• TARİH: 21.09.2020
Dikkat Eksikliği İlaçsız Tedavi Edilebilir Mi?

Dikkat Eksikliği İlaçsız Tedavi Edilebilir Mi?

Erken yaştaki çocuğun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sorununa sahip olması, bir çok aile için ilaçlar dünyasında uzun bir yolculuğun başlangıcı anlamına gelir. İlaçlar, dikkat eksikliği için en iyi tedavi seçeneğidir ve bu hastalığa sahip olan çocukların %80'inde etkilidirler. Ancak birçok ebeveyn, ilaçların yan etkileri düşünmekte ve çocuklarına kimyasal ilaçlar vermeden önce her türlü seçeneğin tükenmesini istemektedir. Kararınız ne olursa olsun, çocuğunuzun daha huzurlu […]

Erken yaştaki çocuğun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sorununa sahip olması, bir çok aile için ilaçlar dünyasında uzun bir yolculuğun başlangıcı anlamına gelir. İlaçlar, dikkat eksikliği için en iyi tedavi seçeneğidir ve bu hastalığa sahip olan çocukların %80'inde etkilidirler. Ancak birçok ebeveyn, ilaçların yan etkileri düşünmekte ve çocuklarına kimyasal ilaçlar vermeden önce her türlü seçeneğin tükenmesini istemektedir. Kararınız ne olursa olsun, çocuğunuzun daha huzurlu ve daha başarılı bir hayat yaşamanıza yardımcı olabilirsiniz.

İlaç Vermeli Miyim Yoksa Vermemeli Miyim?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu problemini ilaçsız tedavi etmek bazı aileler için önem taşımakta. Bunun birçok sebebi olabilir ancak Ahmet gibi bazıları için mesele yaş meselesiydi. "Oğluma dikkat eksikliği teşhisi konduğunda sadece 5 yaşındaydı ve ilaç vermek için daha çok küçük olduğunu düşündüm" diyor annesi.

Aslında, Amerikan Pediatri Akademisi de bu konuyu kabul ediyor. Tedaviye 6 yaşından önce davranış terapisi ile başlanması gerektiğini her zaman vurguluyorlar. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve Davranış Bozuklukları Enstitüsü'nden bir uzman, "Ebeveynler sıklıkla, ilaç tedavisine başlamadan önce diğer tedavileri deneyip deneyemeyeceklerini soruyorlar ve aslında çeşitli etkili yöntemler var" diyor. 

Uzman, yalnızca davranış terapisi uygulanmasının, dikkatsiz ve hiperaktif çocuklardan daha ziyade odaklanma sorunu yaşayan ve düşünmeden hareket eden çocuklar için etkili olduğunu söylüyor. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için ise en başarılı tedavi hem ilaçları hem de davranış terapisini birlikte uygulamaktır.

Aile ve Öğretmen Yardımı

Aile ve sınıf öğretmenleri, çocuğun davranışının farkına varmasını ve düzeltmesini öğrenmesine yardımcı olabilecek bir rol oynuyor.

Anne ve babalar, yemek masasında 10 dakika boyunca oturmak gibi çocuklarının başarabilecekleri küçük hedefler yaratmalı ve çocuk bunda başarılı olunca ödül vermeliler. Öğretmenin eve, çocuğun okulda o gün ne yaptığı hakkında günlük "rapor kartı" göndermesi de yararlıdır; böylece ebeveynlerin, çocuğun okuldaki davranış hedeflerini o gün gerçekleştirip gerçekleştirmediğini öğrenmesi daha kolay olur.

Yeterli Uyku Almasını Sağlayın

Yeterince uyumak, dikkat eksikliği olan çocuklar için etkili olabilir. Araştırmalar, sadece yarım saatlik ekstra bir uykunun aşırı hareketlilik ve yerinde duramama konusunda yardımcı olabileceğini gösteriyor. Seattle Çocuk Hastanesi DEHB uzmanı Mark Stein, "DEHB'li birçok çocukta uyku bozukluğu problemi de var ve bu durumlardan biri diğerini daha da kötüleştiriyor" diyor.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar için en yaygın uyku sorunlarından birisi, uykuya dalamamalarıdır. Ertesi gün uykusuz olmaları da dikkat eksikliğini daha da kötüleştirir. Bazı doktorlar melatonin gibi uyku desteklerini tavsiye ederken, çocuğunuza uykuma alışkanlığı kazandırmak üzere uyku düzenini kurmaya başlayabilirsiniz.

  • İstikrarlı bir yatma vakti uygulayın, haftasonu olsa bile.
  • Yatak odasını serin ve karanlık tutun.
  • Çocuğunuzla her gün yatmadan hemen önce bir takım görevler yapın.

"Yatmadan önce, banyo yapmak, pijama giymek, yarım saat kitap okumak gibi 10 özel görev yapıyoruz" diyor Ayşe Hanım. "Çocuğum daha önce uykuya dalmakta sıkıntı yaşıyordu, ancak düzenli yapılan bu rutin gerçekten rahatça uykuya dalmasına yardımcı oluyor."

Aynı zamanda, çocuğunuzun yatmadan önce herhangi bir elektronik eşya ile münasebet kurmaması gerekmektedir. Bilgisayarı, TV'yi, telefonu ve video oyunlarını yatak odasından çıkartın; böylece hiçbir şekilde rahatsız olmaz ve rahatça uykuya dalabilir.

Spor ve Egzersiz Yaptırın

Dikkat eksikliğinin ilaçsız tedavi seçeneklerinden birisi de egzersiz yapmaktır. Çocuğunuzun bol bol koşup oynadığından emin olun. Bazı yeni araştırmalar, yaklaşık yarım saatlik egzersiz sonrasında DEHB'li çocukların odaklanmasının daha iyiye gittiğini keşfetmiştir.

Betül Hanım bu sonuçları şöyle teyit ediyor. "Dikkat eksikliği olan birçok çocuk gibi, oğlum da iyi bir düzene sahip değildi, ancak yüzmeye aşık oldu" diyor. "Suyu hissetmekten hoşlanıyor ve havuzdan çıktığında daima daha sakin hissediyor."

Müzik Terapisi Uygulayın

Müzik, dikkati arttırabilir ve sosyal becerileri güçlendirebilir. Müzik çalmak, beyninizin farklı bölümlerinin birlikte çalışmasına yardımcı olur ve aynı zamanda "nasıl bir takımın parçası olunacağını" da öğretir.

Müzik ile DEHB'yi ilişkilendiren çok az araştırma var, ancak araştırmacılar, çocukların evde piyano dersleri aldıklarında ve şarkı söylediklerinde, dikkat eksikliği testlerinde müzik çalmayan çocuklara nispeten çok daha başarılı olduklarını söylüyorlar. 

Omega 3

Yıllar geçtikçe, dikkat eksikliği ve hiperaktivite hastalığını ilaçsız tedavi etmek için birkaç "dikkat eksikliği diyeti" ortaya atıldı ancak daha sonra bilim tarafından reddedildi. Yeni araştırmalara göre, omega-3 ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite arasında güçlü bir bağlantı var. Omega 3, somon balığı, ceviz, keten tohumlarında, soya ürünlerinde, yapraklı yeşilliklerde ve diğer balıklarda bulunur.

Bir başka araştırma da, DEHB'li çocukların kanlarındaki omega-3 düzeyinin düşük olduğunu ve bu miktarı artırmanın da DEHB'yi azaltabileceğini ortaya koyuyor.

Omega-3 takviyeleri tedavi olarak yaygın olarak önerilmese de uzmanlar, balık, tahıl, bol meyve ve sebze de dahil olmak üzere dengeli beslenmenin gerekli olduğunu ve şeker ile işlenmiş gıdaların kesilmesinin dikkat eksikliği olan çocuğunuzun kesinlikle daha iyi bir hayat sürmesine yardımcı olabileceğini belirtiyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro