Günde Kaç Bardak Yeşil Çay İçilmeli? – Kadınlar ve Moda

Günde Kaç Bardak Yeşil Çay İçilmeli?

Günde Kaç Bardak Yeşil Çay İçilmeli?

Camellia sinensis bitkisinden üretilen yeşil çay, bazı kanser ve kalp hastalıklarının ortaya çıkması riskini azaltan ve flavonoidler olarak adlandırılan zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ancak yeşil çay fazla tüketildiğinde olumsuz etkilere neden olabilen kafein içerir. Her gün kaç bardak yeşil çay içmeniz gerektiğini sağlık durumunuza bağlı olarak belirlemelisiniz. Sizin için sağlıklı olduğundan emin olmak için yeşil çay tüketimini doktorunuzla görüşün.

Günde Kaç Bardak Yeşil Çay İçilmeli?

Harvard Health Publications, yeşil çayın faydalarının en etkili olması için her gün birkaç bardak yeşil çay içilmesini öneriyor ve çay içme kültürlerinde günde 3 bardağın normal bir miktar olduğunu söylüyor. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi, günde kaç bardak yeşil çay içme konusunda, yeşil çaydaki polifenol miktarını temel alır. Yani markaya bağlı olarak günde 2-3 bardak.

Aşırı Yeşil Çay Tüketiminin Yan Etkileri

Az miktarda tüketilen kafeinin, Alzheimer hastalığının riskini azaltma da dahil olmak üzere bir takım olumlu etkileri olabilir. Bununla birlikte, aşırı miktarda yeşil çay tüketmek, baş ağrısı, sinirlilik, uykusuzluk, öfke, düzensiz kalp atışı, mide ekşimesi, baş dönmesi ve konfüzyon gibi yan etkilere neden olabilir. Yeşil çaydaki kafein miktarı markadan markaya farklılık gösterse de MedlinePlus, 1 bardak yeşil çayda yaklaşık 100 miligram kafein bulunduğunu söylemektedir. Bu olumsuz etkilerden kaçınmak için günde 5 bardaktan fazla yeşil çay içilmemesi öneriliyor. Bununla birlikte, günde 300 miligramdan daha fazla kafeinin tüketilmesinin osteoporoza neden olabileceğini ve idrarla kaybedilen kalsiyum miktarının da artacağı vurgulanmaktadır.

Hamileyseniz veya İlaç Kullanıyorsanız

Bazı kişiler yeşil çay tüketimini daha da sınırlamalı veya tamamen bırakmalıdır. Gebe ve emziren kadınların kafein alımını tüm kafein kaynakları da dahil olmak üzere günde 200 miligrama kadar sınırlamaları öneriliyor. Ayrıca anemi, anksiyete bozukluğu, kalp rahatsızlıkları, kanama bozuklukları, irritabl bağırsak sendromu, diyabet, yüksek tansiyon, glokoma ve osteoporoz hastalıklarına sahip kişilerin durumlarını kötüleştirebileceği için bu kişilerin yeşil çay tüketimi konusunda daha da dikkatli olması gerektiği vurgulanıyor. Ek olarak yeşil çay, amfetaminler, bazı antibiyotikler ve doğum kontrol hapları, lityum, östrojen hapları ve daha birçokları gibi uyarıcı ilaçlar da dahil olmak üzere birçok ilaçla etkileşime girebilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, sağlık problemleriniz varsa veya ilaç kullanıyorsanız, yeşil çay tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Yeşil Çay Tüketim İpuçları

Kafeinize duyarlıysanız, kafeinsiz yeşil çay tüketmeyi düşünebilirsiniz. Ancak Harvard Health Publications, kafeinsiz çayların daha az polifenol içerdiğini belirtmektedir. Eğer içilen kafeinli yeşil çayın uykunuzu etkilediğini düşünüyorsanız, yatmadan sekiz saat kadar önceye kadar yeşil çay içmemeniz öneriliyor. Harvard Health Publications'a göre çay içmek, gıdalardan elde edilen demirin vücut tarafından emilimini olumsuz etkileyebilir. Bu durumu önlemek için çayınıza limon yada süt ekleyin veya öğün saatlerinde çay içmekten sakının.

Social Media Share:

TOGETHER FOR A LOOK

Can you share with us your comment?

  • MOST READ
  • NEW
  • COMMENT