Evin Havasını Temizlemek İçin Doğal Yollar – Kadınlar ve Moda

Evin Havasını Temizlemek İçin Doğal Yollar

Evin Havasını Temizlemek İçin Doğal Yollar

Evin içindeki havanın dış hava koşullarına kıyasla daha fazla toksin ve kimyasal içerdiğini biliyor muydunuz? Yataklardan tencerelere, çocuk pijamalarına kadar her şey zararlı kimyasallar içerir.

Kimyasal maruziyeti mümkün olan herhangi bir şekilde azaltmak en iyisidir, ancak günümüzde kimyasal yüklü dünyada zararlı toksinleri tamamen önlemek imkansızdır. Ama üzülmeyin, evin içindeki havadaki kimyasalların ailenize etkisini azaltmaya yardımcı olabilecek bazı doğal yollar vardır. İşte sizler için hazırladığımız o yöntemler:

Evin Havasını Temizlemek İçin Doğal Yollar

1. Balmumu

Parafin mumları petroldan üretilir ve havaya benzen, toluen, kurum ve diğer kimyasal maddeleri salarlar. Bu tür mumlar, iç hava kalitesi için daha çok zararlıdır ve kaçınılmalıdır.

Ancak balmumu, hemen hemen hiçbir duman veya koku yaymaz ve hava içine negatif iyon bırakarak havayı temizler. Bu negatif iyonlar toksinlere bağlanıp havadan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Bal mumları özellikle astımlı veya alerjisi olan kişiler için yararlıdır çünkü havadan toz ve kepek gibi yaygın allerjenleri gidermede etkilidirler. Bal mumu ayrıca parafin mumlardan daha yavaş yanar, bu yüzden etkisi daha uzun sürer.

2. Tuz Lambası

tuz lambası

Tuz lambaları, iç mekan havasını temizlemenin diğer doğal bir yoludur. Tuz kristallerinden yapılmışlardır ve balmumu gibi havayı temizlemek için negatif iyonları salmaktadır. Ayrıca güzel bir ışık kaynağıdır. 

Himalaya doğal kristal tuz lambası tam bir hava temizleyicisi olarak çalışır. Yandığında havaya yararlı negatif iyonları verir. Yanan tuz kristali; duman, hayvan tüyü, polen ve diğer hava kirleticiler gibi allerjenleri doğal olarak temizler. Daha kolay nefes alabilmeniz için havadaki kokuları açar. Astımı olan insanlara yardımcı olur. Lambayı istediğiniz süre boyunca yanık tutabilirsiniz.

3. Hava Temizleyici Bitkiler

Birçok bitki konulduğu odanın havasını temizlemektedir. Paşa kılıcı ve sarmaşık gibi bitkileri evinizde yetiştirerek odanın havasının tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz. Bitkiler fotosentez yaptığından ne kadar bitki yetiştirirseniz evin içerisindeki oksijen o kadar fazla olur.

Sizler için evin havasını temizleme yöntemlerini araştırdık. Bizimle paylaşmak istediğiniz başka yöntemler varsa lütfen yorumlar bölümünden bizimle ve değerli takipçilerimizle paylaşın. Oksijenli kalın, sağlıklı kalın!

Social Media Share:

TOGETHER FOR A LOOK

Can you share with us your comment?

  • MOST READ
  • NEW
  • COMMENT