Hamilelikte Kedi Tırmalaması – Kadınlar ve Moda

Hamilelikte Kedi Tırmalaması

Hamilelikte Kedi Tırmalaması

Evde beslediğiniz kedinizden size geçebilecek birçok hastalık bulunsa da, kedi tırmalaması hamilelik sırasında bebeğiniz için ciddi bir endişe kaynağı değildir. Kedinizle hamile değilken olduğu gibi ilgilenebilirsiniz ancak birkaç önlem almak sizin için iyi olabilir.

Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir?

Kedi tırmığı hastalığı, bartonella henselae adlı bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bakteriler kedinizin ağzında yaşar ve kendini kaşırken pençelerine geçer. İnsanlar kedi tarafından tırmalandıktan sonra enfeksiyon kapabilirler. Yapılan araştırmalara göre yavru ve genç kediler, enfeksiyonu yetişkin kedilere göre daha fazla yayma eğilimindedirler.

Kedi Tırmığının Belirtileri

Kedi tarafından tırmalanan çoğu sağlıklı kişinin gribe benzer belirtileri olabilir ancak bu birkaç gün sürer. Ateş, enerji eksikliği ve lenf düğümü iltihabı en yaygın belirtilerdir. Kedi tırmığı hastalığı bazen bağışıklık sistemi zayıf kişilerde Basiller Anjiomatozis adı verilen bir duruma dönüşebilir. Basiller Anjiomatozis cilt lezyonlarına ve organ hasarına neden olabilir.

Hamilelik Sırasında Kedi Tırmığının Zararları

Yapılan araştırmalara göre, kedi tırmığının doğmamış bebekler için kanıtlanmış bir zararı bulunamamıştır. Ancak kesin sonuçlar sağlayacak yeterli sayıda araştırma yapılmamıştır. Annedeki herhangi bir hastalığın fetüsü etkileme potansiyeli vardır ve kedi tırmığı hastalığından veya herhangi bir başka hastalıktan şüphelenen hamile kadınlar doktorla görüşmelidirler.

Kedi Tırmığı Hastalığının Tedavisi

Kedi tırmığı hastalığına yakalanan çoğu insan, enfeksiyon kısa sürede kendiliğinden düzeldiği için tıbbi bir tedaviye ihtiyaç duymaz. Daha ciddi hale gelen enfeksiyonlar çoğunlukla antibiyotiklerle tedavi edilir. Hamileyseniz, ilacın yararlı etkilerinin zararlarından daha fazla olup olmadığına karar vermek için doktorunuzla görüşün.

Kedi Tırmığı Hastalığı ve Toksoplazmoz

Kedi tırmığı hastalığı, toksoplazmozdan çok farklı bir enfeksiyondur. Kedi tırmığı hastalığının doğmamış bebekler üzerinde kanıtlanmış biir tehlikeli etkisi olmasa da, toksoplazmoz ciddi doğum kusurlarına veya düşüğe neden olabilir. Toksoplazmoz, kedi tırmığı yerine kedi dışkısı yoluyla insanlara yayılır. Bu nedenle hamile kadınların hamilelik sırasında kum kabı ile temastan kaçınmaları önerilir.

Social Media Share:

TOGETHER FOR A LOOK

Can you share with us your comment?

  • MOST READ
  • NEW
  • COMMENT