• TARİH: 20.09.2020
Goji Berry’nin 7 Etkileyici Faydası

Goji Berry’nin 7 Etkileyici Faydası

Ülkemizde kurt üzümü olarak da bilinen Goji Berry son yıllarda popülerlik kazandı ve sağlıklı bir “besin deposu” olarak ünlendi. Goji Berry tüketmenin erken yaşlanmayı önlediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, diyabet için fayda sağladığı, kalp rahatsızlığına ve kansere karşı korunmaya yardımcı olduğu düşünülüyor. Goji Berry’nin faydaları nelerdir diye merak edenler için bu yazıda Goji Berry’nin bilim tarafından desteklenen 7 faydasını sizler […]

Ülkemizde kurt üzümü olarak da bilinen Goji Berry son yıllarda popülerlik kazandı ve sağlıklı bir “besin deposu” olarak ünlendi. Goji Berry tüketmenin erken yaşlanmayı önlediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, diyabet için fayda sağladığı, kalp rahatsızlığına ve kansere karşı korunmaya yardımcı olduğu düşünülüyor. Goji Berry’nin faydaları nelerdir diye merak edenler için bu yazıda Goji Berry’nin bilim tarafından desteklenen 7 faydasını sizler için hazırladık.

Goji Berry Nedir?

Bilimsel olarak Lycium barbarum adını alan Goji Berry; Goji Çileği ve Kurt Üzümü olarak da bilinir. Bu kurutulmuş kırmızı meyve, geleneksel Çin tıbbında 2000 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır.

Goji Berry’nin tatlı bir tadı vardır ve çiğ, sıvı veya bitki çayı olarak tüketilebilir. Toz ve tablet olarak da alınabilirler. Goji Berry de dahil olmak üzere bütün koyu mavi veya kırmızı meyveler, yüksek düzeyde antioksidan içerirler.

Beslenme dünyasında Goji Berry’i özel yapan şey, etkileyici faydalar sağladığı düşünülen “Lycium Barbarum Polisakkaritleri” olarak adlandırılan belirli antioksidanları içeriyor olmasıdır. Ek olarak Goji Berry, diğer meyvelerden daha fazla esansiyel amino asit içermektedir.

Goji Berry’nin 7 Etkileyici Faydası

1. Kanserin Gelişmesini Önler

İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre Goji Berry’nin anti-kanser özelliği sahip olduğu bulunmuştur. Yapılan çalışmalar, Goji Berry’nin kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediğini ve hatta onları yok ettiğini göstermiştir.

Farelerde yapılan bir çalışma düzenli Goji Berry tüketiminin kanserli tümörlerin ilerlemesini engellediğini bulmuştur. Ahududu, çilek ve yaban mersini de aynı derecede etkilidir. Goji çileklerinin potansiyel tümör önleyici etkileri muhtemelen antioksidan düzeylerini arttırma yetenekleri sayesindedir. İleri evre kanserli 79 kişide yapılan bir araştırmada Goji özü verilen kişilerin kanserlerinde diğerlerine oranla %25 daha olumlu bir gerileme olduğu tespit edilmiştir.

Yine de, bu çalışmaların çoğunda, Goji Berry’nin yanı sıra diğer çilek türü meyvelerin de kullanıldığını unutmayın.

2. Kan Şekeri Kontrolünü Sağlar

goji berry faydaları

Yapılan araştırmalara göre Goji Berry özütünün kan şekeri kontrolü üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir. Bir araştırmada, dört hafta boyunca tip 2 diyabetli sıçanlara Goji Berry polisakkarit özütü verildi. Araştırmacılar, hayvanların kanlarındaki glikoz seviyesinin yaklaşık %35 oranında azaldığını tespit ettiler.

Bir başka çalışmada da aynı şey tespit edildi. Goji meyve özütünü üç hafta boyunca tüketen tip 2 diyabetli fareler, Goji Berry yedikten sonra kan şekerinde düşüş yaşadılar ve insülin duyarlılıkları arttı.

3. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

tüp mide ameliyatı sonrası kilo almak

Goji Berry’nin kilo vermeyi kolaylaştıran bazı olumlu etkileri vardır. Örneğin, lif bakımından zengindir, bu da kan şekeri ve iştahı kontrol etmenize yardımcı olur ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.

Bir araştırmaya göre, kilolu ve sağlıklı kadınlar 120 ml konsantre goji suyu tükettiklerinde, bir saat sonra kalori yakma yeteneklerinin suyu tüketmeyenlerinkinden %10 daha fazla olduğunu bulunmuştur.

Bununla birlikte, bu çalışmalar azdır ve goji suyu tüketmenin kesin olarak kilo kaybına neden olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

4. Kolesterolü Düzenler

Hayvanlarda yapılan çalışmalar, Goji Berry tüketiminin kolesterol seviyeleri üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir. Yüksek kolesterole sahip tavşanlara 10 gün boyunca Goji Berry özütü verildiğinde, toplam kolesterol ve trigliserid düzeyleri azaldı ve iyi  kolesterolleri arttı.

Başka bir çalışmada, diyabetli farelere üç hafta boyunca günde 10 mg goji berry özütü verilince, trigliserit düzeyleri ve kolestrollerinin düştüğü görüldü.

5. Erken Yaşlanmayı Engeller

Goji Berry’nin içeriğindeki antioksidanlar, serbest radikallerin derideki kolajene zarar vermesini önleyerek yaşlanmaya karşı mücadele eder. Bazı küçük çalışmalar da Goji Berry’nin hücrelerdeki yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Antioksidan bakımından zengin gıdaların tüketiminin erken yaşlanmaya karşı korunmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu ön sonuçlar ümit vaat ediyor ancak tabii ki daha fazla araştırma gerekiyor.

6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

60 yaşlı ve sağlıklı yetişkinde yapılan bir çalışmada, 30 gün süreyle günlük yaklaşık 100 ml konsantre Goji suyu içmenin, bağışıklık sisteminin güçlendirdiği tespit edilmiştir.

Daha spesifik olarak, vücudu zararlı bakteri ve virüslerden korumakla sorumlu beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırdı. Bazı hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar bu bulguları desteklemektedir.

7. Enerji Verir

Goji Berry tüketmenin enerji düzeyini arttırdığı tespit edilmiştir. Yapılan kontrollü bir araştırmada, 34 sağlıklı kadın ve erkek, 14 gün süreyle 120 ml konsantre Goji Berry suyu tüketiyorlardı. Sonuç olarak, suyu tüketmeye başlamadan önce olandan daha fazla enerjik oldukları, daha iyi egzersiz performansı gösterdikleri, daha iyi bir uyku kalitesi yaşadıkları ve stres ve yorgunluklarının azaldığı bulundu. Ayrıca denekler, daha mutlu ve daha hoşnut hissettiklerini bildirdiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro