• TARİH: 30.09.2020
Evde Yapılan Gebelik Testi Yanlış Çıkabilir Mi?

Evde Yapılan Gebelik Testi Yanlış Çıkabilir Mi?

Evde yapılan hamilelik testleri oldukça güvenilirdir ve % 97 doğrulukla hamile olup olmadığınızı tespit edebilirler. Bu testler, idrarda insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir gebelik hormonunun olup olmadığını tespit etme mantığıyla çalışır. Eğer idrarınızda bu hormondan varsa tebrikler hamilesiniz. Ancak bazı istisnalar dışında… Gebelik Testinin Yanlış Sonuç Vermesinin Nedenleri 1. Kimyasal Gebelik Tüm düşüklerin % […]

Evde yapılan hamilelik testleri oldukça güvenilirdir ve % 97 doğrulukla hamile olup olmadığınızı tespit edebilirler. Bu testler, idrarda insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir gebelik hormonunun olup olmadığını tespit etme mantığıyla çalışır. Eğer idrarınızda bu hormondan varsa tebrikler hamilesiniz. Ancak bazı istisnalar dışında…

Gebelik Testinin Yanlış Sonuç Vermesinin Nedenleri

1. Kimyasal Gebelik

Tüm düşüklerin % 50-75'ini oluşturan kimyasal gebelikte, testi yaparken gerçekten hamilesinizdir. Ancak bu hamilelik aslında kimyasal gebelik denen erken bir düşüktür. Sessiz düşük olarak da bilinen kimyasal gebelik geçiren kadınların sonradan hamile kalma ihtimalleri oldukça yüksektir. Kimyasal gebelik geçirenler bir daha hamile kalamayacak diye bir kaide asla yoktur.

Pozitif gebelik testi sonucunuzu aldıktan sonra kimyasal gebeliğin var olup olmadığını tespit etmek için doktorunuzu arayın ve randevu alın. Ancak doktorlar hamileliğin ilk 6 ila 7 haftası boyunca bebeğin kalp atışını tespit edemezler. Kalp atışı tespit edildiğinde ise düşük yapma ihtimaliniz % 5'in altına iner.

2. En Son Düşük 

Eğer yakın zamanda düşük yaptıysanız, hCG hormonu birkaç hafta daha yada adet döneminiz gelene kadar kan dolaşımınızda kalabilir. Bu süre zarfında hamilelik testi yaparsanız, test sonucu pozitif görünebilir.

3. Gebelik Testi Hataları

Hamilelik testi kitinizin son kullanma tarihinin dolmadığından emin olmak için kontrol edin ve talimatları dikkatle izleyin. Sadece bir hata bile yapmak test sonuçlarının güvenilirliğini etkileyebilir.

4. İlaçlar

Kısırlık tedavilerinin bir parçası olarak, bazı kadınlar yumurtlamayı sağlayan hCG iğnelerini kullanırlar. Eğer siz de bu iğnelerden kullandıysanız, doktorunuz gebelik kontrolü için nasıl doğru bir şekilde test yapacağınız konusunda size bilgi verecektir. Metadon gibi diğer ilaçlar da gebelik testi doğruluğunu etkileyebilir.

5. Nadir Tümörler

Bazı durumlarda vücuttaki tümör hücreleri hCG hormonu üretebilir. Bazı yumurtalık tümörleri ve hücrenin plasentayı oluşturmak yerine tümör oluşturduğu nadir bir durum olan gestasyonel trofoblastik hastalıklar nedeniyle vücudunuz hamile olmadığınız halde hCG hormonu üretebilir. Ve bu yüzden gebelik testi pozitif görünebilir.

Ancak şunu aklınızdan çıkarmayın: Gebelik testiniz pozitif çıktıysa, % 97 oranında hamile olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro