• TARİH: 20.09.2020
Doğum Kontrol Haplarının En Yaygın 10 Yan Etkisi

Doğum Kontrol Haplarının En Yaygın 10 Yan Etkisi

Doğum kontrol hapları, Türkiye’de her yıl ortalama 3 milyon kadın tarafından kullanılan hormonal gebelik önleme haplarıdır. Hapı kullanan kadınların %99’unda istenmeyen gebelikler önlenebilmektedir. Ancak bu hapların belli yan etkileri bulunmaktadır. “Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir” diye merak edenler için hazırladığımız doğum kontrol haplarının en yaygın yan etkileri: Doğum Kontrol Haplarının En Yaygın 10 Yan Etkisi Doğum […]

Doğum kontrol hapları, Türkiye’de her yıl ortalama 3 milyon kadın tarafından kullanılan hormonal gebelik önleme haplarıdır. Hapı kullanan kadınların %99’unda istenmeyen gebelikler önlenebilmektedir. Ancak bu hapların belli yan etkileri bulunmaktadır. “Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir” diye merak edenler için hazırladığımız doğum kontrol haplarının en yaygın yan etkileri:

Doğum Kontrol Haplarının En Yaygın 10 Yan Etkisi

Doğum kontrol haplarının sık rastlanan yan etkileri şunlardır: adet dışı lekelenme, mide bulantısı, göğüs hassasiyeti, baş ağrısı, kilo alma, ruh hali değişiklikleri, adet gecikmesi, libido azalması, vajinal akıntı ve lenslerde görüş değişiklikleri.

Bu yan etkilerin her birine aşağıda ayrıntılı olarak bakacağız.

1. Adet Dışı Lekelenme

Doğum kontrol hapı kullanan kadınların yaklaşık %50’si hapı kullanmaya başladıktan ilk 3 ay içinde adetler arası vajinal kanama yaşar. Ancak bu durumu yaşayanların %90’ı doğum kontrol haplarının 3 ay boyunca düzenli kullanımı sonucu bu durumdan kurtulabilmektedir.

Lekeleme sırasında hap, doğru şekilde alındığı ve dozları kaçırılmadığı sürece hala etkilidir. 3 gün veya daha fazla süre boyunca ağır kanama ya da 5 veya daha fazla süre boyunca normal kanama yaşayan kadınlar, bir kadın doğum uzmanıyla görüşmelidirler.

2. Mide Bulantısı

Bazı kadınlar doğum kontrol hapı kullanırken hafif mide bulantıları hissedebilirler ancak belirtiler genellikle kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer. Hapı yemekle veya yatmadan alırsanız, bulantı ihtimalini azaltabilirsiniz. Sürekli veya şiddetli mide bulantısı yaşıyorsanız, doktordan randevu almalısınız.

3. Göğüs Hassasiyeti

Doğum kontrol hapları göğüsün büyümesine veya hassasiyetine neden olabilir. Bu yan etki, hapı kullanmaya başladıktan birkaç hafta sonra düzelme eğiliminde olur ancak göğsünde bir şişlik olanlar veya sürekli ağrı, hassasiyet veya şiddetli göğüs ağrısı hissede kadınlar doktora gitmelidir. Sütyen giymek, kafein ve tuz alımını azaltmak göğüs hassasiyetini azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Baş Ağrısı

Cinsel hormonların baş ağrısı ve migren gelişiminde etkisi vardır. Farklı tip ve dozlarda hormon içeren doğum kontrol hapları, baş ağrılarına neden olabilir. Bazı araştırmalara göre, düşük dozlarda hormon içeren hapların baş ağrısına neden olma olasılığı diğerlerinden daha düşüktür.

Baş ağrısının belirtilerinin zaman içerisinde gelişmesi muhtemeldir. Doğum kontrol hapı kullanırken baş ağrısı yaşamaya başladıysanız, bir sağlık uzmanına başvurmanızda yarar var.

5. Kilo Artışı

tüp mide ameliyatı sonrası kilo almak

Klinik çalışmalar, doğum kontrol haplarının kullanımı ile kilo alımı arasında tutarlı bir ilişki bulamamıştır. Ancak doğum kontrol hapı kullanan bir çok kişide, özellikle göğüs ve kalça bölgelerinde sıvı tutulması görülüyor.

6. Ruh Hali Değişiklikleri

depresyon

Depresyon öyküsü olan kişilerin doğum kontrol hapları kullanırken depresyon veya duygusal değişiklikler yaşadıkları bilinmektedir. Hap kullanırken ruh hali değişiklikleri yaşayan herkes doktora başvurmalıdır. Araştırmacılar, ruh hali değişiklikleri ve doğum kontrol hapı kullanımı arasında bağlantı olup olmadığını teyit etmek için daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini belirtmektedirler.

7. Adet Gecikmesi

Doğru hap kullanımına rağmen adet dönemleri atlayabilir veya gecikebilir. Stres, hastalık, seyahat ve hormonal veya tiroid anormallikleri gibi bu durumu etkileyebilecek birkaç faktör vardır.

Doğum kontrol hapı kullanırken adet dönemi yaşanmamışsa veya çok hafifse, bir sonraki hapı kullanmadan önce gebelik testi yapılması önerilmektedir. Daha sonraki adet dönemleri de atlanır veya gecikirse doktora başvurmalısınız.

8. Libido Azalması

Doğum kontrol hapının içeriğindeki hormonlar, bazı insanlardaki libidoyu etkileyebilir. Bununla birlikte birçok başka faktör libido azalmasına neden olabilir. Libido azalması devam ediyorsa ve can sıkıcıysa, bu konu doktorla görüşülmelidir.

Ancak bazı durumlarda da, doğum kontrol hapları libidoyu arttırabilir. Böyle bir artış; adet krampı, adet öncesi sendrom, endometriozis ve miyom gibi ağrılı durumların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

9. Vajinal Akıntı

Bazı kadınlar doğum kontrol haplarını kullanırken vajinal akıntı yaşayabilir. Genel olarak vajinal akıntılar zararlı değildir. Ancak bu tür değişikliklerden endişe duyan veya enfeksiyon şüphesi olan kadınlar doktorla görüşebilir.

10. Lenslerde Görüş Değişiklikleri

Doğum kontrol hapı nedeniyle oluşan hormonal değişiklikler, sıvı tutulmasına yol açarak korneaların şişmesine veya şekil değiştirmesine neden olabilir. Bu şişme olduğunda, lensler artık göze rahatça sığmayabilir.

Lens kullanan kadınlar, doğum kontrol hapı kullanımı sırasında görme konusunda herhangi bir değişiklik yaşarsa, göz doktoruna danışmalıdırlar.

Doğum kontrol hapı kullanırken aşağıdaki belirtileri gören kadınlar hemen bir hastaneye başvurmalıdırlar:

  • Karın / mide ağrısı,
  • Göğüs ağrısı (nefes darlığı dahil),
  • Şiddetli baş ağrısı,
  • Bulanık görme veya görme kaybı gibi göz problemleri,
  • Bacaklarda ve uyluklarda şişme veya ağrı.

Ayrıca doğum kontrol haplarının; kan basıncında, iyi huylu karaciğer tümörü gelişiminde ve rahim ağzı kanseri riskinde hafif artış yaşattığı tespit edilmiştir.

Bu yazımızda sizlerle doğum kontrol haplarının yan etkileri konusunda bildiklerimizi paylaştık. Sizin de yaşadığınız başka yan etkiler varsa yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz. Hoşçakalın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro