• TARİH: 01.10.2020
Hamilelikte Diş Ağrısı: Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Diş Ağrısı: Nedenleri ve Tedavisi

Hamile kadınlar, hormonal değişiklikler, psikolojik değişiklikler ve daha birçok değişiklik nedeniyle diş ağrısı yaşayabilir. Özellikle gebe kadınlar, diş eti hastalıkları ve diş eti şişmesine karşı eğilimli hale gelirler. Gebelikte diş ağrısı yaşamak, çoğu zaman gelişmekte olan bebeğin sağlığını da önemli ölçüde etkiler. Diş eti hastalıklarıma neden olan ve gebeliğin erken döneminde diş ağrısına neden olan bakteriyel enfeksiyonlar bebeği […]

Hamile kadınlar, hormonal değişiklikler, psikolojik değişiklikler ve daha birçok değişiklik nedeniyle diş ağrısı yaşayabilir. Özellikle gebe kadınlar, diş eti hastalıkları ve diş eti şişmesine karşı eğilimli hale gelirler. Gebelikte diş ağrısı yaşamak, çoğu zaman gelişmekte olan bebeğin sağlığını da önemli ölçüde etkiler.

Diş eti hastalıklarıma neden olan ve gebeliğin erken döneminde diş ağrısına neden olan bakteriyel enfeksiyonlar bebeği doğrudan etkileyebilir. Enfeksiyona neden olan bakteriler kan dolaşımına geçebilir ve plasentaya yayılabilir ve böylece rahim enfeksiyonlarına bile neden olabilir. Bu durum da düşük veya erken doğum riski oluşturabilir.

Hamilelikte Diş Ağrısının Nedenleri

Hamilelikte diş ağrısının birçok nedeni vardır. En yaygın nedenler aşağıda verilmiştir:

1. Hormonal Değişiklikler

Gebelik her zaman hormonal değişiklikleri yanında getirir. Bu dönemde vücut östrojen ve progesteron dahil olmak üzere yüksek düzeyde birçok hormon salgılar. Bu hormonal salgılar vücutta şişkinlik, diş etlerinin şişmesi ve kabarmasına neden olur. Diş etleri kabarınca, sıcaklık değişiklikleri gibi dış uyaranlardan oldukça etkilenmeye başlar ve bu da diş ağrısına neden olur.

2. Kalsiyum Eksikliği

Gebelik sırasında annenin vücudundaki kalsiyum seviyeleri azalır, çünkü kalsiyum minerallerinin çoğu gelişmekte olan bebek tarafından kemik oluşumu için kullanılır. Sonuç olarak, düşük kalsiyum seviyeleri diş minesinin doğal yeniden mineralizasyonu sürecini azaltır. Böylece diş minesi incelebilir ve bu da diş boşlukları ve diş ağrısı risklerini arttırabilir.

3. Diş Eti İltihabı

Hamilelikte diş eti iltihabı gebe kadınlar arasında sık görülen yaygın bir diş eti hastalığıdır. Bu diş eti problemi çoğunlukla gebelik sırasında hormonal değişikliklerden veya diş eti üzerindeki bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Sık görülen diş eti iltihabı belirtileri arasında diş etinde yumuşaklık ve diş eti şişmesi sayılabilir. Daha şiddetli durumlarda, diş eti iltihabı, diş eti kanamasına neden olabilir ki bu da çok ağrılı olabilir.

4. Kötü Ağız Sağlığı

Hamile kadınlar vücutlarındaki değişikliklere odaklandıkları için ağız sağlıklarıyla ilgilenmeyi unuturlar. Bir kısım da rahatsız edici diş macunlarından şikayet ettikleri için diş fırçalamayı tamamen bırakır. Dişlerinizi fırçalamamanız, diş problemleri riskini arttıran diş plakalarının oluşmasına neden olur.

5. Beslenme Değişiklikleri

Hormonal ve psikolojik değişimler, beslenme alışkanlıkları da dahil olmak üzere yaşam biçiminde çok değişikliğe neden olur. Hamile kadınlar, çoğu zaman şekerli ve tatlı gıdaları tüketme eğilimindedirler. Bu gıdaları tüketmek dişleri çürütür ve diş ağrısına neden olur.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte diş ağrısını dindirmek için birçok yol vardır. En bilinen tedavi yolları aşağıda verilmiştir:

1. Ağız Sağlığınızı Koruyun

diş macunu

 Gebelik sırasında, diş eti iltihabı gibi yaygın diş hastalıklarını önlemek için günlük ağız hijyeninizi sağlamalısınız. Diş macunun verdiği rahatsızlığı azaltmak için markasını değiştirebilir veya yemekten sonra ağzınızı ılık suyla yıkamayı tercih edebilirsiniz. İyi bir ağız hijyeninin diş sağlığınızı önemli ölçüde koruyacağını, böylece gebelikte diş ağrısı çekmeyeceğinizi unutmayın.

2. Sarımsak Kullanın

Sarımsak yıllardır diş ağrısı için güvenli ve hızlı bir doğal tedavi olarak kullanılmıştır. Sarımsak, içeriğinde bakteriyel saldırıyı önleyen temel antibiyotikleri içerir, böylece diş enfeksiyonları ve diş ağrısını hafifletir. Sarımsağı çiğneyebilir veya ağrıyan dişleriniz üzerine ezilmiş sarımsak sürebilirsiniz.

3. Şekerli Gıdalardan Kaçının

 Gebe kadınlar, şekerli gıdalar ve diş erimesini arttıran asitli gıdalardan kaçınmalıdır. Asit içeren gıdalar diş minesini aşındırır ve diş hassasiyetine neden olurlar.

4. Sıcak Kompres Uygulayın

Sıcak kompres, diğer tüm yöntemleri uyguladıktan sonra bile devam eden ağrıyı azaltmak için güvenli ve ideal bir yoldur. Isı, kan kılcal damarlarını ve sinirleri genişletmede son derece etkilidir. Ilık bir havlu alın ve ağrılı dişin yanağında yaklaşık beş dakika boyunca bastırın.

5. Soğuk Kompres Uygulayın

Soğuk kompres, gebelik sırasında ağrılı dişin hafifletilmesi için kullanılabilecek güvenli ve etkili bir diğer yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak için buz küplerini hafif bir bez veya kağıt havluyla sarın ve yaklaşık 10 dakika boyunca hafifçe ağrıyan dişin üzerine bastırın. Buz, sinirleri uyuşturarak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve diş etinin şişmesini azaltır.

6. Yeterli Kalsiyum ve Vitamin Alın

Günde tercihen 1200 mg kalsiyum tüketmek, dişlerinizi güçlendirir ve diş ağrısı riskini azaltır. Ayrıca, yeterli miktarda vitamin tüketimi kalsiyum gereksinimlerini desteklemeye ve daha iyi bir vücut sağlığına kavuşmaya yardımcı olur. Sağlıklı bir vücut, diş hastalıklarının iyileşmesini destekler.

7. Düzenli Diş Kontrolü Yaptırın

Diş hekiminiz tarafından sık sık diş kontrolü yapılması, ağız sağlığının sağlanmasında ve belirtilerin görüldüğü anda tedavi edilmesinde çok önemlidir. Tedavinin zamanlaması da göz önüne alınmalıdır. Esasında 2. trimester dönemi (fetus tamamen geliştiğinde)  diş tedavisi görmek için en ideal ve en güvenli zaman olarak düşünülür.

Son Olarak Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik, annenin çocuğunu beklediği güzel bir dönemdir. Bu, doğrudan çocuğunuzun sağlığını etkileyebilecek herhangi bir fizyolojik veya psikolojik baskıyı önlemeye özen göstermeniz gerektiği anlamına gelir.

Birçok çalışmaya göre gebelik sırasında yoğun diş ağrısı ve diş eti enfeksiyonları yaşamak, bebeğin doğum ağırlığını düşürmenin yanı sıra önemli miktarda doğum sancısına da neden olabilir. 

Hamilelikte diş ağrısını önlemek için ağız hijyeninize dikkat edin. Ayrıca diş çürüğü veya diş eti hastalıklarına yol açacak diğer faktörlerden de kaçınmaya çalışın. Önceden diş ağrısını önlerseniz, hamilelik döneminde diş ağrısı ile uğraşmaz, bunun yerine bebeğinizin sağlığına odaklanırsınız. Önlem almanın tedaviden her zaman daha iyi olduğunu daima unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro