• TARİH: 21.09.2020
Bisiklet Hızınızı Anında Arttırmanın 5 Kolay Yolu

Bisiklet Hızınızı Anında Arttırmanın 5 Kolay Yolu

Bisiklete ilk bindiğinizde, çılgınca pedal çevirdiğinizi ve yıldırım hızıyla gün batımına doğru sürdüğünüzü düşünebilirsiniz. Çoğu insanın farkında olmadığı şey, bisiklet sporunda yüksek hız elde etmek yıllarca özveri ve eğitim gerektiren zorlu bir yoldur. Bununla birlikte, birkaç kolay küçük ipucu ile birlikte, ortalama bisiklet hızınızı hemen artırabilir ve daha hızlı bir sürüş kabiliyetine kavuşabilirsiniz. İdeal, Ortalama Hız Nedir? Hobi olarak […]

Bisiklete ilk bindiğinizde, çılgınca pedal çevirdiğinizi ve yıldırım hızıyla gün batımına doğru sürdüğünüzü düşünebilirsiniz. Çoğu insanın farkında olmadığı şey, bisiklet sporunda yüksek hız elde etmek yıllarca özveri ve eğitim gerektiren zorlu bir yoldur. Bununla birlikte, birkaç kolay küçük ipucu ile birlikte, ortalama bisiklet hızınızı hemen artırabilir ve daha hızlı bir sürüş kabiliyetine kavuşabilirsiniz.

İdeal, Ortalama Hız Nedir?

Hobi olarak bisiklete binmeye başladığınızda, muhtemelen hızınızın diğer amatörlere veya profesyonellere kıyasla ne kadar olduğunu merak edersiniz. Bu, doğru bir şekilde cevaplanması zor bir sorudur çünkü "ortalama hız"ın ne olduğunu belirlemek için bir ton değişken vardır. Düz veya engebeli bir bölgede mi yaşıyorsunuz? Temel fitness seviyeniz nedir? En popüler bisiklet uygulamalarından "Strava"ya göre bu rakamlar değişebilirken, bir kadın ortalama saatte 19 km ve erkekler de ortalama saatte 26 km hızla bisiklet sürüyor.

1. Duruşunuzu İyi Ayarlayın

bisiklet sürerken duruş

Özellikle yüksek hızlarda bisiklet kullanırken sizi yavaşlatan en büyük faktör rüzgar direncidir. Duruşunuzda bazı basit ayarlamalar yapmak, bisiklet hızınızda önemli bir farklılık oluşturabilir.

Bir yol bisikletinde duruşunuzu ayarlamanın en iyi yolu, vücudunuz rahat edecek şekilde gidonların yakınına kadar eğilmektir. Bu, rüzgar direncini önemli ölçüde azaltacaktır.

2. Bisiklet Sürerken Müzik Dinleyin

bisiklet sürerken şarkı dinlemek

Bu, birçok bisikletçi arasında büyük bir tartışma konusudur. Bisiklet, güvende kalabilmek için farkındalık gerektiren bir spordur. Bununla birlikte, müzik dinlemek kendinizi zorlama becerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Bisiklet sürerken kulaklık takıp müzik dinleyebilirsiniz ancak görsel olarak çevrenin farkında olmaya devam etmelisiniz. Kulaklıklarla bisiklet sürmek istiyorsanız, sık sık arkanıza baktığınızdan, aynaları kontrol ettiğinizden ve daha da uyanık olduğunuzdan emin olun. Ve kural olarak, trafik alanlarında veya belirlenmiş bisiklet parkurları ve yollarının dışında kulaklık takmayın. Bütün bunları yaparsanız, kulaklıklar ile kolayca bisiklet sürebilirsiniz. Ayrıca, bir kulakla şarkı dinlerken, diğer kulağınızla da çevreyi dinlemeye devam edebilirsiniz.

Hala tereddütte iseniz, yoldayken araba ve diğer bisikletçileri fark edebilmenize yardımcı olan, kemik iletim teknolojisi kullanılarak tasarlanmış bazı kulaklıklar bulunmaktadır. Normal kulaklıklar doğrudan kulağınıza yerleştirilen bir mikro hoparlörden başka bir şey değildir. Ancak bu kulaklıklar esasen iç kulağınıza ses göndermek için kemikleriniz üzerinde titreşimler yaratır. Kemik iletim teknolojili bu kulaklıklarla, en sevdiğiniz şarkıları dinlerken çevreyi duymaya devam edebilirsiniz.

3. Grup Halinde Bisiklet Sürün

grup halinde bisiklet sürmek

Başkaları ile birlikte bisiklet sürmek, hızınızı şaşırtıcı yollarla arttırmaya yardımcı olabilir. Bir grupla binerken yaptığınız bazı hız artışlarını "şans" olarak düşünülebilirsiniz, ancak çoğunlukla diğer bisikletçilerle birlikte bisiklet sürmek, kişisel performansınızı arttırmanıza yardımcı olabilir.

Rüzgar direnci meselesine geri dönersek: başka bir bisikletliyi arkasından takip etmek, rüzgar direncinden etkilenmemenize yardımcı olabilir. 

Senden daha hızlı olan insanlarla bisiklet sürmek sizi kendiliğinden motive edecektir, çünkü diğer bisikletliler sizi daha uzun süre ve daha hızlı bisiklet sürmeniz konusunda teşvik edeceklerdir. Bu, ortalama hızınızı arttırmanın yanı sıra genel fitness düzeyinizi geliştirmenize de yardımcı olacaktır. Bu yüzden bazı bisikletli arkadaşlar edinin ve birlikte bisiklet sürün.

4. Lastiklerinizi Tam Şişirin

bisiklet lastiklerini tam şişirmek

Yeni başlayan bisikletçilerde gördüğümüz en büyük hatalardan biri, yola çıkmadan önce lastikleri tekrar şişirmemeleridir.Eğer bisiklet performansınızın artması konusunda ciddiyseniz, lastikleri her yola çıkıştan önce şişirmek hızınızda büyük bir fark yaratabilecek önemli bir adımdır.

Bazı lastiklerin havasının çok çabuk söndüğüne şaşırabilirsiniz. Tıpkı arabalar gibi, biraz şişirilmiş bisiklet lastikleri de zemini daha iyi kavrayacaktır ve size daha iyi bir çekiş sağlayacaktır.

5. Doğru Ekipmanları Satın Alın

doğru bisiklet ekipmanlarını seçmek

Size dışarı çıkın ve en pahalı bisikleti, lastikleri, ayakkabıları ve kaskı satın alın demiyoruz fakat kaliteli ve doğru ekipmanların bisiklet kabiliyetinizi arttırdığı konusunda söylenecek fazla bir şey yok.

Öncelikle bisikletinizin vücudunuz için doğru boyutlarda olması, bisiklet sürüş kabiliyetinizde büyük farklar yaratacaktır. Çok büyük ve çok küçük bir bisiklet arasında büyük bir fark olduğunu fark edeceksiniz. Sizin için doğru büyüklükteki bisiklet, gücünüzü bacaklarınızdan pedallarınıza ve lastiklerinize etkili bir şekilde aktarmanıza olanak tanır.

İkincisi, bisiklet sürerken giyim olarak yalnızca kaskınız ve bisiklet ayakkabılarınız önemlidir. Bisiklet sürerken hızınızı arttırmak istiyorsanız, koşu ayakkabıları ile kesinlikle bisiklet sürmeyin. Bisiklete özgü ayakkabılar, bisiklet pedallarına sığacak şekilde tasarlanmıştır ve bacaklarınızdan enerji alıp herhangi bir güç kaybetmeden pedallarınıza aktarmanıza yardımcı olan daha sert tabanlara sahiptir.

Buna ek olarak, bisiklete özgü formalar ve şortlar da rüzgar direncini azaltmada rol oynar ve bisiklet yarışına katılmayı düşünüyorsanız yada zamanlamanızı arttırmak istiyorsanız dikkate alabilirsiniz.

Bisiklet meraklıları size harika bisikletçiler olmanın zaman aldığını söyleyecektir ve bu kesinlikle doğru. Bu sporda gerçekten iyi olmak bir gecede olmayacak, ancak performansınızı hızlıca arttırmak ve kendinizi geliştirmek için yapabileceğiniz şeyler var. Bu ipuçlarını bir dahaki sefer bisiklete bindiğinizde hatırlayın. Çok geçmeden rüzgar gibi süreceksiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro