• TARİH: 30.09.2020
Hamilelikte Cips Yemek ve Zararları

Hamilelikte Cips Yemek ve Zararları

Hamile kadınlar hamilelik döneminde abur cubur yemek isteyebilirler. Hamilelerin en çok tercih ettiği abur cuburlardan bir tanesi de cipstir. Cips bol miktarda yağ içeren bir abur cuburdur. Bu nedenle hamilelik döneminde zararlı olabilir. Bu yazımızda “hamilelikte cips yemenin zararları nelerdir” diye soranlar için, cips tüketmenin hamileliğe zararlarını paylaşıyoruz. Hamilelikte Cips Yemek ve Zararları Yapılan araştırmalara […]

Hamile kadınlar hamilelik döneminde abur cubur yemek isteyebilirler. Hamilelerin en çok tercih ettiği abur cuburlardan bir tanesi de cipstir. Cips bol miktarda yağ içeren bir abur cuburdur. Bu nedenle hamilelik döneminde zararlı olabilir. Bu yazımızda “hamilelikte cips yemenin zararları nelerdir” diye soranlar için, cips tüketmenin hamileliğe zararlarını paylaşıyoruz.

Hamilelikte Cips Yemek ve Zararları

hamilelik

Yapılan araştırmalara göre, hamilelik sırasında cips yemek, bebeğin doğum ağırlığının düşük olmasına sebep oluyor. Düşük doğum ağırlığının nedeni, cips ve tost gibi gıdalarda bolca bulunan bir bileşen olan akrilamid kimyasalıdır. Araştırmacılara göre, hamilelik boyunca bol miktarda akrilamid tüketen annelerin bebeklerinin baş çevreleri, sağlıklı bebeklere kıyasla daha küçük oluyor. Akrilamid kimyasalı, cips ve kızarma gibi gıdalarda bol miktarda bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre, cips gibi akrilamid bakımından zengin gıdaları tüketmek, doğum ağırlığını 132 gram, bebeğin kafa büyüklüğünü 0,33 santimetre azaltıyor. Düşük doğum ağırlığı çocuğunuzda ilerde kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Hamile annenin vücudunda bulunan akrilamid miktarı, büyük oranda cips gibi gıdaların tüketimine bağlıdır. Hamilelikte cips yemek anne vücudundaki akrilamid miktarını arttırır. Akrilamid ayrıca kanserojen bir maddedir ve sinir sistemine zarar verir. Kas ve sinir sistemine de oldukça fazla olumsuz etkileri olan akrilamid maddesini içeren gıdaları hamilelikte fazla tüketmemeye özen gösterin.

Hamilelikte Cips Yenilmemeli Mi?

Hamilelikte cipsi tamamen kesmeniz gerekmiyor. Uzmanlar sağlıklı bir hamilelik için dengeli ve düzenli bir diyetin yeterli olduğunu söylüyor. Bu demek oluyor ki hamile kadınlar aşırıya kaçmamak şartıyla cips tüketebilirler.

Bu yazımızda sizlerle “hamilelikte cips yenilir mi” sorusunun cevabını paylaştık. Hamile kadınlar hamilelikleri boyunca yedikleri gıdalara çok dikkat etmelidirler. Çünkü yediğiniz her besin doğrudan karnınızdaki bebeğe geçiyor. Özellikle cips gibi gıdaların içeriğindeki bileşenler hamileliğiniz için zararlı olabilir. Bu sebeple hamilelikte abur cubur tüketirken daha dikkatli olmanız gerekiyor. Hamilelikte cips yemek için doktorunuza danışabilirsiniz. Doğru ve düzenli bir beslenme planının yanında bir miktar cips zararlı olmayabilir. Ancak aşırıya kaçarsanız hamileliğiniz için gerçekten ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro