Gebelikte Astım Bebeği Nasıl Etkiler? | Kadınlar ve Moda

Gebelikte Astım Bebeği Nasıl Etkiler?

Gebelikte Astım Bebeği Nasıl Etkiler?

Hamilelik sırasında doğum yapmayı beklemek, bir kadının yaşamındaki en heyecan verici ve mutlu evredir, ancak astım atağı geçirmek hamile bir bayanın yüzleşebileceği en kötü kabustur. Astım gebeliği zorlaştırabilen en yaygın hastalıklardan birisidir. Bu hastalığın hamile kadınlar üzerindeki etkileri korkunç olduğu için astımın belirtilerini önceden belirlemeniz oldukça önemlidir.

Gebelikte Astımın Neden Olabileceği Riskler Nelerdir?

Aslında hamile kadınların tütün içmemesinin nedenlerinden birisi de astımdır. Sigara astımın tetikleyicisidir ve gebeliğin son evrelerinde ve çocukluğun ilk dönemlerinde çocuk üzerinde ciddi sorunlara yol açabilir. Bazı aratırmalara göre, astım atakları doğum kusurlarına neden olabilmektedir. Yetersiz kontrol edilen astım; düşük doğum ağırlığı, preeklampsi ve erken doğuma neden olabilir.

Gebelikte astım, gebeliğin ilk 20 haftasından sonra anne için sabah bulantısı, vajinal kanama, yüksek kan basıncı, bebek için ise oksijen eksikliği gibi birçok soruna neden olabilir. Bebekte kısıtlı fetüs büyümesi, sezeryan doğum ihtiyacı, erken doğum, düşük doğum ağırlığı gibi sorunlar ortaya çıkabilir ve hatta aşırı durumlarda bebeğin yaşamı bile tehlikeye girebilir.

Gebelikte Astımın Etkileri Nasıl Azaltılır?

Fetüs oksijeni annenin kanından aldığından, astım hastalığı fetal kandaki oksijenin azalmasına neden olur. Yüzmek, özellikle astımdan muzdarip hamile kadınlar için iyi bir egzersiz olarak bilinir. Ayrıca astımı olan hamile kadınların durumlarının uzman doktorlar tarafından düzenli olarak izlenmesi önerilir. Üç haftada bir kontrol yapılması uzman doktorlar tarafından şiddetle önerilmektedir.

Social Media Share:

TOGETHER FOR A LOOK

Can you share with us your comment?

  • MOST READ
  • NEW
  • COMMENT