• TARİH: 21.09.2020
Diyet Nedir? Neden Diyet Yapmalıyız?

Diyet Nedir? Neden Diyet Yapmalıyız?

Diyet, vücut ağırlığını azaltmak, korumak veya arttırmak için yapılan ve günlük yenilmesi gereken gıda miktarını belirleyen yeme planıdır. Başka bir deyişle, bilinçli bir kontrol ile yenilen yemeğin miktarının ayarlanmasıdır. Diyet, bazen vücut ağırlığını azaltmak için kilolu veya obez olan kişiler tarafından fiziksel egzersizle birlikte yürütülür. Bazı insanlar kilo almak için de diyet uygulayabilir. Diyetler, dengeli bir vücut ağırlığını sağlamak […]

Diyet, vücut ağırlığını azaltmak, korumak veya arttırmak için yapılan ve günlük yenilmesi gereken gıda miktarını belirleyen yeme planıdır. Başka bir deyişle, bilinçli bir kontrol ile yenilen yemeğin miktarının ayarlanmasıdır. Diyet, bazen vücut ağırlığını azaltmak için kilolu veya obez olan kişiler tarafından fiziksel egzersizle birlikte yürütülür. Bazı insanlar kilo almak için de diyet uygulayabilir. Diyetler, dengeli bir vücut ağırlığını sağlamak ve sağlıklı olmak için uygulanır. Diyetler sık sık, şeker hastalığını önlemek veya tedavi etmek için de uygulanmaktadır. Bu yazımızda diyet nedir, neden diyet yapmalıyız gibi sorulara cevap vereceğiz.

Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

Diyetler, düşük yağlı, düşük karbonhidratlı, düşük kalorili veya çok düşük kalorili olarak kategorize edilebilir. Genel olarak en etkili diyet, kalori tüketimini azaltan herhangi bir diyet olabilir.

American Psychologist’te yayınlanan bir araştırma, “kalori alımının fazla kısıtlanması”nı içeren kısa süreli diyet uygulamalarının bireylerin çoğunda kilo vermeye yardımcı olmadığını bulmuştur. Yani aşırı kalori kısıtlaması kilo vermeye yaramaz aksine faydadan çok zarar getirir. Bunun için diyet yaparken kısa süreli değil, uzun süreli diyet planlarının yapılması gerekmektedir.

Diğer araştırmalar, uzun ve normal bir diyetten sonra ortalama bir kişinin doğal bir şekilde kilo verdiğini tespit etmiştir. Diyet planları kişiye özel olmalıdır. Başkasının uyguladığı diyet planı sizin için uygun olmayabilir. Uygun diyet planları için diyetisyen doktorlar size yardımcı olabilir.

Diyet yaparak kilo vermek, sağlıklı bireylere fayda sağlarken, ölümcül hasta bireylerde ölüm oranını artırabilir. Ölümcül hastalığa yakalanmış bireyler tükettikleri gıdalara dikkat etmelidirler. Hastayken kalori alımını kısıtlamaları yarardan ziyade zarar getirir.

Neden Diyet Yapmalıyız?

Diyet yapmak sadece kilolu olanlar için özel bir durum değildir. Kilo almak isteyenler de kilo alma diyetlerini uygulayabilirler. Ama genel olarak diyet, çok kilolu olanlar için kilo verme üzerine odaklıdır. Çok kilolu bireyler, çeşitli kilo verme diyetlerini deneyerek, fazla kilolarından kurtulmaya çalışır. Ayrıca şeker hastaları, hastalıkları sebebiyle bir dizi diyet uygulamak zorundadırlar. Diyet yapmanın nedenleri çok değişkendir ama yapılan diyetlerin büyük çoğunluğu kilo vermek üzerinedir.

Bu yazımızda sizlerle neden diyet yapmalıyız, diyet nasıl yapılmalı gibi sorular hakkında bildiklerimizi paylaştık. Hoşçakalın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro