• TARİH: 20.09.2020
Domatesin 10 Ciddi Yan Etkisi

Domatesin 10 Ciddi Yan Etkisi

Domates yemenin birçok faydası vardır. Ancak yapılan araştırmalara göre domatesin bir takım yan etkileri de var ve bu yan etkilerinden bazıları gerçekten ciddi olabilir. Günlük beslenmenin ayrılmaz bir parçası olmasına rağmen, domatesin yan etkilerini bilmek önemlidir. Bilimsel olarak “Solanum lycopersicum” olarak adlandırılan domates, Orta ve Güney Amerika kökenlidir. Domates ilk başta Meksika’da yemek yapımında kullanılıyordu ve sonra […]

Domates yemenin birçok faydası vardır. Ancak yapılan araştırmalara göre domatesin bir takım yan etkileri de var ve bu yan etkilerinden bazıları gerçekten ciddi olabilir. Günlük beslenmenin ayrılmaz bir parçası olmasına rağmen, domatesin yan etkilerini bilmek önemlidir.

Bilimsel olarak “Solanum lycopersicum” olarak adlandırılan domates, Orta ve Güney Amerika kökenlidir. Domates ilk başta Meksika’da yemek yapımında kullanılıyordu ve sonra tüm dünyaya yayıldı. Bugün domates çeşitli yemekler, soslar, içecekler ve salatalarda bir malzeme olarak kullanılmaktadır.

Domates Neden Yan Etki Yaratabilir?

domates

Domates tüketilmek için genellikle güvenlidir, ancak bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir. Domatesin neden olabileceği bazı sorunlar arasında asit reflüsü, halsizlik, kas ağrıları vb. durumlar vardır.

Domates bitkisinin yaprağı bile zararlı olabilir. Domates yaprağını çok miktarlarda tüketmek, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı ve hatta ciddi vakalarda ölüme kadar gidebilir.

Likopen

Domatesin yan etkiye neden olabilen bir başka bileşeni de likopendir. Likopen, insana yarar sağladığı kadar zarar da verebilmektedir.

Likopen çoğu durumda sağlıklıdır. Ancak bazı durumlarda prostat kanserini daha da kötüleştirebilir. Likopen, mide ülseri ve diğer mide sorunları olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Ayrıca düşük tansiyona da neden olabilir. Tansiyon düşüren ilaç kullananlar, likopinden uzak durmalıdırlar.

Evet şimdi gelelim domatesin yan etkilerine;

Domatesin 10 Ciddi Yan Etkisi

1. Asit Reflüsü / Mide Ekşimesi

Domates oldukça asidiktir ve mide ekşimesine neden olabilir. Malik ve sitrik asitlerle dolu olan domates, midede aşırı miktarda gastrik asit üretilebilir. Asit, hacmi arttıkça yemek borusuna yukarıya doğru baskı yapar ve mide ekşimesine neden olur. Hatta domatesi pişirmek bile bu etkiyi azaltmaz.

Domates ve domates sosu, reflüyü tetikleyebilecek yiyeceklerdendir. Domates ayrıca gastroözofageal reflü hastalığını daha da kötüleştirebilir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, asit reflü hastalığını önlemek için domates gibi asidik gıdalardan kaçınmak gerekmektedir.

2. Alerjiler ve Enfeksiyonlar

Domates alerjisinin belirtileri genellikle tüketildikten hemen sonra ortaya çıkar. Bunlar arasında şunlar bulunur: kurdeşen, deri döküntüleri, egzama, öksürme, hapşırma, boğazda kaşınma hissi ve yüz, ağız ve dilde şişme.

Polonyada yapılan bir araştırmaya göre, domates alerjik reaksiyonlara neden olabilecek histamin adı verilen bir bileşik içeriyor.

Domates aynı zamanda alerjik kontakt dermatite neden olabilir. Ayrıca dudak kaşınmasına da neden olabilir. Domatesin neden olduğu bir başka alerjik reaksiyon, kaşların ve göz kapaklarının çevresinde kırmızı lekeler ortaya çıkmasıdır.

3. Böbrek Sorunları

ABD Sağlık ve İnsan Hakları Dairesi tarafından yayınlanan bir rapora göre, ilerlemiş kronik böbrek hastalığı olan bireylerin potasyum alımını sınırlamaları gerekir ki domates potasyum yönünden oldukça zengindir. Ayrıca şiddetli böbrek sorunlarına sahip insanlar, çok fazla su içerdiği için domates tüketimini sınırlamalıdır.

Böbrek hastalığının nedenlerinden biri olan kandaki yüksek potasyum seviyeleri, domatesten, domates sosundan veya domatesten yapılmış herhangi bir gıdadan kaçınılarak bir nebze azaltılabilir. Domates sosu oksalat bakımından da zengindir; bu da oksalata duyarlı kişilerin domates yemeyi bırakmak zorunda kalmasının bir başka nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

4. İrritabl Bağırsak Sendromu

Domates, irritabl bağırsak sendromuna neden olabilir. IBS’den muzdaripseniz, domates şişkinlikleri tetikeyebilir. Domates aynı zamanda bağırsak sorunlarına neden olabilen en yaygın gıda allerjenlerinden birisidir.

5. İshal

İshal, domates intoleransı olan bireylerde görülebilir. Longwood Üniversitesi tarafından yayınlanan bir rapora göre, domates asidiktir ve ishale neden olur. Minnesota Üniversitesi’nden bir başka araştırmaya göre, domates salmonella adı verilen ve ishale neden olan bir organizmanın kaynağı olabilir.

6.Üriner Sorunlar

Domates gibi asidik gıdalar mesaneyi tahriş ederek üriner inkontinansa neden olabilir. Ayrıca mesane semptomlarına ve bazı durumlarda sistit’e (mesanedeki yanma hissi) neden olabilir.

7. Vücut Ağrıları

Vücudun bağışıklık sistemi domatesteki proteinlere tepki verdiğinde, histamin adı verilen bir bileşik dokulara salınır. Bu bileşik şişmeye ve eklem ağrılarına neden olabilir. Domates ayrıca, solanine adı verilen, dokularda kalsiyum oluşturan ve iltihaba neden olan bir alkaloid içerir. Domates yemek, aynı zamanda ürik asit düzeylerini de artırabilir, bu da gutaya neden olabilir. Domates ayrıca bazı insanlarda artrit hastalığını tetikler ve ağrılara neden olabilir.

8. Solunum Problemleri

Domates alerjisi olan insanlar nefes almakta güçlük çekebilirler. Ayrıca domates küf oluşturmaya elverişlidir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na göre küf, alerjiye ve solunum problemlerine neden olabilir.

9. Migren

hamilelikte stres

Domatesin migren başlattığı biliniyor. Uzmanlara göre, sadece bir takım beslenme değişikliği yaparak migren %40 oranında önlenebilir. İran’da yapılan bir araştırmaya göre domates, migren ağrısını tetikliyor.

10. Akut Gastrointestinal Bozukluklar

Domates son derece asidik olduğundan, asit reflü veya mide ekşimesinden muzdarip hastalar üzerinde akut mide rahatsızlığına neden olabilir. Domates ayrıca midenin akut gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilecek kadar fazla asit üretmesine neden olabilir.

Bu yazımızda “domatesin yan etkileri nelerdir?” diye merak edenler için domatesin ciddi yan etkilerini paylaştık. Eğer siz de yukarıdaki yan etkileri yaşıyorsanız, bir süre domates yemeyin. Eğer durum ciddileşirse doktordan randevu almanız sizin için en iyisi olabilir. Hoşçakalın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro