Emziren Anneler Hangi Yiyecekleri Yememeli?

Emziren Anneler Hangi Yiyecekleri Yememeli?

Hamile kadınların hamilelik sonrasında yememesi gereken birçok gıda bulunmaktadır. Hamilelik sonrası canınız birçok şey çekebilir ancak unutulmaması gereken şey, bebeğiniz doğduktan sonra da tükettiğiniz besinlerin emzirme yoluyla çocuğunuza geçtiğidir. Bu sebeple emziren anneler yedikleri yiyeceklere dikkat etmelidir. Şüpheli olabilecek bir şeyi yediğinizde bebeğinizin tepkilerini izleyin, endişeleriniz varsa çocuk doktorunuza danışın. Emziren Annelerin Yememesi Gereken Yiyecekler 1. Kafein […]

Hamile kadınların hamilelik sonrasında yememesi gereken birçok gıda bulunmaktadır. Hamilelik sonrası canınız birçok şey çekebilir ancak unutulmaması gereken şey, bebeğiniz doğduktan sonra da tükettiğiniz besinlerin emzirme yoluyla çocuğunuza geçtiğidir. Bu sebeple emziren anneler yedikleri yiyeceklere dikkat etmelidir. Şüpheli olabilecek bir şeyi yediğinizde bebeğinizin tepkilerini izleyin, endişeleriniz varsa çocuk doktorunuza danışın.

Emziren Annelerin Yememesi Gereken Yiyecekler

1. Kafein

kafein

Kahve içerisinde bulunan kafeinin anne sütünün içeriğine girdiğini unutmayın. Bebeğinizin vücudu kafeini yetişkin bir insanın vücut kadar hızlı şekilde tolere edemez. Bu sebeple hamileyken kahve içmemeye çalışın.

2. Balık

ringa

Balıktan tamamen kaçınmanıza gerek yok, ancak yediğiniz deniz ürünleri çeşitleri konusunda seçici olmalısınız. Bazı balıklar cıva bakımından zengin olabilir, bu da anne sütüne karışır. Bol civa içeren balıkları tüketmekten kaçının.

3. Çikolata

Çikolatayı tamamen bırakmanız gerekmiyor, ancak çikolata halihazırda bir kafein kaynağıdır. Emziren annelerin yediği çikolatalar bebek üzerinde müshil etkisi yaratıyor. Bebeğinizin davranışlarını ve bezlerini takip edin. Eğer bir anormallik varsa çikolata yemeyi tamamen kesin.

4. Süt Ürünleri

süt

Süt, emziren anneler için en problemli gıdalardan biridir. Bebeğiniz özellikle emzirmeden sonra mızmız oluyorsa, egzama veya diğer cilt problemleri yaşıyorsa ya da uyku sorunları varsa, süt ürünleri tüketmeyi bırakmayı tercih edebilirsiniz.

5. Alkol

Alkol anne sütüne bulaşır ve çocuğunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. İçmeyi bırakmak en iyisidir, ancak bir içki içmeyi tercih ediyorsanız, alkolün metabolize edilmesi 1-2 saat sürecektir. Alkol, kan dolaşımında olduğu kadar anne sütünde kalmaz, bu yüzden tamamen ayık hissettiğinizde emzirmek daha iyidir.

6. Yer Fıstığı

yer fıstığı zayıflatır mı

Ailenizde fıstık alerjisi öyküsü varsa, bebeğiniz sütten kesilene kadar fıstık yemekten kaçının. Fıstık ve fındıklarındaki alerjik bileşikler anne sütüne bulaşır. Bebeğinizin fıstık alerjisi olup olmadığından emin değilseniz, bebeğinizde hırıltılı soluma, kızarıklıklar veya kurdeşen belirtilerini izleyin; bunlar alerjik bir reaksiyon belirtileri olabilir.

7. Buğday

Bebeğiniz kanlı dışkılar yapıyorsa, gluten intoleransı yüzünden olabilir. Süt gibi buğdayın da bir sorun olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu, buğdayı kesmek ve sonuçları izlemektir. Eğer kanlı dışkılar veya diğer belirtiler devam ediyorsa bir çocuk doktoruna gidin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat