• TARİH: 01.10.2020
Bebeklere İlk Hangi Meyveler Verilmeli?

Bebeklere İlk Hangi Meyveler Verilmeli?

Bebeklere ilk hangi meyveler verilmeli konusunda çeşitli öneriler bulunmaktadır. Bebeğiniz 4-6 aylıkken yemek menüsüne katı püre gıdalar eklemeye başlayabilirsiniz. Meyveler en besleyici gıda türlerinden birisidir ve bebeğinize gerekli vitaminleri ve mineralleri sağlar. Tüm meyveler önemli besin maddelerini içeriyor olsa da, bebeğinizi katı gıdalar ile beslemeye başlamak için her meyveyi seçmemelisiniz. Bebeklere Ne Zaman Meyve Verilmeye Başlanmalı? Bebeğiniz […]

Bebeklere ilk hangi meyveler verilmeli konusunda çeşitli öneriler bulunmaktadır. Bebeğiniz 4-6 aylıkken yemek menüsüne katı püre gıdalar eklemeye başlayabilirsiniz. Meyveler en besleyici gıda türlerinden birisidir ve bebeğinize gerekli vitaminleri ve mineralleri sağlar. Tüm meyveler önemli besin maddelerini içeriyor olsa da, bebeğinizi katı gıdalar ile beslemeye başlamak için her meyveyi seçmemelisiniz.

Bebeklere Ne Zaman Meyve Verilmeye Başlanmalı?

Bebeğiniz başını tek başına tutabiliyor ve kendiliğinden oturabiliyorsa katı gıdalar yemeye hazırdır. Ayrıca bebeğinizin katı gıdaları yemek için hazır olup olmadığını anlamak için bebeğinizin gözlerinin önünden bir meyveyi geçirin. Eğer bebeğiniz gözleriyle bu meyveyi takip edebiliyorsa katı gıdalar yemek için hazır demektir. Bebeğinize ilk defa katı gıdalar vermeden önce çocuk doktoru ile görüşmenizde fayda var.

Bebeğinize İlk Hangi Meyveleri Vermelisiniz?

Bebeğinize meyve vermeye sindirilebilir meyvelerle başlamalısınız. Elma püresi, bebeğinizin demiri emmesine ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi geliştirmesine yardımcı olan besleyici bir C vitamini kaynağıdır. Elma püresi ayrıca bebeğinizin kabız olmasını önlemeye yardımcı olan lifleri içerir. Muz püresi ise normal kas ve kalp işlevleri için sağlıklı bir potasyum kaynağıdır. Şeftali püresi ise lif, C vitamini ve sağlıklı görmeyi ve beyaz kan hücresi oluşumunu teşvik eden A vitamini bakımından zengin bir besindir. Ek olarak armut ve kayısı püreleri de bebeklerin kolayca sindirebilecekleri besinlerdir.

Bebeğinize Hangi Meyveleri Vermemelisiniz?

Bir yaşına gelene kadar bebeğinize portakal, greyfurt ve çilek gibi asitli meyveleri vermemelisiniz. Ayrıca yüksek pestisit seviyesine sahip meyvelerden kaçınmalısınız. Araştırmalara göre bebeklere verilen birçok besinde pestisit bulunmuştur. Armut, şeftali, elma ve erikler yüksek pestisit düzeylerine sahip olabilirler. Tehlikeli kimyasallara maruz kalmasını azaltmak için bebeğinize organik besinler yedirin. Bebeğinize kuru meyve, büyük üzümler veya büyük parça meyveler vermeyin. Bunlar boğulma tehlikesi yaratabilirler.

Meyveleri Bebeğinize Nasıl Vermelisiniz?

Bebeğinize tek seferde yalnıza bir yeni meyve verin. Başka bir tür meyveyi tanıtmak için iki veya üç gün bekleyin. Vereceğiniz meyveler mutlaka püre halinde olmalıdır. Bebeğinize yeni bir meyveyi ilk kez verdikten sonra vücudunun tepkisine dikkat edin. Eğer kızarıklık, ishal veya kusma durumları oluşursa, o meyveyi daha fazla vermeyin ve çocuk doktorunuzla görüşün. Ayrıca bebeğinize kase ve kaşık kullanarak sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğretmeye başlayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro