• TARİH: 23.10.2020
Bebeklerde Uyku Eğitimi Zararlı Mı?

Bebeklerde Uyku Eğitimi Zararlı Mı?

Neredeyse saat başı uyanan bebeklerin uyku vakitlerini düzene sokmak için ebeveynler bebeklerine uyku eğitimi verirler. Fakat uyku eğitimi bebek için daha iyi uyku olanağı sağlayan zararsız bir çözüm müdür yoksa çocuğunuz için zararlı mıdır? Sürekli uyanan ve ağlayan bebekler annelerini devamlı uykusuz bırakmaktadır. Bilinen o ki uyku eksikliği kalp hastalığından obeziteye kadar birçok soruna neden […]

Neredeyse saat başı uyanan bebeklerin uyku vakitlerini düzene sokmak için ebeveynler bebeklerine uyku eğitimi verirler. Fakat uyku eğitimi bebek için daha iyi uyku olanağı sağlayan zararsız bir çözüm müdür yoksa çocuğunuz için zararlı mıdır?

Sürekli uyanan ve ağlayan bebekler annelerini devamlı uykusuz bırakmaktadır. Bilinen o ki uyku eksikliği kalp hastalığından obeziteye kadar birçok soruna neden olur. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre uyku eksikliği yaşayan anneler doğum sonrası depresyona girme riski altındadır. 2011 yılından itibaren yapılan başka bir çalışmada, uyku eksikliği ve evlilik sorunları arasındaki bağlantı tespit edilmiştir. Yani bebeklerdeki uyku düzensizliği anneleri olumsuz etkilemektedir. Bebeklerde uyku eğitimi zararlı mı diye merak edenlere yazımızda cevap veriyoruz.

Uyku Eğitimi Nedir?

Uyku eğitimi, bebeklerin uykuya dalmayı öğrenmesine ve gece boyunca uykuda kalmasına yardım etme sürecidir. Bazı bebekler bunu hızlı ve kolay bir şekilde yapar ancak birçoğu uykuya dalmakta sorun yaşarlar. Uyku eğitiminde bebeğinizi ağlamayı kesene kadar kendi başına bırakmak da dahil olmak üzere birçok farklı yöntem vardır. Ancak ülkemizde uyku eğitimi vermek amacıyla en çok kullanılan yöntem ağlamaya bırakma yöntemidir ki bu yöntem pek de doğru değildir.

Bebeği Ağlamaya Bırakmanın Zararları

ağlayan bebek

Türkiye’de sıkça kullanılan bir yöntem olan “ağlamaya bırakma” uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Ağlamaya bırakmak bebeğin hayatının ilerleyen dönemlerinde stres bozukluğu yaşama riskinin artmasına neden olabilir.

2011 yılında yapılan bir araştırmada, ağlamaya bırakılan bebeklerin, ağlamayı bıraktıktan sonra bile stres hormonu kortizol düzeylerinin yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Diyer bir deyişle ağlamaya bırakılan bebekler sessiz olsalar bile stres altında hissetmektedirler.

Uyku Eğitiminin Zararları

Anne ve bebek arasında özel bir bağ vardır. Bebek ağladığında bir sorunu var veya annesini yanında görmek istiyor demektir. Ancak türlü yöntemler ile bebeğin ağlamasını kısıtlamak ve yapay bir uykuya alıştırmak anne ile bebek arasındaki bağı olumsuz etkiler. Bu sebeple bebeklere uyku eğitimi verilmesi çoğu uzman tarafından sakıncalı görülmektedir.

Uyku Eğitimi Yerine Ne Yapılabilir?

Uyku eğitimi vermek yerine bebeğinizle beraber uyuyabilirsiniz. Bebeğinizle beraber uyumanız hem bebeğinizin daha hızlı uyumasında yardımcı olur hem de rahat ve güvende hissetmesini sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro