Hamilelikten Önce Yenilmesi Gereken 5 Besin

Hamilelikten Önce Yenilmesi Gereken 5 Besin

Önümüzdeki birkaç ay içinde (ya da yıl içinde) hamile kalmayı planlıyorsanız, vücudunuzu gebelik için hazırlamak için sağlıklı beslenmeniz önemlidir. Doğurganlığınızı arttırmak ve bedeninizi bebek doğurmaya hazırlamanız için tüketmeniz gereken gıdaları sizin için hazırladık. İşte, doğurganlığınızı arttırmak için daha fazla tüketmeniz gereken beş besin kategorisi: 1. Folik Asit Gelecek yıl herhangi bir zamanda hamile kalmayı planlıyorsanız, tükettiğiniz besinlerin folik asit […]

Önümüzdeki birkaç ay içinde (ya da yıl içinde) hamile kalmayı planlıyorsanız, vücudunuzu gebelik için hazırlamak için sağlıklı beslenmeniz önemlidir. Doğurganlığınızı arttırmak ve bedeninizi bebek doğurmaya hazırlamanız için tüketmeniz gereken gıdaları sizin için hazırladık. İşte, doğurganlığınızı arttırmak için daha fazla tüketmeniz gereken beş besin kategorisi:

1. Folik Asit

Gelecek yıl herhangi bir zamanda hamile kalmayı planlıyorsanız, tükettiğiniz besinlerin folik asit bakımından zengin olduğundan emin olun. Takviye veya doğum öncesi vitaminleri alabilir ve tahıl, sebze ve meyveler gibi folik asit bakımından zengin gıdaları tüketebilirsiniz. Daha sağlıklı bir gebelik yaşamak ve doğum kusuru risklerini en aza indirmek için gebelik öncesi günlük 400-600 mg, gebelik sırasında ise günlük yaklaşık 800 mg folik asit tüketmeniz gerekmektedir.

2. Kaliteli Proteinler

Doğurganlık ile ilgili sorun yaşayan çiftlerde yapılan bir çalışmada, yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı besinlerin gebelik oranlarının yükselmesine yardımcı olduğu keşfedildi. % 25 veya daha fazla protein ve % 40 veya daha az karbonhidrat içeren bir diyetin gebe kalma ihtimalini iki kat arttırdığı tespit edilmiştir.

Bütün bir yumurta, özellikle yumurta beyazı, beyaz et ve balıklar, özellikle de omega-3 yağ asitleri açısından zengin somon gibi besinler mükemmel protein kaynaklarıdır. Vejetaryenseniz, fasulye ve baklagiller de demir açısından zengin sağlıklı protein kaynaklarıdır.

3. Omega-3 Yağ Asitleri

Hamileyken omega-3'ün bebeğin gelişimi için oldukça önemli olduğu herkesçe bilinen bir gerçek. Vücudunuz, hormonlarının düzgün çalışması için sağlıklı yağlara ihtiyacı olduğu için önümüzdeki aylarda hamile kalabilirsiniz. Her hafta chia tohumu, keten tohumları tüketerek veya her hafta balık yiyerek daha fazla omega-3 yağ asidi elde etmelisiniz.

Günde 1000-2000 mg, yani 50-100 gram balık, 2 çorba kaşığı ceviz ya da 2 çorba kaşığı keten tohumu veya chia tohumna karşılık gelecek kadar, Omega-3 yağ asidi tüketin. Keten tohumları ve chia tohumları içeceklerde, yoğurtta veya salatalarda kullanılabilir.

4. Yarım Yağlı veya Tam Yağlı Süt

Süt ürünleri, vücudunuzu gebelik için hazırlamak için şarttır, çünkü kalsiyum ve protein kazanırsınız. Yapılan bir araştırmaya göre, her gün tam yağlı süt tüketen kadınlarda hamile kalma şansı yükselmektedir. Sadece tam yağlı süt tüketmek yerine ara sıra yarım yağlı veya yağsız süt de tüketmelisiniz.

5. Meyve ve Sebzeler

Yeterince meyve ve sebze tüketmek, vücudunuzu hamileliğe hazırlamak için çok iyi bir uygulamadır. Meyve ve sebzelerin içeriğinde birçok besleyici madde ve antioksidan vardır ve vücudun iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur.

Abur cubur ve rafine edilmiş gıdalar vücudunuza zarar verir, kan şekerinde ani artışlara yol açar ve vücuttaki iltihaplanmayı artırır. Eğer aşırı kiloluysanız, kilo vermek doğurganlığınızı artırabilir, ancak haftada 1 kilodan fazla kaybetmemeye çalışmayın. Çünkü büyük oranda kalori kaybı yaşamak, hamile kalma yeteneğinizi azaltır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat