Hamilelikte Karpuz Yemenin Yararları

Hamilelikte Karpuz Yemenin Yararları

Hamile kadınlar hamilelik sırasında beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Birçok besinin hamile kadınlara yararları ve zararları olabilir. Karpuz yemenin de hamile kadınlar üzerinde birçok yararı vardır. Zaten çoğu doktor da hamile kaldığınızda, besinlerle dolu bir meyve olan karpuzdan tüketmenizi tavsiye edecektir. İşte hamilelikte karpuz yemenin faydaları: Hamilelikte Karpuz Yemenin Yararları 1. Mide Ekşimesini Dindirir Gebe kadınlar genellikle […]

Hamile kadınlar hamilelik sırasında beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Birçok besinin hamile kadınlara yararları ve zararları olabilir. Karpuz yemenin de hamile kadınlar üzerinde birçok yararı vardır. Zaten çoğu doktor da hamile kaldığınızda, besinlerle dolu bir meyve olan karpuzdan tüketmenizi tavsiye edecektir. İşte hamilelikte karpuz yemenin faydaları:

Hamilelikte Karpuz Yemenin Yararları

1. Mide Ekşimesini Dindirir

Gebe kadınlar genellikle mide ekşimesi gibi sindirim sorunlarına maruz kalmaktadır. Karpuz, yemek borusunu ve karnı yatıştırarak bu sorunları hafifletir. Karpuz tüketmek mide ekşimesi esnasında rahatlama sağlayacaktır.

2. Şişkinliği Azaltır

Gebelik sırasında ellerde ve ayaklarda hafif şişme ya da ödem oluşması oldukça yaygın bir sorundur. Karpuzda bulunan yüksek su içeriği damar ve kaslardaki tıkanmayı azaltır böylece ödemi tedavi eder.

3. Sabah Bulantısını Yatıştırır

hamilelerde sabah bulantısı

Sabah erkenden bir bardak taze karpuz suyu içmek gebelik süresince mükemmel bir fikirdir. Karpuz gün boyunca rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir his sunar. Karpuzun enerji verici ve besleyici özellikleri sabah bulantısını hafifletmeye yardımcı olur.

4. Susuzluğu Önler

Susuzluk ve aşırı sıvı kaybı ilerleyen dönemlerde erken doğuma bile neden olabilir. Hamileler susuz kalmamak için çok su içmelidirler. Karpuzun %90’ı su içerir ve karpuz yemek susuzluğu önlemek için harika bir yoldur.

5. Kas Kramplarını Giderir

Hamile kadınların vücutları birçok değişikliğe uğrar. Artan ağırlık ve dalgalanan hormonlar, kaslarda ve kemiklerde ağrıya neden olabilir. Karpuz tüketmek, vücudun kas kramplarıyla baş etmesine ve rahatlamasına yardımcı olur.

6. Pigmentasyonu Önler

Pigmentasyon, gebelik süresince sık karşılaşılan bir deri problemidir. Karpuz tüketmek bu durumun önlenmesinde anahtar rol oynamaktadır. Karpuz sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak hareketlerini düzgün tutar. Bu da cildin dokusunu daha parlak ve güzel bir hale getirir.

7. Diüretik ve Detoks Etkilerine Sahiptir

Karpuz diüretik özelliklere sahiptir. Vücuttaki zararlı toksinleri temizlemeye yardımcı olur. Böbreği uyarır, karaciğeri temizler ve kandaki ürik asit düzeylerini azaltır.

8. Enerji Düzeyini Arttırır

Karpuz, potasyum ve magnezyum gibi birçok mineral ve A, B1 ve B6 gibi birçok vitamin içerir. Bu besinler vücuda büyük enerji kazandıran doğal enerji kaynaklarıdır. Bebeğinizin görme, bağışıklık ve sinir sistemlerinin gelişimi için de yararlıdırlar.

9. Preeklampsiyi Önler

Karpuz, gebelik sırasında preeklampsi riskini azaltmaya yardımcı olan likopenden bolca içerir. Preeklampsi hem sizin hem de bebeğiniz için ciddi etkilere neden olabilecek bir durumdur. Bol miktarda karpuz yemeniz, rahim içi gelişme geriliği olan bir bebek sahibi olma riskinizi azaltır.

Bu yazımızda “hamilelikte karpuz yemenin faydaları nelerdir” sorusunun cevabını merak edenler için bildiklerimizi paylaştık. Hamilelik uzun bir süreçtir ve bu süreçte çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Hamilelikte karpuz tüketmek hamilelikte karşılaşacağınız birçok sorunu çözebilir. Bu sebeple hamileyken karpuz yemeyi ihmal etmeyin. Hoşçakalın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat