Daha Az Yemek Yemeniz İçin 10 Öneri

Daha Az Yemek Yemeniz İçin 10 Öneri

Yediğiniz herşey önemlidir, ancak sağlıklı besinler bile, çok fazla yerseniz, kilo almanıza yol açabilir. Aşırı kalori kısıtlaması hiçbir zaman tavsiye edilmiyor, fakat yediğiniz yiyecek miktarını fark etmeden, yavaş yavaş azaltmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu yöntemlerle daha az kalori alabilirsiniz ve bu kalori farkı, zamanla kilo vermenize yardımcı olabilir.  Daha Az Yemek Yemeniz İçin 10 […]

Yediğiniz herşey önemlidir, ancak sağlıklı besinler bile, çok fazla yerseniz, kilo almanıza yol açabilir. Aşırı kalori kısıtlaması hiçbir zaman tavsiye edilmiyor, fakat yediğiniz yiyecek miktarını fark etmeden, yavaş yavaş azaltmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu yöntemlerle daha az kalori alabilirsiniz ve bu kalori farkı, zamanla kilo vermenize yardımcı olabilir. 

Daha Az Yemek Yemeniz İçin 10 Öneri

1. Daha küçük tabaklar kullanın

Kendimizi çoğunlukla tüm tabağı bitirmeye odaklarız: Büyük tabaklar, daha çok yiyecek aldığı için, sonuç olarak daha fazla yemek yememize yol açacaktır ve böylece kalori alımımız artacaktır. Ancak daha küçük tabaklar kullanarak, menümüzün büyüklüğünü azaltabilir ve kilo verme yolunda büyük bir adım atabilirsiniz. Küçük tabaktaki yemek gözünüze daha fazla gözükecek ve böylece bu da sizi psikolojik olarak motive edecektir.

2. Yediğiniz yemeği %20 azaltın

Menünüzden yemeği %20 eksiltmeniz muhtemelen tokluk hissinizi etkilemeyecektir. %100 yerine %80 yemek de sizi doyurabilir. Eğer yukarı maddedeki gibi küçük tabak kullanacaksanız, bu adımı zaten yerine getirmişsiniz demektir.

3. Daha uzun bardaklar kullanın

Tıpkı daha küçük bir tabakta yiyecekler daha fazla gözüktüğü gibi, uzun bir bardakta da içecekler daha fazla görünür. Meşrubat içerek alacağınız kalorileri, daha uzun bir bardak seçerek azaltabilirsiniz.

4. Kahvaltıda protein yiyin

İnsanlar, mucize kilo kaybı için kahvaltıda az yemeyi tercih ederler, ancak yalnızca protein bakımından yüksek kahvaltıların, iştahı bastırdığı ve gün boyunca yenilen yemek miktarını azalttığı ispatlanmıştır. 

5. Günde üç öğün yemek yiyin

Bilinenin aksine, günde 3 öğünden fazla yemek yemenin kilo vermeye hiçbir faydası yoktur. Yalnızca, her öğün aç kalmayacak ve ekstra yiyeceğe ihtiyaç duymayacak kadar yemeniz gerekmektir.

6. Atıştırmalıkları gözünüzün önünden çekin

Araştırmalar, görünür yerlerde bulunan atıştırmalıkların daha fazla tüketildiğini göstermektedir. Abur cuburları gözünüzün önünden, mümkünse evinizden uzak tutun. Bir anlık hevesle yenilen atıştırmalıklar, daha sonra sizin için pişmanlık olabilir.

7. İyice Çiğneyin

Çoğu insan yemekleri tamamen çiğnemeden yutmaktadır. Yemekleri yutmadan önce yavaşlamanız ve tamamen çiğnemeniz gerekmektedir. Kaç kere çiğnediğinizi saymanız, bu alışkanlığınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Bunu yapmanız tahmin edemeyeceğiniz kadar kalori vermenizi sağlayabilir.

8. Paketten yemeyin

Mideniz ne kadar yediğinizi sayamıyor. Ne kadar yediğinizi görmediğiniz zaman, kendinize uygun yeme planınızı oluşturamazsınız ve böylece normalde yemeniz gerektiğinin 2-3 katını yersiniz. Yemeye başlamadan önce, paketteki gıdayı bir tabağa veya kaba koymanız, ne kadar yediğinizi görmenize yardımcı olacaktır.

9. TV önünde yemek yemeyin

Çoğumuz için dağınık bir şekilde yemek yemek aşırı derecede yaygın. Bir dizi yada film izlerken yemek yemek, izlediğiniz programın bitmesine kadar yemek yemeniz anlamına gelmektedir yani farkında olmadan midenizi aşırı doldurursunuz.

10. Yemeğe oturmadan önce su için

Su içmenin kilo almaya herhangi bir zararlı etkisi yoktur. Yemeğe oturmadan önce en az 1 bardak su içmek, midenizin biraz tok hissetmesine ve daha az yemenize yardımcı olabilir. Bu yüzden yemeğe oturmadan önce 1-2 bardak su içerseniz, sofradan daha erken kalkabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat