• TARİH: 30.09.2020
Hamilelikte Kabızlık Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte Kabızlık Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamile kadınlar bazen kabızlık sorunundan şikatetçi olabilir. Hamilelik döneminde bazı hormon dengesizliklerinden dolayı zaman zaman kabızlık yaşayabilirsiniz. Ancak merak etmeyin, kabızlık hamileler arasında oldukça yaygın bir sorun. Yapılan araştırmalara göre hamile kadınların en az yarısı hamilelik boyunca ben az bir kez kabız yaşıyor. Kabızlık yaşayan hamileler arasında kabızlığın bebeğe zarar verip vermediği de merak konusu. Bu […]

Hamile kadınlar bazen kabızlık sorunundan şikatetçi olabilir. Hamilelik döneminde bazı hormon dengesizliklerinden dolayı zaman zaman kabızlık yaşayabilirsiniz. Ancak merak etmeyin, kabızlık hamileler arasında oldukça yaygın bir sorun. Yapılan araştırmalara göre hamile kadınların en az yarısı hamilelik boyunca ben az bir kez kabız yaşıyor. Kabızlık yaşayan hamileler arasında kabızlığın bebeğe zarar verip vermediği de merak konusu. Bu yazımızda sizler için hamilelikte kabızlığın bebek üzerindeki etkilerini derledik.

Hamilelikte Kabızlığın Nedenleri

Hamilelik döneminde yüksek progesteron seviyeleri düz kasları gevşetir ve gıdaların bağırsaklardan geçmesini yavaşlatır. Bu durum da bağırsaktan su emilimini arttırır ve kabızlığa neden olur. Bağırsaklarınızı sıkıştıran ve midenizi iten rahim de kabızlığı tetikler. Ayrıca stres, egzersiz eksikliği ve düşük lifli bir beslenme planı da kabız yapabilir.

Kabızlık Bebeği Etkiler Mi?

hamilelik

Kabızlığın bebeği etkileyip etkilemediği çokca tartışılan bir konudur. Her ne kadar kabızlığın bebeğe zarar vereceği gibi bilgiler dolansa da bilinen o ki kabızlığın anne karnındaki bebeğe hiçbir etkisi yoktur. Hamile kadınlarda kabız sadece anneyi etkiler ve bebek bu durumdan etkilenmez.

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kabızlıkları azaltmada ilk adım bol lifli gıdalar tüketmek ve bol miktarda su içtiğinizden (günde en az sekiz bardak) emin olmaktır. Ayrıca hareketsiz kalmamak da hamilelikte kabızlığı tedavi etmenin yollarından biridir (günde 20-30 dakika yürüyüş yapabilirsiniz). Kabızlık devam ederse dışkı yumuşatıcı ilaçlar yardımcı olabilir. Kullandığınız demir takviyeleri de kabızlığa yol açabilir, olası alternatifler hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Genel olarak oral müshil, lavman ve rektal fitil , gibi kabızlığı tedavi etme yolları yalnızca doktorunuzla konuştuktan sonra yapılmalıdır. Olumsuz bir senaryoda bu tedavi yolları hamileliğinizi kötü etkileyebilir.

Bu yazımızda sizlerle hamilelikte kabızlığın bebeğe etkilerini paylaştık. Annenin yaşadığı kabızlığın bebeğe hiçbir olumsuz etkisi olmaz ancak kabızlığı tedavi etmek için kullanacağınız tedavi yolları hamileliğinize zarar verebilir. Bu sebeple herhangi bir tedavi uygulamadan önce doktorunuzla görüştüğünüzden ve onay aldığınızdan emin olun. Doktorunuzdan onay aldığınız herhangi bir kabızlık tedavisini gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro