• TARİH: 01.10.2020
Hamilelikte Gerekli Vitamin ve Mineraller Hangileridir?

Hamilelikte Gerekli Vitamin ve Mineraller Hangileridir?

Hamilelik sırasında sağlıklı kalmak ve doğacak bebeğinizin sağlıklı olması için gerekli bir dizi vitamin mineral bulunmaktadır. Dengeli bir beslenme planı gerekli besin maddelerini almanın en iyi yoludur, ancak vitamin takviyeleri de faydalı olabilir. Doktorunuz hangi vitamin takviyelerini almanız konusunda size muhtemelen yardımcı olacaktır. Biz de hamilelikte gerekli vitamin ve mineraller hangileridir konusunda sizlere yardımcı olmak üzere bu konuyu […]

Hamilelik sırasında sağlıklı kalmak ve doğacak bebeğinizin sağlıklı olması için gerekli bir dizi vitamin mineral bulunmaktadır. Dengeli bir beslenme planı gerekli besin maddelerini almanın en iyi yoludur, ancak vitamin takviyeleri de faydalı olabilir. Doktorunuz hangi vitamin takviyelerini almanız konusunda size muhtemelen yardımcı olacaktır. Biz de hamilelikte gerekli vitamin ve mineraller hangileridir konusunda sizlere yardımcı olmak üzere bu konuyu hazırladık. Umarız beğenirsiniz.

Hamilelik Sırasında Gerekli Besinler ve Vitaminler

Sağlıklı bir yemek planında aşağıda paylaştığımız vitamin ve minerallerin tamamını tüketmeniz gerektiğini unutmayın. Her vitamin ve mineralden yeterli miktarda tükettiğinizden ve aşırıya kaçmadığınızdan emin olmak için doktorunuzla görüşmenizi öneriyoruz.

Çeşitli nedenlerle hamile kadınlar bu vitaminlerin tamamını sağlayan bir yemek planına sahip değildir. Yine de hamileler için sağlıklı bir yemek planı bu vitaminlerin ve minerallerin tümünü değilse de çoğunu içermelidir. İşte hamilelerin tüketmesi gereken vitamin ve mineraller:

A Vitamini: Kemik ve diş gelişimine katkı sağlayan A vitamini, hamile kadınlar için en önemli vitaminlerden bir tanesidir. Karaciğer, süt, yumurta, havuç, ıspanak, brokoli, patates ve kabakta bolca bulunur.

D Vitamini: Kemik gelişimini arttıran D vitamini de hamile kadınların tüketmesi gereken vitaminlerdendir. Süt ve yağlı balıkların yanı sıra güneşten de D vitamini elde edebilirsiniz.

E Vitamini: Bazı vücut işlevlerinin gerçekleşmesini sağlayan E vitamini hamilelik sürecinde kesinlikle tüketilmelidir. Bitkisel yağ, buğday özü yağı, fındık ve ıspanakta bolca E vitamini bulunur.

C Vitamini: En faydalı vitaminlerden biri olarak bilinen C vitamini portakal, mandalina, biber, yeşil fasulye, çilek, patates, brokoli ve domateste bulunur.

Kalsiyum: Vücutta bulunan en değerli mineral olan kalsiyum, kemik ve dişlerin güçlü olmasını sağlar. Yoğurt, süt, meyve suyu, tahıl ve yeşil yapraklı sebzelerde bolca kalsiyum vardır.

Demir: Kansızlığı önler ve bebeğin düşük ağırlıkta doğma riskini ve erken doğum ihtimalini oldukça düşürür. Sığır eti, domuz eti, kuru fasulye, ıspanak, kurutulmuş meyveler, buğday özü yağı ve yulaf ezmesinde yeterli miktarda demir bulunur.

Protein: Hayatın her safhasında bolca tüketilmesi gereken protein, hamilelik sürecinde en çok ihtiyaç duyulan besinlerden bir tanesidir. Et, tavuk, hindi, yumurta, süt ürünleri, fasulye, bakliyatlar ve fındık bolca protein içerir.

Bazı vitamin ve mineralleri yeterince tüketmediğinizle ilgili endişeleriniz varsa, diyetisyeninizle veya beslenme uzmanınızla takviye seçenekleri veya diyet önerileri hakkında konuşun. Hamilelik süresince bütün bu vitaminleri almaya çalışın ve sağlıklı kalın. Sağlıklı hamilelikler!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro