında acıktığınızda kavun yemeyi tercih etmeniz sizin için doğru bir seçenek olacaktır. Mutlu hamilelikler!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro