Hamilelikte Sabah Bulantısının Nedenleri ve Tedavisi – Kadınlar ve Moda

Hamilelikte Sabah Bulantısının Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Sabah Bulantısının Nedenleri ve Tedavisi

Sabah bulantısı, hamile kadınlarda genellikle gebeliğin 6.haftasında ortaya çıkan bulantı türüdür. Mide bulantısı ve kusma gebeliğin ilk belirtilerindendir. Günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir ve çoğu kadında gebeliğin 12. haftasından sonra kendiliğinden geçer.

Sabah bulantısı tüm gebe kadınların yaklaşık yüzde 80'inde görülmektedir. Sabah bulantısı hoş olmayan bir durum olmasına rağmen bebek için riskli değildir ve gebeliğin normal bir parçasıdır. Aslında bazı çalışmalar gebelikte sabah bulantısının, düşük veya ölüm riskinden uzak sağlıklı bir gebeliğin işareti olduğunu göstermektedir.

İşte hamilelikte sabah bulantısı ile ilgili bazı önemli bilgiler. Daha ayrıntılı bilgi ana makalede yer almaktadır.

  • Sabah bulantısı, günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir.
  • Kesin nedenleri hala bilinmiyor.
  • Sabah bulantısını tedavi etmeye yardımcı olabilecek ilaçlar vardır.
  • Zencefilin mide bulantısını azaltabileceği bilinmektedir.
  • Sabah bulantısı sağlıklı bir hamileliğin belirtisi olabilir.

Hamilelikte Sabah Bulantısının Nedenleri

Sabah bulantısının kesin sebepleri hala bilinmiyor. Ancak büyük oranda hormonal değişikliklerden meydana geldiği düşünülmektedir.

Östrojen Seviyeleri: Uzmanlar sabah bulantılarının büyük bölümünün gebelikte 100 kat artan östrojen seviyesinden kaynaklandığına inanıyorlar.

Progesteron Seviyeleri: Hamile kalan kadının progesteron düzeyleri de yükselir. Yüksek progesteron seviyeleri erken doğumu önlemek için uterus (rahim) kaslarını rahatlatır. Ancak yüksek progesteron seviyeleri sabah bulantısına yol açabilir.

Hipoglisemi: Plasentanın annenin vücudundaki enerjiyi boşaltması sonucu düşük kan şekeri meydana gelebilir. Bu durumun sabah bulantısına yol açabileceği düşünülmektedir ancak bunu ispat edebilecek bir çalışma yoktur.

İnsan Koryonik Gonadotropini (hCG): Bu hormon embriyo tarafından doğumdan hemen sonra üretilir. Daha sonra plasenta tarafından üretilir. Bazı uzmanlar, hCG ile sabah bulanıklığı arasında bir bağlantı olabileceğini düşünmektedir.

Koku Alma Duyusu: Hamilelik sırasında, sabah bulantısını tetikleyecek kadar koku alma hassasiyeti artabilir. Yoğun kokular sabah bulantısına neden olabilir.

Hamilelikte Sabah Bulantısı Tedavi Yöntemleri

Çoğu sabah bulantısı durumunda doktor tedavisi gerekli değildir. Bununla birlikte bulantıyı hafifletmek için yapılabilecek şeyler vardır. İşte sabah bulantısını azaltmak için yapabilecekleriniz:

1. Dinlenmek: Yorgunluk bulantıyı daha da kötüleştirebilir. Bol bol dinlenmek çok önemlidir.

2. Sıvı Alımı: Sıvı alımı düzenli ve az olmaktan ziyade daha az sıklıkta ve çok olmalıdır. Böylece kusmayı azaltabilirsiniz. 

3. Gıdalar: Daha sık ve daha küçük porsiyonlu yemek yemek ve özellikle yüksek karbonhidratlı yemekleri tüketmek sabah bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir. Kurutulmuş ve tuzlu yiyecekler, örneğin krakerler, tatlı veya baharatlı gıdalardan daha iyi hazmedilir. Ayrıca soğuk yemekler de sıcak yemeklerden daha iyidir çünkü daha az kokusu vardır.

4. Tıbbi tedaviler: Sabah bulantısı dayanılmaz bir hal aldıysa, doktor gebelik sırasında bulantı giderici olan antiemetik önerebilir.

5. Zencefil: Zencefil koklamak mide bulantısını önemli ölçüde azaltır. Sabah bulantısı sırasında zencefil koklarsanız mide bulantınız büyük oranda azalacaktır. 

6. Akupunktur: Akupunkturun hamile kadınlarda mide bulantısı ve kusma konusunda yardımcı olduğu bilinmektedir ancak büyük çaplı araştırmalar yapılmamıştır. Akupunktur tedavisi konusunda doktorunuza danışın.

Social Media Share:

TOGETHER FOR A LOOK

Can you share with us your comment?

  • MOST READ
  • NEW
  • COMMENT