• TARİH: 20.09.2020
Hamilelikte Kedi Tırmalaması

Hamilelikte Kedi Tırmalaması

Hamilelikte kedi tırmalaması zaman zaman yaşanan talihsiz bir durumdur. Sokaktaki bir kedi veya en basitinden evinizdeki evcil kediniz sizi tırmalayabilir. Kedilerden tırmalama yoluyla size geçebilecek birçok hastalık bulunsa da, kedi tırmalaması, en azından yapılan araştırmalara göre hamilelikte bebeğiniz için ciddi bir endişe kaynağı değildir. Kedinizle hamile değilken olduğu gibi ilgilenebilirsiniz ancak birkaç önlem almak sizin için iyi olabilir. […]

Hamilelikte kedi tırmalaması zaman zaman yaşanan talihsiz bir durumdur. Sokaktaki bir kedi veya en basitinden evinizdeki evcil kediniz sizi tırmalayabilir. Kedilerden tırmalama yoluyla size geçebilecek birçok hastalık bulunsa da, kedi tırmalaması, en azından yapılan araştırmalara göre hamilelikte bebeğiniz için ciddi bir endişe kaynağı değildir. Kedinizle hamile değilken olduğu gibi ilgilenebilirsiniz ancak birkaç önlem almak sizin için iyi olabilir. Bu yazımızda sizlerle hamilelikte kedi tırmalaması ve zararlarını paylaşacağız.

Kedi Tırmığının Belirtileri

Kediler tarafından tırmalanan çoğu kişide gribe benzer belirtiler görülür ancak bu durum birkaç gün sürer. Ateş, enerji eksikliği ve lenf düğümü iltihabı, kedi tırmığının en yaygın belirtilerindendir. Kedi tırmığı hastalığı bazen bağışıklık sistemi zayıf kişilerde “Basiller Anjiomatozis” adı verilen bir duruma dönüşebilir. Basiller Anjiomatozis cilt lezyonlarına ve organ hasarına neden olabilir.

Hamilelikte Kedi Tırmığının Zararları

kedi

Yapılan araştırmalara göre kedi tırmığının doğmamış bebekler için kanıtlanmış bir zararı bulunamamıştır. Ancak kesin sonuçlar sağlayacak yeterli sayıda araştırma yapılmamıştır. Annedeki herhangi bir hastalığın fetüsü etkileme potansiyeli vardır. Bu sebeple kedi tırmığı hastalığından veya herhangi bir başka hastalıktan şüphelenen hamile kadınlar doktorla görüşmelidir.

Kedi Tırmığı Hastalığı

Kedi tırmığı hastalığı, bartonella henselae adlı bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu bakteriler kedilerin ağzında yaşarlar ve kedi kaşınırken pençelerine geçer. Bu sebeple insanlar kedi tarafından tırmalandıklarında enfeksiyon kapabilirler. Yapılan araştırmalara göre yavru ve genç kediler, yetişkin kedilere göre daha fazla enfeksiyon yayma eğilimindedirler.

Kedi tırmığı hastalığına yakalanan çoğu insan enfeksiyon kısa sürede kendiliğinden tedavi olduğu için tıbbi bir tedaviye ihtiyaç duymaz. Daha ciddi hale gelen enfeksiyonlar da çoğunlukla antibiyotiklerle tedavi edilir. Ancak hamile kadınlar için antibiyotik kullanmak sakıncalıdır. Eğer kedi tırmığı hastalığına yakalandıysanız, antibiyotik kullanmadan önce doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Bu yazımızda sizlerle hamilelikte kedi tırmalamasını ve bebeğe etkilerini paylaştık. Eğer hamilelikte bir kedi tarafından tırmalandıysanız ne olursa olsun doktora gitmeyi ihmal etmeyin. Kedi tırmalaması bilinen kadarıyla bebek üzerinde herhangi bir etkiye sebep olmasa da yine de önlem almak önemlidir. Ayrıca kedi tırmığı sonucu herhangi bir insana bulaşabilecek kedi tırmığı hastalığına da yakalanabilirsiniz. Tüm bu sebeplerden dolayı hamilelikte kedi tırmalaması gibi bir durumla karşılaşırsanız sağlığınız için önlem almayı unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro