• TARİH: 30.09.2020
Doğum Sonrası Ödem Nasıl Giderilir?

Doğum Sonrası Ödem Nasıl Giderilir?

Doğum sonrası şişkinlik (ödem) sık görülen bir durumdur. Çoğunlukla yüz, karın ve ayak bileklerinde, eller, bacaklar ve ayaklar da dahil olmak üzere birçok bölgede şişkinlik olur. Doğumdan sonraki bir hafta veya daha fazla bir süre boyunca geçmez. Aynı şekilde, sezaryen ve epizyotomi gibi durumlarında da şişlik yaşayabilirsiniz. Bütün bu ödemler ağrıya neden olabilir ki bu […]

Doğum sonrası şişkinlik (ödem) sık görülen bir durumdur. Çoğunlukla yüz, karın ve ayak bileklerinde, eller, bacaklar ve ayaklar da dahil olmak üzere birçok bölgede şişkinlik olur. Doğumdan sonraki bir hafta veya daha fazla bir süre boyunca geçmez. Aynı şekilde, sezaryen ve epizyotomi gibi durumlarında da şişlik yaşayabilirsiniz. Bütün bu ödemler ağrıya neden olabilir ki bu da rahatsızlık verebilir. 

Hem kendinizi hem de bebeğinizi beslemek ve korumak için hamile kaldığınızda yaklaşık %50 daha fazla kan üretirsiniz. Doğum sırasında tüm kan vücuttan ayrılmaz. Vücutta kalan bu ekstra kan, hormonal değişiklikler ve sıvı tutulmasının da desteğiyle, ödem olarak bilinen gebelik sonrası şişmeye neden olacaktır.

Doğum Sonrası Ödem Neden Olur?

Çoğu kadında, doğum sonrası ödem annelik sorumluluklarını etkileyebilecek bir ağrıya ve genel rahatsızlığa yol açabilir. Hamilelik sırasında herhangi bir şişme yaşamasanız bile, doğumdan sonra el ve ayaklarınızda ödem olma ihtimali yüksektir.

1. Hormonlar

Doğum sonrası ödemin en yaygın neden hormonlardır. Vücut gebelik sırasında büyük miktarda progesteron üretir. Fazla progesteron, vücudun su ve sodyum tutmasına neden olur ve doğumundan sonra ödeme neden olur.

2. Rahimin Genişlemesi

Büyüyen bebek ile rahim genişlediğinde, bacaklara doğru damarlara basınç uygulanır. Böylece kan akışı karın ile sınırlanır. Hamilelik boyunca sıvı birikimi olduğu için, sıvıların gebelikten sonra vücudu terk etmesi belirli bir zaman alacaktır.

3. Doğum Aşaması

Gebelik sırasında oluşan doğal basınç ödeme neden olur. Bununla birlikte, doğum yaparken kollara ve bacaklara daha fazla kan ve sıvı gelir. Bu nedenle, parmaklarda, ellerde, bacaklarda, ayaklarda ve ayrıca yüzünde ödem meydana gelebilir.

4. Serumlar

Serumlar da doğum sonrası ödemin önemli bir nedenidir. Sezeryan ile doğum yapan çoğu kadın serum yoluyla ilaç ve anestezi alır ve normal doğum yaptıranlar da suni sancı veya belirli sıvı ilaçlar alabilirler. Bu ekstra sıvılar vücutta birikme eğilimdedirler ve vücuttan ayrılmaları en az birkaç gün sürer. 

Ödem Kendiliğinden Geçer Mi?

Hatırlanması gereken ilk şey, doğum sonrası ödem oluşumunun normal olduğudur.

  • Eller, bacaklar, ayaklar ve yüz gibi bölgelerde ödem bir hafta içinde inmelidir.
  • Bu süre zarfında, böbrekleriniz fazla sıvıları vücudunuzdan atmak için çok çalışır.
  • Bu yüzden gün içerisinde birçok kez idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Eğer kendiliğinden geçmezse, gebelik sonrası ödemi azaltmada yardımcı olabilecak bazı tedavileri uygulayabilirsiniz.

Doğum Sonrası Ödem Nasıl Tedavi Edilir? 

İşte doğum sonrası ödemin azaltımasına veya tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı olan kapsamlı tedavi listesi:

1. Sağlıklı Diyetler

lahana çorbası diyeti

Sağlıklı bir diyet doğumdan sonra hayati önem taşır. Sağlıklı gıdalar yediğinizde vücuttan ekstra sıvıları giderebilir ve bebeğiniz için daha yüksek besin kalitesi sağlayabilirsiniz. Protein, taze meyve ve sebzeler ve karbonhidrat bakımından zengin yiyecekleri tüketin. Ayrıca, ödemi hafifletmeye yardımcı olduğu için potasyum bakımından zengin yiyecekleri tüketin. Şişkinliğe neden olan sodyum içeren işlenmiş gıdalardan uzak durun.

2. Daha Fazla Sıvı Tüketin

"Vücutta aşırı miktarda sıvı birikimi var, neden daha fazla sıvı içelim ki?" diye soruyor olabilirsiniz. Fazla sıvı tüketmek, vücudaki sıvıları boşaltmaya yardımcı olur. Ödemi hafifletmeye büyük ölçüde yardımcı olabilir. Çok su içtiğinden ve mesanenizi sık sık boşalttığınızdan emin olun.

3. Ellerinizi ve Ayaklarınızı Yukarı Kaldırın

Ellerinizi ve ayağınızı her gün yaklaşık 30 dakika boyunca yukarı tutun. Bu şekilde, kan ellerinize ve ayaklarınızda daha rahat akacaktır. Böylece el ve bacaklarınızda ödemler azalacaktır.

4. Egzersiz Yapın

egzersiz spor koşu

Sirkülasyonu artırmaya yardımcı olan ve ter yoluyla aşırı sıvıları vücuttan atan orta düzey egzersizleri yapın. Ancak egzersiz öncesi doktorunuzun onayını almanız önemlidir.

5. Masaj

Ayak ve bacak masajı gebelik sonrası ödemi hafifletmenin harika bir yoludur. Sirkülasyon için mükemmeldir ve fazla sıvı birikimini keser.

6. Ayaklarınızı Islatın

Ayaklarınızı aromaterapi yağı ve su karışımına batırın. Kan akışını iyileştirmek ve varikoz damarlarını önlemek için servi yağı kullanın. Lavanta veya papatya yağları da ödem kaynaklı rahatsızlığı hafifletir.

7. Bitki Çayları

Yeşil çay

Hamilelik sırasında ve sonrasında bitki çayları tüketin. Karahindiba çayı, sıvıların vücutta tutulmasını önlemeye yardımcı olduğu için iyi bir seçimdir. Ancak safra kesesi problemleriniz varsa bitki çayı içmeyin.

8. Lahana Yaprakları

Bacak ve ayaklardaki ödem rahatsızlığını gidermek için şişmiş bölgenin üzerine yeşil veya beyaz lahana yaprakları yerleştirin. Yaprakları temizleyin, suyla yıkayın ve buzdolabına yerleştirin. Soğuduktan sonra şişmiş bölgeyi yapraklarla sarın ve yapraklar ıslanıncaya kadar bırakın. Rahatsızlık geçene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro