• TARİH: 20.09.2020
Eriğin Bilinmeyen 10 Mucizevi Faydası

Eriğin Bilinmeyen 10 Mucizevi Faydası

Erik, her mevsimde bulunamayan çok değerli bir meyvedir. İçeriğindeki yararlı vitaminler sayesinde insan sağlığı için vazgeçilmez meyvelerden bir tanesi olan erik, özellikle sindirim için oldukça faydalı bir meyve olma özelliği taşıyor. Biz de bu yazımızda “eriğin faydaları nelerdir” diyenler için eriğin harika 10 faydasını paylaşıyoruz. Eriğin Bilinmeyen 10 Mucizevi Faydası 1) Diyabeti Kontrol Eder Erik, diyabetle […]

Erik, her mevsimde bulunamayan çok değerli bir meyvedir. İçeriğindeki yararlı vitaminler sayesinde insan sağlığı için vazgeçilmez meyvelerden bir tanesi olan erik, özellikle sindirim için oldukça faydalı bir meyve olma özelliği taşıyor. Biz de bu yazımızda “eriğin faydaları nelerdir” diyenler için eriğin harika 10 faydasını paylaşıyoruz.

Eriğin Bilinmeyen 10 Mucizevi Faydası

1) Diyabeti Kontrol Eder

Erik, diyabetle mücadeleye yardımcı olur. Araştırmalar, erik tüketilmesinin kan şekerinin ve vücuttaki trigliserit seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Şeker hastalarının erik tüketmesi doktorlar tarafından sıklıkla önerilmektedir.

2. Osteoporozu Önler

Kuru erik tüketmek, kemik sağlığının korunmasını sağlar. Ayrıca kadınlarda osteoporoz gibi hastalıkların önlenmesine ve kemik dokularında bozulmayı engellemeye yardımcı olur.

3. Sindirime Yardımcı Olur

Eriğin içerisinde bulunan zengin lif kaynakları sindirime yardımcı olur. İçeriğindeki besinler sayesinde müshil etkisi yaratan erik, çoğu sindirim ilacından bile daha etkili olabilir.

4. Kalp Sağlığını Korur

kalp

Araştırmalara göre, düzenli kuru erik tüketimi kanın akışkanlığını artırmaya yardımcı olur. Bu etki, çeşitli kalp bozukluklarının önlenmesinde, damar sertliğini engellemede ve kalp krizi ve inme riskini azaltmada yardımcı olur.

5. Bağışıklığı Güçlendirir

Erik, yüksek C vitamini içeriği sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmede faydalıdır. Bu C vitamini, vücudun enfeksiyonlara ve iltihaplara karşı direncini arttırır.

6. Kolesterolü Düşürür

Eriğin içeriğindeki lif içeriği, LDL (kötü) kolestrolü düşürerek ve HDL (iyi) kolestrol düzeylerini yükseltmeye yardımcı olur ve kalbin koruyucu etkisini artırır. Yapılan araştırmalara göre erik kolesterolü düzenliyor ve yaşam standartlarını yükseltiyor.

7. Anksiyeteyi Önler

hamilelikte stres

Erik tüketmek kaygı durumunu ortadan kaldırır. Yapılan araştırmalara göre, erik tüketmek anksiyeteden kaynaklanan kaygı durumunu ve stresi ortadan kaldırarak daha mutlu bir yaşama yol gösteriyor.

8. Kanseri Önler

Eriğin kanser tedavisinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Araştırmalar, eriklerde bulunan bileşenlerin kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engellemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca eriğin göğüs kanseri hücreleri üzerinde iyileştirici etkileri olduğu tespit edilmiştir.

9. Cilt Bakımı Sağlar

yağlı ciltler buz

Erik, sağlıklı ve genç bir cildi korumaya yardımcı olan antioksidanlarla birlikte C vitamini bakımından da zengindir. Erik tüketmek, yaşlanma karşıtı besin maddeleri sayesinde koyu lekelerin ve kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Erik özü yüz maskesi gibi çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

10. Hamilelikte Faydalıdır

hamilelik

Erik, çok sayıda vitamin ve mineral içermesi sayesinde hamilelik döneminde çok faydalıdır. Bu faydalı bileşenler, bebeğin kemik ve dokularının gelişimi için hayati önem taşımaktadır. Eriğin lif içeriği, hamilelikte kabızlığı önlemeye de yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırır.

Bu yazımızda eriğin pek bilinmeyen faydalarını paylaştık. “eriğin faydaları nelerdir” diye soranlar için kısaca cevap vermek gerekirse, erik hamilelikten cilt bakımına kadar pek çok alanda kullanılabilir. Eriğin faydalarından etkili bir şekilde yararlanabilmek için düzenli olarak erik tüketmeye özen gösterin. Hoşçakalın!

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
eriğin faydaları

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro